Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Modern Line
Modern Line
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

7 kroków do stworzenia nowoczesnego ogrodu

Wzrost popularności nowoczesnej architektury pociąga za sobą konieczność tworzenia ogrodów w takim samym stylu. Poniżej przedstawiamy kilka zasad, którymi warto się kierować, gdy planujemy stworzenie takiej przestrzeni.

Po pierwsze: funkcjonalność

Przed przystąpieniem do projektowania nowoczesnego ogrodu powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie: kto będzie jego użytkownikiem? Wiadomo, że inaczej będzie wyglądał ogród przeznaczony dla singla, a inaczej dla wielodzietnej rodziny. Dopasowanie do potrzeb użytkownika, funkcjonalność i wygoda są więc nadrzędnymi zasadami, którymi powinniśmy się kierować w czasie tworzenia aranżacji. I dotyczy to zarówno wyglądu ogrodu, jak i zastosowanych w nim roślin, mebli ozdób i dodatków.

Po drugie: mniej znaczy więcej

W nowoczesnych ogrodach powinna królować zasada: „mniej znaczy więcej”. Projekty zielonej przestrzeni tego typu są stylowe i eleganckie, cechuje je też powściągliwość w doborze niemal wszystkiego: materiałów, kształtów, kolorystyki, dodatków i gatunków roślin. W miejsce ilości ogrody w tym stylu stawiają na jakość i dobry design.

Po trzecie: geometria

W projektach nowoczesnych ogrodów dominują prostota, przejrzystość i geometria. Powinny one stanowić naturalne przedłużenie i nawiązanie do budynku. Stawiamy w nich na proste formy (kwadrat, prostokąt, koło, trójkąt). Elementy geometryczne widać zarówno w kształtowaniu przestrzeni (nawierzchnie, ścieżki), jak i pod względem zastosowanych mebli, dodatków, a nierzadko nawet roślinności. Dobierając kształty, powinniśmy również kierować się zasadą minimalizmu – zastosowanie zbyt wielu może doprowadzić do niepożądanego chaosu.

Po czwarte: niewymagająca roślinność

Na ogrody w stylu nowoczesnym zazwyczaj decydują się ludzie zapracowani, dlatego nie powinny być one czasochłonne w pielęgnacji. Dominują w nich duże, gładkie płaszczyzny, np. krótko przyciętego trawnika. Stawiamy w nich na dobór niewielkich ilości i gatunków roślin, które nie wymagają ciągłej i szczególnej troski. Rezygnujemy z wielobarwnych i skomplikowanych kompozycji kwiatowych, wybierając roślinność o jednolitej palecie barw (przeważnie różnorodne odcienie zieleni) tworzących proste formy. Czasami przełamujemy monochromatyczność akcentem kolorystycznym (rośliny w tej samej kolorystyce tworzą barwne plamy). Popularnym trendem jest też obsadzanie nowoczesnych ogrodów bujnymi grupami roślin, wyglądających jak rosnące w nich przez przypadek (nierzadko odbieranych jako chwasty, które dotychczas były spotykane np. w lasach czy na polach). Takiej roślinności często towarzyszą surowe i minimalistyczne materiały, np. beton architektoniczny.

Po piąte: materiały

Ogrody w stylu modern lubują się w materiałach tego samego typu. Znajdziemy w nich: stal, szkło, beton, plastik i beton architektoniczny. Ten ostatni, ze względu na swoją uniwersalność i odporność na warunki atmosferyczne, cieszy się w tego rodzaju ogrodach bardzo dużym powodzeniem. Dzięki designowi, łączącemu z jednej strony surową prostotę materiału, z drugiej efektowny wygląd, betonowe murki, donice, meble, nawierzchnie i elementy małej architektury idealnie wpisują się w klimat nowoczesnych przestrzeni.

Po szóste: odpowiednia nawierzchnia

Ogrody w stylu modern wymagają również odpowiednich rozwiązań nawierzchniowych. Charakterystyczna jest dla nich przestrzeń pokryta równo przyciętym trawnikiem, choć ten często bywa zastępowany przez modernistyczne nawierzchnie (ogranicza to konieczność zabiegów pielęgnacyjnych). W ogrodach tego typu bardzo dobrze sprawdzają się proste i kubiczne betonowe elementy nawierzchniowe (kostki, płyty), często o modnych powiększonych rozmiarach. Pozwolą one na tworzenie wzorów, wśród których królują  proste linie, kąty i geometryczne  kształty. Nowoczesne nawierzchnie formowane w taki sposób nie tylko podkreślają stylowość i elegancję zielonej przestrzeni, wprowadzają także do niej do niej ład i harmonię.

Po szóste: wyposażenie

Wyposażenie to bardzo ważny element nowoczesnych ogrodów. Dobrze dobrane meble lub mała architektura tworzą w nich odpowiedni klimat. Są one zazwyczaj proste, minimalistyczne, nie posiadają ozdób czy ornamentów.  Elementy ogrodowej architektury o formach lekko zaokrąglonych złagodzą surowość projektów, w których dominują proste linie. Często wyposażenie pełni główną ozdobę nowoczesnego ogrodu, meble mogą stanowić kontrastowy punkt kolorystyczny dla monochromatycznych barw, podkreślając nowoczesny charakter projektu. Idealną propozycją dla tego typu przestrzeni są elementy ogrodowe lub tarasowe wykonane z betonu architektonicznego.

Szeroki wybór kształtów betonowych mebli (od tradycyjnych o prostych kątach począwszy, a na formach półokrągłych zakończywszy) pozwoli na idealne dopasowanie ich do charakteru aranżacji. Łatwe do utrzymania w czystości, mocne i wytrzymałe, bardzo dobrze zniosą wszelkie warunki atmosferyczne, a więc są wygodne w użytkowaniu  Designerskie donice o rożnych wymiarach i kolorach, stołki, stoły, boxy czy ławy z betonu architektonicznego, będą pełnić nie tylko funkcję użyteczną, ale i ozdobną każdej zielonej przestrzeni. Szczególnie w połączeniu z różnymi materiałami, które podkreślą surowy wygląd (metal, szkło) lub ocieplą wizerunek materiału (tkaniny, drewno).


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności