Czego szukasz?
Zobacz także
Galeria Wnętrz Domar
Galeria Wnętrz Domar
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak urządzić jadalnię? Praktyczne porady

Jadalnia to jedna z ważniejszych przestrzeni w domu. To tutaj rozmawiamy, wspólnie spożywamy posiłki i spędzamy inspirujący czas razem. Z pozoru urządzenie tego miejsca jest banalne. Wystarczy dobrać stół i krzesła pasujące do reszty wyposażenia. A jednak projektowanie jadalnianej przestrzeni nie jest takie oczywiste jak nam się wydaje. Jak stworzyć jadalnię z prawdziwego zdarzenia, otwartą na gości i domowników? Gdzie ją umiejscowić? Czego nie może w niej zabraknąć? W tym artykule odpowiemy na wszystkie aranżacyjne wątpliwości.

Gdzie postawić stół i krzesła? Jadalniane feng shui

Oto dylemat wielu z nas – w kuchni czy salonie? A może w osobnym pomieszczeniu? Urządzając wymarzone miejsce do wspólnego spędzania czasu przede wszystkim musimy zastanowić się jak wiele metrażu posiadamy i jaki tryb życia preferujemy. Szybkie posiłki jedzone rano przed pracą i szkołą czy celebrowanie każdego posiłku powinno wyznaczać przestrzeń, w której meble powinny się znaleźć.

Często życie rodzinne i towarzyskie toczy się w kuchni. Jeśli jest przestronna, warto pomyśleć o stole właśnie tutaj. Wówczas dobrze go usytuować pod ścianą, zachowując jednak około 80 cm odległości na wygodne ulokowanie krzeseł wokół mebla. Aby usiadły przy stole dwie osoby obok siebie, pamiętajmy o wielkości przynajmniej 120 cm długości. Wygodnym rozwiązaniem jest stół z możliwością rozkładania. Przydatna funkcja przyda się na większe spotkania i przyjęcia. Pamiętajmy, że stół bardzo często w kuchni pełni rolę blatu pomocniczego do przygotowywania posiłków. Wtedy musi być wygodnie usytuowany, w miarę blisko strefy roboczej i szafek kuchennych. Gdy nie dysponujemy odpowiednią ilością centymetrów warto szukać innych sposobów na urządzenie jadalni. W wąskiej kuchni podsuńmy stół do samej ściany, aby zrobić przejście. To znakomita opcja dla rodziny czteroosobowej. W małej kuchni stwórzmy miejsce idealne do szybkich posiłków rano i wieczorem. Rozkładany stół o szerokości 60-90 cm i rozkładane krzesła sprawdzą się w tej roli znakomicie. Rozplanowanie stołu niezależnie od metrażu zależy od rozkładu pomieszczenia. Przede wszystkim ma być wygodnie i praktycznie.

Stół wcale nie musi być częścią kuchennego anturażu. Szczególnie w dużych domach gdzie możemy zrobić dla nich osobne pomieszczenie lub umieścić w salonie. Zwolennicy takiego rozwiązania uważają kuchnię za mało reprezentacyjne pomieszczenie do przyjmowania gości. Częstym przypadkiem, szczególnie w nowoczesnym budownictwie są jadalnie otwarte na kuchnię i salon. W dużym wnętrzu musimy zatem umiejscowić co najmniej 3 strefy. Gdzie w takim miejscu znajduje się jadalnia? Pomiędzy kuchennymi, a salonowymi meblami. Stół i krzesła niekiedy naturalnie oddzielają od siebie dwa różne aranżacyjne „światy”. W takich stylizacjach stół musi być swoistą dekoracją, która nawiązuje charakterem zarówno do jednej, jak i drugiej strefy. Granicę tę można dodatkowo podkreślić półwyspem, wyspą kuchenną, np. z barkiem, dodatkową ścianką, ażurowym meblem.

Czego nie może zabraknąć w jadalni?

Odpowiedź jest prosta: stołu i krzeseł. I nie tylko tego! Wszystko zależy od tego gdzie ulokujemy naszą jadalnię. W salonie, osobnym pomieszczeniu czy kuchni będziemy potrzebowali nieco innych dodatków.

Zacznijmy jednak od stołu i krzeseł. Wybierzmy odpowiedni rozmiar i kształt stołu. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem są stoły kwadratowe lub prostokątne, ale i okrągłe mogą wyglądać zjawiskowo w klimatycznym i romantycznym wnętrzu. Proste brzegi łatwiej ustawić pod ścianami, posiadają więcej miejsca na blacie i są bardziej mobilne. Dodając do tego możliwość rozłożenia uzyskujemy dodatkowe możliwości aranżacyjne. Awangardowym pomysłem jest wstawienie, aż dwóch stołów rozkładanych o mniejszym rozmiarze. W razie potrzeby zmieszczą i kilkanaście osób. Po złożeniu mogą być wygodnym blatem pomocniczym w kuchni lub konsolą w dużym salonie. Wybierając stół weźmy pod uwagę przede wszystkim domowników, a właściwie ich liczbę. To ważne, aby wszyscy się zmieścili przy wspólnym posiłku. Kolejnym ważnym aspektem jest styl. Stół nie może odbiegać od reszty aranżacji, a nawiązywać do przestrzeni, w której jest ulokowany. Wybór stylistyki w dużej mierze zależy od naszego gustu i preferencji.

