Tysiące produktów w promocyjnych cenach!💰
Barlinek
Barlinek
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Ogrzewanie podłogowe – fakty i mity


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Barlinek.


Gdy zimowym rankiem przecieramy zaspane oczy i spoglądamy przez pomalowane mrozem okno to na naszej twarzy kreśli się uśmiech zachwytu. Taki widok budzi nasze skojarzenia ze zbliżającymi się świętami, z gorącą czekoladą a także frajdą w śnieżnym puchu. Zerkając wtedy na przykryty bielą świat cieszymy się ciepłem panującym w naszym domu, bo nikt przecież nie lubi odczuwać tego nieprzyjemnego dreszczyku chłodu zaraz po wyjściu spod puszystej pierzyny. Marzymy natomiast o stąpaniu po delikatnie ciepłej i drewnianej podłodze, która pozwala nam w podskokach hasać wprost do równie ciepłego, pierwszego śniadania.

Niektórzy mogą powiedzieć, że ogrzewanie podłogowe jest drogie, że nieopłacalne, że za dużo zachodu. Dlatego rozwiejmy raz na zawsze wszystkie mity i dowiedzmy się dlaczego warto zainwestować w takie ogrzewanie we własnym domu.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe polega na instalacji przewodów pod podłogą, którymi płynie ciepła woda. Możemy także zdecydować się na ogrzewanie elektryczne, gdzie ciepło pochodzi z kabli, folii grzewczych lub innych elementów elektrycznych. Ogrzewanie podłogowe należy zaplanować już na etapie projektowania, ponieważ elementy grzejne umieszczone muszą zostać pod warstwami wykończeniowymi w przeznaczonej do tego wylewce.

Co można położyć na ogrzewanie podłogowe?

Mimo, że najczęściej decydujemy się na pokrycie ogrzewania podłogowego płytkami ceramicznymi, to nie jest to jedynie rozwiązanie. Wśród dostępnych opcji mamy również gres, który wiedzie prym w wykończeniu podłóg w łazienkach oraz w kuchniach. Jednak, nie oszukujmy się, nasze serce najmocniej bije do drewna. Wolimy naturalne materiały i jeszcze do niedawna większość z nas sądziła, że połączenie ogrzewania podłogowego z deską nie jest możliwe. Okazuje się, że to jeden z mitów. Jeżeli chcemy zdecydować się na drewnianą podłogę musimy poinformować o tym projektanta instalacji o materiale wykończeniowym. W tym przypadku istotne jest zwrócenie uwagi na parametry takie jak współczynnik przewodzenia ciepła - powinien być wysoki, współczynnik skurczu - powinien być niski oraz na współczynnik strat ciepła - powinien być jak najmniejszy. Powinniśmy stosować materiały o bardzo dużej stabilności konstrukcji np. drewniana deska warstwowa.

Barlinecka czy lita - jaką deską pokryć podłogówkę?

W przeciwieństwie do deski litej, Deska Barlinecka idealnie przewodzi ciepło, dlatego pioniersko poradzi sobie z pokryciem ogrzewania podłogowego. Dodatkowo montaż Deski Barlineckiej odbywa się pływająco lub poprzez klejenie do podłoża, co jest wygodnym i przyjaznym rozwiązaniem zarówno dla fachowców jak i laików w dziedzinie wykańczania wnętrz. Warto również wspomnieć, że gres - tak często wybierany na pokrycie podłogówki - ma właściwości, które wpływają na to, że szybko się nagrzewa. Jednak równocześnie szybciej niż drewno traci to ciepło. Istnieje jeszcze wizualna kwestia, w której drewno okazuje się być bezkonkurencyjne, ponieważ płytki gresowe nigdy tak naturalnym i ciepłym materiałem nie będą. Takie detale wpływają na przytulność wnętrz, dlatego warto zadbać o tę wartość w domowym zaciszu.

