⌛ Ostatni dzień promocji! CYBER MONDAY do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić pokój nastolatce? Miejsce na sen, naukę i hobby

Urządzenie pokoju dla nastolatki nie jest prostą sprawą, ponieważ pomieszczenie takie musi spełniać wiele funkcji. Jest to przede wszystkim miejsce do wypoczynku i snu, ale również do nauki i spędzania czasu. Musi więc sprzyjać relaksowi, zapewniać dobry sen dzięki wyborowi odpowiednich, wygodnych mebli, a także pobudzać kreatywność, inspirować do działania oraz - oczywiście - umożliwiać zabawę czy realizowanie pasji. Dla nastolatek bardzo istotne jest również wyrażanie swojej indywidualności, dlatego przy urządzaniu pokoju nie można kierować się tylko rozsądkiem i względami użyteczności, ale trzeba wziąć pod uwagę również i tę kwestę.

Najlepszym wyjściem będzie połączenie zdroworozsądkowego podejścia rodzica i kreatywnego - nastolatki. To rodzice powinni widzieć, jak urządzić miejsce do nauki oraz zapewnić komfort snu, dziecko zaś samo może zająć się pozostałymi kwestiami, tj. przede wszystkim względami estetycznymi. Bardzo istotne jest, by umieć znaleźć kompromis.

SANNA łóżko dwuosobowe składane

SANNA łóżko dwuosobowe składane

1649 zł 1989 zł
Łóżko tapicerowane 90X200 SFG004 welur czarny

Łóżko tapicerowane 90X200 SFG004 welur czarny

1099 zł 1359 zł
Łóżko Molly Single Bed, Aria

Łóżko Molly Single Bed, Aria

1099 zł
Łóżko tapicerowane 90x200 Bella beż welur

Łóżko tapicerowane 90x200 Bella beż welur

1049 zł 1399 zł

Nastolatki zwykle mają dość nietypowy gust, na przykład najchętniej urządziłyby cały pokój w kolorze czerni. Być może takie rozwiązanie byłoby jak najbardziej zgodne z aktualnymi zainteresowaniami na przykład fanki rocka, jednak z całą pewnością można stwierdzić, że nie byłoby to najlepsze miejsce do nauki.

białe łożko, beżowa narzuta, biała komoda, biała szafa, drewniana podłoga

Rodzice muszą więc czuwać i ewentualnie negować zbyt ekstrawaganckie pomysły. Jednocześnie nie można urządzić pokoju dla nastolatki bez porozumienia z nią, ponieważ na pewno nie będzie czuła się w nim dobrze jeśli wnętrze nie będzie współgrało z jej osobowością.

Bardzo ważnym warunkiem, jaki musi spełniać pokój nastoletniego człowieka, który przecież spędza w nim sporą część dnia i wykonuje bardzo różne czynności, jest funkcjonalność. Pokój musi spełniać rolę sypialni, pokoju dziennego, pokoju do nauki (ma być czymś w rodzaju gabinetu, a nawet biblioteki), a także bawialni - pokoju do przyjmowania gości. By było to możliwe, konieczne jest wyposażenie go w odpowiednie meble. Prócz wygodnego łózka, w pomieszczeniu powinna znaleźć się też kanapa czy choćby fotele bądź pufy, na których będzie można siedzieć podczas wizyty znajomych. Oprócz biurka do odrabiania lekcji i nauki przyda się też niewielki stolik - zwykły bądź typowy stolik kawowy.

Białe rozkładane biurko z nadstawką - Tafos

Białe rozkładane biurko z nadstawką - Tafos

738 zł 968 zł
Nowoczesne biurko z półkami Olwen - dąb wotan + antracyt

Nowoczesne biurko z półkami Olwen - dąb wotan + antracyt

568 zł
Loftowe biurko Horizon - Dąb Złoty

Loftowe biurko Horizon - Dąb Złoty

388 zł
Obustronne biurko narożne dla graczy N czarne

Obustronne biurko narożne dla graczy N czarne

349 zł

Jeśli przestrzeń jest niewielka, warto postawić na ciekawe rozwiązania, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Dobrym wyjściem będzie na przykład rozkładana sofa zamiast łóżka, która w nocy będzie służyć jako miejsce do spania, zaś w dzień - jako komfortowa kanapa. Jeżeli nie ma miejsca na fotele, można zakupić pompowane meble, które są zabawne, wygodne i ciekawe w wyrazie.

Pokój nastolatki powinien też posiadać sporo regałów i półek, na których dziecko umieści książki, a także wszelkie przedmioty związane nie tylko ze szkołą, ale i z pasjami. Zwykle są to płyty, bibeloty, zdjęcia czy kolekcje rozmaitych przedmiotów. Ich miejsce trzeba uwzględnić w planowaniu pokoju, podobnie jak inne rzeczy związane z tym, czym nastolatka się interesuje i co lubi. Czasami będzie to konieczność wygospodarowania miejsca na sztalugi, czasami - na instrumenty muzyczne, innym zaś razem - na kącik dla kota, w którym zmieści się domek i kuweta pupila.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności