Jak urządzić pełne profesjonalizmu, powagi i prestiżu wnętrze w stylu klasycznym?

Klasyka we wnętrzach jest zbiorem cech przywołujących na myśl wspomnienie o minionych czasach – pełnych wykwintności i blichtru, otulonych burżuazyjnym sznytem oraz wystawnością dworkowych scenerii. Synonimem klasycznych aranżacji jest ponadczasowość i wszechobecna elegancja. Ten powrót do korzeni nie jest ściśle związany z klimatem retro i koncentracją na barokowych detalach czy renesansowych ozdobach. Styl klasyczny zawiera w sobie najlepsze wnętrzarskie komponenty każdej z epok, i w artystycznym duchu sztuki, literatury oraz architektury, kreuje wnętrza suto oprawione w powagę, prestiż i harmonię. Urządzając przestrzeń w oparciu o tradycyjny kierunek nie musimy się obawiać o pompatyczność i zbytnią wyniosłość. Takie projekty obfitują w dobry smak i wyrafinowanie, ale pod jednym warunkiem – w parze z designem idzie jakość.

Co będzie stanowić o doskonałej całości, gdy aranżujemy klasyczną przestrzeń? Jak urządzić biuro skąpane w tradycyjnym nurcie? I co powinno znaleźć się w sypialnianych pokojach, otulonych aurą ponadczasowości? Z pewnością są to szyk, klasa, gust i styl. Odrzućmy przeciętność i standaryzację, a na ich miejsce ulokujmy perfekcjonizm i znakomity koncept.

klasyczna granatowa sofa w salonie

Gabinet w klasycznym stylu? Od czego zacząć?

Przewodnik o aranżacji dostojnych pomieszczeń zaczniemy od organizacji biura. Priorytetem w kreowaniu lokum o takim przeznaczeniu – zwłaszcza kancelarii adwokackich czy prestiżowych gabinetów – jest stworzenie atmosfery ekskluzywności. Tak, by klient przekraczając próg firmy miał poczucie, że ma do czynienia z profesjonalistami. Nie bez powodu wysokiej renomy działalności urządzają swoje biura w klasycznym stylu. Masywne, ciemne meble skąpane w orzechowych lub czekoladowych tonacjach na tle jasnych kolorów ścian to najważniejszy składnik tradycyjnej mieszanki. Dają wrażenie powagi i dobrego tonu. Gabinet powinien być wyposażony w duże biurko, znajdujące się w centralnym miejscu danego pokoju, a przykuwająca wzrok biblioteczka wypełniona licznym księgozbiorem będzie potęgować doznania klasy i prestiżu. Prawdziwy smak przestrzeni dopełnią detale – przeszklenia wiszących witryn i komód – które z dumą wyeksponują osiągnięcia i zaszczytne trofea, miękkie i wygodne pikowane krzesła dla gości czy obrotowy, wygody fotel w honorowym miejscu. Reprezentacyjną rolę spełnią także skórzane sofy w akompaniamencie litego drewna.

gabinet w stylu klasycznym

Czy biblioteczka w domu to dobry pomysł?

Przestrzeń biurowa i prywatna strefa domowego ogniska w klasycznym ujęciu mają wspólny mianownik. Biblioteczka! Znajdzie ona swoje zastosowanie zarówno w firmowym wystroju, jak i salonowej czy jadalnianej aranżacji. Proste kształty i stylowe wykończenie regału przepełnionego literackimi dziełami wniosą do pomieszczenia nieco kulturalnego polotu, a także pozwolą na odprężenie w domowym zaciszu, chłonąc kolejne wątki wciągającej fabuły. Do przestronnych metraży polecamy wysokie, masywne regały z przeszkleniami, a posiadacze niewielkich pokoi mogą pokusić się o półki w nieco mniejszym wymiarze. Rad-Pol w swojej ofercie posiada produkty, które zaspokoją potrzeby każdego. Takie rozwiązania będą wyśmienitym uzupełnieniem aranżacyjnej klasyki, nadając naszym czterem kątom eleganckiego charakteru.

biały klasyczny gabinet

Co musi znaleźć się w salonie pełnym klasy?

Odwołajmy się do czasów, gdy w dworkowych pałacach kwitło życie towarzyskie. Przy finezyjnych stolikach, wyfiokowane damy, sącząc zacny napar z liści herbaty, gawędziły o stylu życia. Spoczywając na wygodnych ławeczkach rozprawiano o biznesie i polityce. Ten klimat znakomicie odwzorowują klasyczne sofy i szezlongi z kolekcji Rad-Pol, a dodając nieco nowoczesnego ducha w postaci szafki RTV, nadamy wnętrzu współczesnego klimatu. Salon – z uwagi na swoją reprezentacyjną rolę – musi być synonimem luksusu. Meble dobierajmy wedle określonych reguł. Niech króluje symetria, a szlachetne detale z mosiądzu czy złota staną się wyrazem troski o detal. Wspomniane pikowane obicia ze skóry, mocne, intensywne barwy drewnianych komód, masywne stoły, tonacje ścian podkreślające meblowe rozwiązania we wnętrzu i przede wszystkim jakość są odpowiedzią ma pytanie: co musi się znaleźć w salonie pełnym klasy?

klasyczny salon z brązową aksamitną sofą

Jak urządzić tradycyjną sypialnię?

Klasyczna sypialniana alkowa kocha się w stylistyce angielskiej. Subtelna lamperia na ścianie w parze z masywnym stelażem łóżka stworzą duet doskonały. W takich aranżacjach dominują kontrasty – jeśli ścianę pokrywa jasna barwa, meble muszą tonąć w morzu ciemnej oprawy i odwrotnie. Inspiracją do kreowana klasycznych sypialni, niech będą dostojne wnętrza wysokiej klasy hoteli, gdzie tradycja miesza się nowoczesnością, a klasyczny nurt dominuje, odprowadzając swoich gości do snu. Wszędzie wiodą prym wielkie gabarytowo meble otulone sztukateryjnymi, żłobionymi dekoracyjnymi dodatkami. Nieodzownym elementem stają się toaletki i towarzyszące im, oprawione w piękne ramy lustra. Łóżko musi kusić nie tylko wygodą i licznymi poduszkami, ale także oryginalnym wezgłowiem, dopasowanym do całości. Wszystko to okryte stonowaniem i gracją ujmuje swoją nonszalancją, zapewniając poczucie ekstrawagancji.

klasyczna sypialnia z brązowymi meblami

Jakie kolory i materiały dominują w klasycznych wnętrzach?

Myśląc klasyczna aranżacja, w głowie pojawia się drewno. Wizję o luksusie dopełnia jego ciemna, intensywna barwa, symbolizująca przepych i bogactwo. Dodając do tego jakość z wyższej półki oraz szlachetne wykończenie otrzymamy receptę na wnętrza w stylu klasycznym. Drewno, będące motywem przewodnim mebli w eleganckich biurach, salonach czy sypialniach udekorowane jest uchwytami z mosiądzu lub pozłacanymi akcentami. Towarzystwo skóry na kanapach spotęguje odczucie prestiżu, a szkło użyte do witryn i biblioteczek doda lekkości masywnej formie. W zakresie materiałów dominują ciężkie kotary czy grubo plecione tkaniny, choć często spotkamy też atłasy. Na sofach goszczą się żakardy lub pastelowe szenile w akompaniamencie drewnianych ozdób. Ten miraż jest gwarancją prestiżu i splendoru, które nie znajdą sobie miejsca w nowoczesnych loftach czy prowansalskich klimatach.

klasyczny salon z ciemnymi ścianami i zdobionym szezlongiem

Rozkładając klasyczne wnętrza na czynniki pierwsze wniosek nasuwa się sam. Styl ten kocha umiarkowany przepych i ponadczasowy szyk. Nieodzownie kojarzy się z jakością, wzmagając w nas potrzebę obcowania z pięknem. Poszukiwana powaga, prestiż oraz profesjonalizm kryją się w szlachetnej materii i niezwykłym koncepcie. Rad-Pol udowadnia nam, że siła klasyki tkwi w meblach, a dobór odpowiednich rozwiązań może stworzyć przestrzeń, gdzie atmosfera awangardy będzie kaskadą pozytywnych fluidów wypełniającą zarówno życie prywatne, jak i zawodowe.

>> RAD-POL <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Style we wnętrzach
Zobacz więcej artykułów w kategorii Style we wnętrzach
Komentarze
abka
  • Dodano 3 lata temu
Patrzył kto kiedyś tu???www.okapykuchenne.pl/jak-zamontowac-okap-kuchenny.html
  • Dodano 2 lata temu