Czy ogrzewanie podłogowe jest drogie?

Początkowe koszty na pewno są wyższe niż ma to się w przypadku tradycyjnego rozwiązania w postaci grzejników. Ale, według opinii specjalistów, w dłuższym okresie użytkowania ogrzewania podłogowe przynosi korzyści, co wynika z faktu, że ciepło oddawane jest przy niższej temperaturze. A im niższa temperatura w pomieszczeniu w stosunku do temperatury zewnętrznej, tym mniejsze straty ciepła i mniej paliwa trzeba spalić. Specjaliści podkreślają, że w mieszkaniach z ogrzewaniem podłogowym komfort cieplny jest odczuwalny przy temperaturze o dwa stopnie niższej niż przy ogrzewaniu grzejnikowym. Jeśli zatem w pomieszczeniu z ogrzewaniem podłogowym będziemy utrzymywać temperaturę na poziomie 18°C, to odczujemy taki sam komfort, jak przy temperaturze 20°C, gdy ogrzewalibyśmy pomieszczenie grzejnikami ściennymi.

Czy ogrzewanie podłogowe wpływa na ustawienie mebli?

To ważny niuans w przypadku ogrzewania podłogowego. Musimy pamiętać o tym, aby przy projektowaniu naszego wnętrza nie umieszczać rur grzewczych pod dużymi i masywnymi meblami, ponieważ utrudnia to cyrkulację ciepła w pomieszczeniu. Architekci sugerują, aby meble ustawiać na nóżkach, gdyż w ten sposób nie mają styku z podłogą. Zwróćmy szczególnie uwagę na szafki kuchenne, wannę oraz wszelkie szafy. Zadbajmy o to, aby wykorzystać jak najlepiej instalację podłogową, która w dłuższym użytkowaniu ma dać nam profity. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu jesteśmy w stanie uniknąć zbędnych strat i cieszyć się dobrze wykorzystanym i rozprowadzonym ciepłem.

Czy ogrzewanie podłogowe eliminuje kurz w powietrzu?

Zwolennicy ogrzewania podłogowego podkreślają, że jest to rozwiązanie bardzo dobre dla alergików, ponieważ sprawia, że nie unosi się w powietrzu kurz. Okazuje się, że w tym stwierdzeniu jest prawda, ponieważ ogrzewanie podłogowe zmniejsza jego cyrkulację. Wynika to z faktu, że niższa temperatura powierzchni grzejnej zmniejsza konwekcję ciepła. Przeciwnicy jednak podkreślają, że kurz nie unosi się w powietrzu, ale za to znajduje się na całej podłodze - jednak fakt, że nie musimy go wdychać pozostaje bez zmian, a nic nie stoi na przeszkodzie, aby przetrzeć podłogę o jeden raz więcej w ciągu dnia. Dzięki temu zyskujemy czystą podłogę i nie mamy problemu z kurzem.


Materiał sponsorowany zrealizowany we współpracy z marką Barlinek.Inne artykuły w tej kategorii

Sponsorowane Jak wybrać ponadczasową podłogę? My już wiemy!

Jak wybrać ponadczasową podłogę? My już wiemy!

Sponsorowane  Kreacje z natury – międzynarodowy konkurs dla projektantów

Kreacje z natury – międzynarodowy konkurs dla projektantów

Sponsorowane 7 zalet trójwarstwowej deski podłogowej

7 zalet trójwarstwowej deski podłogowej

Sponsorowane Dlaczego urządzając wnętrza doceniamy rzemieślników?

Dlaczego urządzając wnętrza doceniamy rzemieślników?

Sponsorowane Moda na autentyczność. Poznaj zalety naturalnego drewna!

Moda na autentyczność. Poznaj zalety naturalnego drewna!

Sponsorowane Czy wiesz jak wyglądają podłogi drewniane "hand made"?

Czy wiesz jak wyglądają podłogi drewniane "hand made"?

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.