Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Sposoby dekoracji okien ze względu na ich kształt

Jedno z najsłynniejszych okien świata znajduje się w Weronie. To właśnie pod nim rozgrywała się legendarna scena balkonowa z dramatu angielskiego pisarza, Williama Szekspira. Chcąc zobaczyć z bliska malowniczy dom Julii, należy przygotować się na obecność tłumów – urokliwe okienko i kamienny balkon, od lat pozostają główną atrakcją we włoskim mieście.

Co ciekawe, właśnie w XVI wiek przyniósł modę na eleganckie zasłony, które na dobre skradły serca europejskiej arystokracji. Najprawdopodobniej więc, Romeo musiał przedzierać się przez ciężkie, dekoracyjnie udrapowane story. Współcześnie ozdabianie okien wciąż cieszy się ogromną popularnością. Sztuka ta nie jest jednak łatwa, a źle dobrany materiał może skutecznie zepsuć stylizację wnętrza. Szczególne wyzwanie stanowią okna mogące pochwalić się niebanalnym kształtem, takie jak lukarny, wole oko czy porte-fenêtre.

Jak ozdabiać dekoracyjne okna?

W starym budownictwie bardzo często spotyka się nietypowe okienne ramy. Taflę szklaną zazwyczaj zdobią efektowne szprosy, a futrynę, ślemiona i starannie wyprofilowane słupki. Ze względu na typ konstrukcji, wyróżnić można m.in. okna ościeżnicowe, skrzynkowe lub półskrzynkowe. Każde z nich potrafi mieć nieodparty urok, który należy odpowiednio podkreślić upięciem firan. Kiedy konstrukcja okna jest dekoracyjna, nie warto przyćmiewać jej fantazyjnymi draperiami – wystarczy puszczona luźno gabardyna lub dwie pluszowe zasłony podpięte po bokach okna. Aby stylizacja nabrała charakteru, wykorzystaj chwosty, materiałowe podwiązki czy drewniane upinacze. Mogąc pochwalić się pięknym „plastycznym” oknem, warto wykorzystać również klasyczne rolety, dzięki którym, w ciągu dnia, będziesz mógł cieszyć się urodą drewnianej ramy. Mieszkania znajdujące się w kamienicach, zachwycają nie tylko konstrukcją okien, ale i wysokimi sufitami. W takich wnętrzach dobrze prezentują się miękkie, mięsiste tkaniny, które ocieplają przestrzeń wizualnie. Z powodzeniem możesz zatem wykorzystać aksamit, welur czy żakard.

Firana gotowa "deszczyk" 400x160 model 007

Firana gotowa "deszczyk" 400x160 model 007

105 zł
Firana gotowa z woalu - zazdrostka 300x75 + 2x95x55 model 140

Firana gotowa z woalu - zazdrostka 300x75 + 2x95x55 model 140

85 zł
Firana gotowa "deszczyk" 320x160 model 007

Firana gotowa "deszczyk" 320x160 model 007

96 zł
Firana gotowa z markizety 200/180x160 model 139

Firana gotowa z markizety 200/180x160 model 139

89 zł

Okna półokrągłe - lambrekin, rolety czy żaluzje?

W wiekowych willach i kamienicach często spotyka się także okna półokrągłe. Ich kształt determinowany jest formą ościeża, czyli łukowatym otworem okiennym. Tego rodzaju akcent warto wyeksponować! Niewielkiemu oknu można z powodzeniem zafundować niewielki karnisz, rozpięty pomiędzy ściankami ościeży – dzięki temu łuk nie ukryje się za kaskadą materiału. Na karniszu radzimy zawiesić ozdobny lambrekin lub niebanalną roletę – np. rzymską albo austriacką. Istnieją trzy najpopularniejsze rodzaje rolet rzymskich - rolety ze ściągaczami pionowymi, pozbawione szprosów poziomych; rolety z taśmami poziomymi, wyposażone w szprosy oraz rolety ze szprosami w tunelu. Materiał każdej z nich układa się nieco inaczej. Najbardziej fikuśne wydają się być rolety bez szprosów, czyli podłużnych listewek usztywniających materiał. Dzięki temu, że tkanina nie jest usztywniona, układa się znacznie swobodniej. Szprosy z kolei, powodują że roletę po ściągnięciu wieńczą równe zakładki. Rolety austriackie są jeszcze bardziej dekoracyjnie niż rolety rzymskie. Ich sekret tkwi w specjalnym sznurku wplecionym poziomo w materiał. Jeśli go zaciągnąć, na tkaninie powstają piękne, głębokie girlandy, czyli tzw. wody. W przypadku bardzo wysokich okien o łukowatym ościeżu radzimy zrezygnować z rolet i okrasić je jedynie luźnymi, długimi zasłonami. Osoby, mieszkające na parterze mogą pokusić się o lekką firankę z woalu lub klasyczne opuszczane żaluzje.

Lambrekin na taśmie marszczącej, zielone liście na białym tle, 130 × 40 cm, Tropical Island

Lambrekin na taśmie marszczącej, zielone liście na białym tle, 130 × 40 cm, Tropical Island

54 zł
Lambrekin na szelkach, szaro-białe wzory marokańskie, 130 × 40 cm, Comics

Lambrekin na szelkach, szaro-białe wzory marokańskie, 130 × 40 cm, Comics

79 zł
Lambrekin na szelkach, czarne i szare krzyżyki na białym tle, 130 × 40 cm, Adventure

Lambrekin na szelkach, czarne i szare krzyżyki na białym tle, 130 × 40 cm, Adventure

77 zł
Lambrekin na taśmie marszczącej, biały z połyskiem , 130 × 40 cm, Damasco

Lambrekin na taśmie marszczącej, biały z połyskiem , 130 × 40 cm, Damasco

60 zł

Jak dekorować okna szwedzkie, jednoramowe i porte-fenêtre?