Bardzo ważnym meblem w jadalni jest krzesło. Musi być wygodne, a siedzisko powinno znajdować się na odpowiedniej od wysokości – 45-49 cm od podłogi. Warto zwrócić uwagę nie tylko na formę, ale i komfort siedzenia. Dobrym rozwiązaniem są również ławy, którym możemy dodać przytulnego charakteru. Wygodna poduszka, miękka tkanina obiciowa to dodatkowe atuty naszego siedziska dodające domowego, przytulnego sznytu.

W jadalni ogromną rolę pełni również oświetlenie. Lampa wisząca centralnie nad stołem to must have stylizacji. Jeśli zdecydowaliśmy się na jadalnię umiejscowioną pod ścianą możemy zastąpić ją lampą ścienną, a w trudnych przypadkach nawet lampą stołową. Dobrze oświetlony stół to podstawa stylizacji. Jeśli zdecydujemy się na aranżację w osobnym pomieszczeniu czy salonie pamiętajmy, aby dobrać meble o podobnej stylistyce. Do wnętrza dedykowanemu tylko i wyłącznie celebrowaniu posiłków wprowadźmy wszelkiego rodzaju witryny, barki czy komody, w których wyeksponujemy piękne zastawy czy przechowamy eleganckie obrusy i przedmioty.

Trendy w urządzaniu jadalni

Od wielu sezonów uwielbiamy design i tego poszukujemy również w meblach czy oświetleniu do jadalni. Jednocześnie cenimy ponadczasowość i prostotę – drewno, szkło, beton zamknięte w minimalistycznych bryłach. Geometria to jeden z najbardziej pożądanych kierunków ostatnich miesięcy. Mimo to gorących trendów w urządzaniu tego wyjątkowego miejsca mamy bardzo wiele. Zachwycają nas projekty, które prócz wygodnych funkcjonalności pozwalają na odrobinę aranżacyjnej kreatywności. Stół z wygodnymi szufladami czy schowkiem na środku blatu to szalenie modne propozycje designerów. Znakomitym pomysłem architektów jest łączenie z pozoru różnych elementów. Normą stają się stoły ozdobione krzesłami różnych projektantów i producentów. Różne wielkości, kolory, materiały dodają eklektycznej i przyciągającej wzrok ekstrawagancji.

W dekoracjach stołu również się prześcigamy. W jadalnianym anturażu chętnie pojawiają się wszelkie dodatki. Żywe kwiaty w doniczkach, ścięte w wazonach, obrusy z naturalnych tkanin, świeczniki, lampiony, miękkie poduszki, świecące lampki – to niezbędniki aktualnych stylizacji. W jadalni, podobnie jak w salonie, musi być wygodnie, miło i przytulnie. Niezależnie od tego czy jest częścią salonu, kuchni czy stanowi osobne pomieszczenie.

Kolejnym gorącym trendem jest styl skandynawski. Szalenie proste, naturalne meble okraszone są delikatną kolorystyką i dodatkami w stylu industrialnym lub romantycznym. W takich aranżacjach chętnie wykorzystujemy proste pastelowe barwy, a niekiedy kontrastujemy je mocnymi akcentami np. w postaci jaskrawej lampy. W trendach królują jednocześnie sielskie tony. Białe meble ozdobione lekkimi dekoracjami dodają świeżości i poczucia przytulności. Gdy dodamy do tego subtelne lampy i prowansalskie elementy zyskamy wnętrze otwarte na gości i bardzo gościnne.

W ostatnim czasie jadalnie otwarte na salon i kuchnię stają się aranżacyjną normą. I tutaj możemy inspirować się najnowszymi tendencjami. Stół będący granicą pomiędzy dwoma strefami charakteryzuje się neutralnością, która nawiązuje do obu części pomieszczenia. Stół może charakterem przypominać blaty i fronty kuchenne lub przyjemnie uzupełniać zestaw mebli salonowych.

Wielkość pomieszczeń, kształt i liczba domowników – oto jedne z wyznaczników urządzania jadalni. Mimo że jesteśmy uzależnieni od charakteru wnętrza i wielkości rodziny mamy ogromny wpływ na wybór stylu, sposobu dekoracji i projektu mebli jadalnianych. Z czasem może się okazać, że stół i krzesła staną się ulubionym zakątkiem domu - idealnym do spożywania posiłków, zabawy, nauki czy pracy. Jeżeli szukamy inspiracji lub szerokiej oferty mebli nasze kroki warto skierować do Galeria Wnętrz Domar. Tutaj znajdziemy zarówno designerskie, jak i minimalistyczne propozycje aranżacyjne. Z łatwością dobierzemy oświetlenie i dekoracje. Wszystko w jednym miejscu!


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności