Betonowe nawierzchnie pasujące do nowoczesnej architektury – porady i inspiracje

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele materiałów, które można zastosować jako nowoczesne nawierzchnie wokół domu. Dzisiaj przedstawiamy jeden z najbardziej modnych i uniwersalnych – beton.

taras z betonowych płyt z widokiem na jezioro

Jakie są zalety betonu?

Beton jest nadal szalenie modny. Wybierając materiał na nawierzchnie wokół domu, nie warto jednak kierować się jedynie trendami, ale postawić na praktyczność. A beton jest praktyczny. Dlaczego? Przede wszystkim jest odporny na działanie warunków atmosferycznych, a w czasie użytkowania nie wymagają szczególnie skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych - wystarczy regularne zamiatanie i okresowe zmywanie wodą, aby długo cieszyły oko swoim pięknym wyglądem.

nieogrodzony taras z betonowych płytek

Beton jest też uniwersalny – z powodzeniem można go wykorzystać na zewnątrz i wewnątrz pomieszczeń. Znajdzie zastosowanie w domu i dokoła niego, jako nietypowy budulec mebli, okładzina ścienna, podłogowa, materiał na nawierzchnie tarasowe, ogrodowe, podjazdy. Wszechstronność materiału sprawia więc, że staje się on świetnym tworzywem zespalającym aranżacje wnętrz i zewnętrzy (np. salonu i tarasu), a co za tym idzie, sprzyja unifikacji przestrzeni. Ze względu na swoją kolorystykę i surowy charakter beton świetnie podkreśla też piękno natury. Jego surowy wizerunek można ocieplić lub uwydatnić przy pomocy łączenia z różnymi materiałami (drewno, cegła, kamień, szkło, metal). Szczególnie dobrze wygląda w otoczeniu nowoczesnej architektury, sprawdzając się jako nawierzchniowe uzupełnienie ogrodów i tarasów zaprojektowanych w tym stylu.

Nowoczesne nawierzchnie z betonu – gdzie stosować?

Trendy nawierzchniowe stawiają na nowoczesność. Wiąże się to niewątpliwie z rosnącą popularnością tego typu architektury – wokół nas przybywa domów w stylu modern. Przed zakupem nowoczesnych nawierzchni z betonu powinniśmy jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy na pewno odpowiadają one stylistyce naszego domu i ogrodu? To, co pasuje do architektury w stylu modern, nie do końca spełni bowiem rolę w przestrzeniach tradycyjnych i odwrotnie.

płytki betonowe na tarasie przed domem

Rodzaje betonowych nawierzchni – jakie są?

Do betonowych produktów, które możemy wykorzystać wokół domu, należą kostka brukowa, płyty lub okładziny ścienne i podłogowe. Ich uniwersalność sprawia, że znajdą zastosowanie w różnych miejscach naszej posesji: na chodniku, podjeździe, tarasie lub w ogrodzie. Ograniczeniem w tym względzie jest jedynie ich grubość (w zależności od obciążenia stosujemy kostki i płyty różnej grubości, przeważnie od 4 do 8 cm).

Cechy nowoczesnych kostek i płyt

Nowoczesne nawierzchnie wpisują się stylistycznie w otoczenie architektury w stylu modern. Elementy te posiadają formy i kształty umożliwiające układanie wzorów, w których królują proste linie, kąty i geometryczne kształty. Kostki i płyty proste, kubiczne, o coraz modniejszych powiększonych rozmiarach, świetnie podkreślają charakter i uzupełniają nowoczesne projekty domów, ogrodów czy tarasów.

Betonowe płyty i kostka w ogrodzie.

Geometria, oryginalność i minimalizm - wraz z zasadą „mniej znaczy więcej” – to cechy królujące w nowoczesnych ogrodach. Wszystko w nich - od kształtu rabat począwszy na układzie ogrodu zakończywszy - podporządkowane jest regularnym formom, prostym liniom lub łukom. I właśnie w klimat tego typu ogrodów idealnie wpisują się nowoczesne nawierzchnie. Dlaczego? Bo dzięki swoim kształtom kostki i płyty w stylu modern pomagają wytyczyć proste rzędy chodników lub ścieżek, tworzyć geometryczne płaszczyzny oddzielające roślinność, zastępują krótko przystrzyżoną trawę, pozwalają na tworzenie oryginalnych akcentów w postaci nawierzchniowych mozaik, podkreślają stylowość i elegancję zielonej przestrzeni.

betonowe płytki na tarasie za domem

Niektóre z betonowych produktów wpisują się też w tak charakterystyczne dla nowoczesnych ogrodów trendy ekologiczne, umożliwiając stworzenie nawierzchni z jednej strony zwartej, utwardzonej i wytrzymałej, z drugiej zaś integrującej się z otoczeniem i zapewniającej m.in swobodny odpływ deszczówki do gleby.

nawierzchnia betonowa z rowkami
>> Poznaj nawierzchnie betonowe od MODERN LINE <<

Beton na nowoczesnych tarasach

Tarasy w stylu nowoczesnym są oszczędne w doborze niemal wszystkiego: materiałów, kształtów, kolorów czy dodatków. Unikają nadmiaru, wystrzegając się w ten sposób niepożądanego efektu chaosu. Tak jak w przypadku ogrodów dominuje na nich prostota, geometryczny kształt i minimalizm. Betonowe nawierzchnie to idealne rozwiązanie dla tego typu aranżacji. Są świetnym materiałem do tworzenia posadzek o geometrycznych wzorach i różnych charakterach. Ze względu na swoją monochromatyczną kolorystykę, mogą stanowić doskonałe tło dla nowoczesnych mebli lub wręcz przeciwnie: stać się bohaterem tarasu dzięki ciekawie zaaranżowanemu dynamicznemu wzorowi.

betonowe donice ogrodowe na tarasie

Otwarcie na ogród, brak balustrady i krótko przystrzyżony zielony trawnik w  bezpośrednim sąsiedztwie tarasu – to wszystko sprawia, że w nowoczesnych projektach płynnie zanika granica między tarasem a zielonym terenem wokół domu. Nawierzchnie z betonu wychodzą naprzeciw tej potrzebie - oprócz zastosowania na posadzce mogą zastąpić cały lub część trawnika w ogrodzie (co jest dość częstą praktyką). Nowoczesne nawierzchnie z betonu to materiał zarówno dla tych, którzy lubią rozwiązania minimalistyczne, jak i dla tych liczących na awangardowość. Zarówno proste, kubiczne kształty, jak i te bardziej skomplikowane, ale wciąż oscylujące wokół geometrii, pozwalają na kreowanie wielu wzorów – a to wszystko w ramach obowiązujących nowoczesnych trendów.

taras z betonowych płyt
>> MODERN LINE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady

Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady

Komentarze