Okna szwedzkie, inaczej zespolone, posiadają podwójne skrzydła połączone ze sobą za pomocą śrub. W polskim budownictwie obecne są już ponad czterdzieści lat – spotkać można je zarówno w mieszkaniach blokowych, jak i domach jednorodzinnych. Tego rodzaju wariant z radością „przyjmie” każdą dekorację – zarówno eleganckie plisy, jak i wytworne wody czy zupełnie proste klasyczne firanki. Ważne jedynie, aby okienną ozdobę starannie dobierać do wielkości i stylu wnętrza. W niewielkich pomieszczeniach lepiej postawić na minimalizm – ciężkie, wymyślne zasłony mogą bowiem przytłoczyć aranżację i skutecznie blokować dopływ światła dziennego. Okna jednoramowe z kolei, można kojarzyć z mieszkaniami w nowoczesnych apartamentowcach. One, podobnie jak okna szwedzkie, nie zaskakują skomplikowaną konstrukcją, dlatego nie przeszkadzają im nawet najbardziej wymyślne upięcia. Opisując rozmaite dekoracje okien, ze względu na ich kształt, nie można zapominać o porte-fenêtre. To wysokie okno sięgające od podłogi do sufitu i zabezpieczone zewnętrzną balustradą, pamiętają już XVII-wieczne pałace. Obecnie ten element architektoniczny stosowany jest jako zamiennik balkonu w budynkach, w których elewacja z założenia ma być płaska. Porte-fenêtre ma wiele zalet – jest niebanalne, wpuszcza do wnętrza wiele światła, a jeśli otworzyć je na oścież, zaczyna przypominać urokliwy balkon. Pamiętaj jednak, że aby swobodnie otwierać nietypowe okno, musisz zachować wolną przestrzeń po stronie, w którą uchyla się jego skrzydło. Być może warto wówczas zrezygnować z mięsistych zasłon i postawić na wygodne rolety dzień-noc, lekką powłóczystą kotarę lub krótką koronkową firankę? Ciekawym rozwiązaniem jest również zamontowanie ozdobnej balustrady. Zwolennikom klasycznych rozwiązań spodoba się ta kuta, zdobiona metaloplastyką. Miłośnicy intrygujących akcentów, mogą postawić na wielokolorowe hartowane szkło.

Zasłona dekoracyjna  ZME-028 Mariall

Zasłona dekoracyjna ZME-028 Mariall

91 zł
Zasłona dekoracyjna  ZME-027 Mariall

Zasłona dekoracyjna ZME-027 Mariall

91 zł
Zasłona ZK44C

Zasłona ZK44C

109 zł
Zestaw 2 zasłon Catherine Lansfield Canterbury Rose, 168x183 cm

Zestaw 2 zasłon Catherine Lansfield Canterbury Rose, 168x183 cm

159 zł 229 zł

Jak ozdobić okna połaciowe?

Jeśli myślałeś, że dekoracje okien połaciowych muszą być minimalistyczne, poniższe inspiracje mogą Cię zaskoczyć. Jak się okazuje okna dachowe również można ozdobić firanką, zasłoną oraz malowniczymi roletami. Wystarczy, że zainwestujesz w klasyczny karnisz, naciągniesz i mocno podepniesz firanki. Zasłony z kolei mogą zwisać nieco luźniej, tworząc miękką, „lejącą się” dekorację. Zwróć uwagę, że jedno z okien doczekało się nawet mini-parapetu, który tworzy doniczka pełna zieleni oraz efektowny kuty wspornik. Oto doskonała propozycja do nastrojowej kameralnej sypialni na poddaszu.

Jak ozdabiać duże przeszklenia?

Zwykło się twierdzić, że duże przeszklenia bronią się same. Rzeczywiście, okazałe szklane płaszczyzny prezentują się szalenie efektownie nawet bez firan - zwłaszcza kiedy pomieszczenia zaaranżowane są w stylu minimalistycznym, industrialnym czy hi-tech. Jeśli w Twoim domu gości aranżacja w nowoczesnym tonie, a mimo to marzysz o okiennym dekorze, wybierz materiały lekkie i zwiewne. Może być to szyfon, markizeta czy organtyna - każda z tkanin “poddaje się” upięciom i świetnie układa. Niektórzy wybierają także nieco bardziej ekstrawaganckie makarony, czyli inaczej firany sznurkowe. W przestronnych, stylizowanych wnętrzach, w których goszczą przeszklenia, można pokusić się o ozdobne draperie i lambrekiny. Przestrzegamy jednak, aby nie przesadzić - bardzo ozdobne, bogate modele często balansują na granicy kiczu.

Urządzając wnętrza zazwyczaj skupiamy się na właściwym doborze koloru ścian, mebli i dodatków. Nagle jednak okazuje się, że zapomnieliśmy o oknach, które teraz nieprzytulnie świecą pustką. Dekorację okna warto dobrze przemyśleć i traktować ją niczym ramę dla dzieła sztuki. Bardzo często przecież za oknem rozciąga się piękny widok, który potrzebuje równie pięknej oprawy.


Inne artykuły w tej kategorii