Zielona ściana we wnętrzach - jak i gdzie zamontować oraz jak pielęgnować ogród wertykalny w domu?

Urokliwy zielnik, elegancka kompozycja z roślin pnących, a może bujne, wielogatunkowe kaskady kwiatów? Sposobów na efektowny ogród wertykalny jest wiele! I choć moda na tę niebanalną, żywą dekorację ścian gości w Polsce od niedawna, już zdążyła zawładnąć sercami miłośników zielonych przestrzeni.

Zieleń to jedna z najbardziej magicznych barw. Jej piękny, świeży, soczysty odcień niesie ze sobą spokój, harmonię i poczucie równowagi. Nic zatem dziwnego, że człowiek od wieków dba o kontakt z naturą, projektując parki, ogrody, werandy i tarasy. Jeżeli i Ty należysz do grona wielbicieli zielonych areałów, koniecznie przyjrzyj się bliżej ogrodom wertykalnym. Dzięki nim, określenie „ściana zieleni” nabrało nowego, dosłownego znaczenia!

ogród wertykalny w jadalni

Czym jest ogród wertykalny?

Widziałeś kiedyś kaskady kwiatów swobodnie zwieszające się ze ściany, ale bez towarzystwa klasycznych doniczek? To właśnie ogród wertykalny! Na jego konstrukcję składa się zazwyczaj okazały moduł, w którym znajdują się niewielkie cylindrowe otwory. Każdy z nich usytuowany jest lekko pod kątem, tak, aby rośliny mogły naturalnie opadać kaskadami. Ogród wertykalny najczęściej projektuje się w kształcie prostokątnym, dzięki czemu przypomina żywe dzieło sztuki malarskiej. Zdarzają się jednak również koncepty pionowe, które wspaniale prezentują się w bardzo wysokich wnętrzach. Ogrody wertykalne na ogół wykonywane są na zamówienie - profesjonalne firmy specjalizujące się w tego rodzaju projektach, proponują szeroki wachlarz ofertowy - poczynając od niewielkich kompozycji liczących zaledwie kilka metrów kwadratowych, kończąc na spektakularnych konstrukcjach zajmujących całe ściany. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie to świetna alternatywa dla standardowych kwietników, które prezentują się znacznie skromniej i wymagają uważniejszej pielęgnacji. Tak jest! Mimo, że ogród wertykalny może wydawać się trudny utrzymaniu, jest wręcz przeciwnie. O kwiaty dba specjalny mechanizm nawadniający, składający się ze sprytnej rury zamontowanej na górze konstrukcji. „Schodkowy” kształt ogrodu oraz sprytne kroplowniki sprawiają, że woda przenika do niższych warstw i dociera do każdej z roślin.

nowoczesny ogród wertykalny w salonie

Jak zamontować ogród wertykalny?

Jeżeli chcesz zamontować ogród na własną rękę, uspakajamy - nie jest to skomplikowana sztuka. Na początek radzimy wybrać jeden z nowoczesnych systemów montażowych, który zapewni jak najbardziej efektowną ekspozycję kwiatów i pnączy. Najpopularniejszym rozwiązaniem są wyżej wspomniane moduły ścienne, w których znajdują się specjalne otwory na rośliny. Pamiętaj, aby przed montażem ogrodu wertykalnego starannie zabezpieczyć ścianę przed wilgocią. W tym celu warto użyć specjalnej warstwy ochronnej typu PCV. Po zamontowaniu powłoki ochronnej, możesz przystąpić do przytwierdzania modułów, tak, aby tworzyły spójną kompozycję. Poszczególne elementy najlepiej montować do podłoża przy pomocy solidnych wkrętów. Pamiętaj, że konstrukcja wypełniona ziemią i roślinami będzie dla ściany nie lada wyzwaniem! W zależności od technologii, na jaką się zdecydujesz, jeden metr kwadratowy ogrodu wertykalnego może ważyć od kilkunastu do kilkudziesięciu kilogramów.

niewielki ogród wertykalny nad kominkiem

Jakie rośliny wybrać i jak dbać o ogród wertykalny?

Pamiętaj, że ogród wertykalny powinien być wyposażony w rurę nawadniającą oraz specjalne kroplowniki, które dbają o doprowadzanie wody do każdej z roślin. Automatyczny system nawadniania jest nie lada udogodnieniem i sprawia, że pielęgnacja zielonej ściany okazuje się prosta i bardzo wygodna. Co jakiś czas warto dodać do wody nawóz oraz odżywki, które skutecznie wzmocnią kwiatowe kaskady. Oprócz tego, radzimy zraszać rośliny wodną mgiełką (zwłaszcza podczas zimowych miesięcy) i co jakiś czas fundować im hydrożele, które ułatwiają przepływ wody do korzeni. Nie zapominaj również, że oprócz wody, rośliny uwielbiają światło. W miarę możliwości zamontuj więc ogród na nasłonecznionej ścianie, a jeżeli nie jest to możliwe, zadbaj o specjalne lampy symulujące światło słoneczne. Takie akcesoria wspomagają zdrowy wzrost roślin, nawet przy niewystarczającej ilości światła dziennego. O jakie gatunki natomiast najlepiej się pokusić projektując ścienny busz? Ogrody wertykalne uwielbiają wszystko, co się pnie, np. bluszcz pospolity, figowiec pnący, filodendron pnący, pasiatkę zwisłą czy syngonium. Mile widziane są również wszelkie gatunki paproci i rozchodników. Oprócz tego, warto sięgnąć po rośliny z rodziny ananasowatych czy bromeliowatych, a także wszystkie te, które rosną wszerz, ale osiągają niewielką wysokość.

Gdzie najlepiej zamontować ogród wertykalny?

Tutaj naprawdę nie ma reguł! Zielone kaskady mogą cieszyć oczy w salonie, jadalni, holu, a nawet, w łazience! Montując ogród wertykalny w łazienkowym wnętrzu, pamiętaj jedynie, aby wybrać rośliny odporne na zmiany temperatur i wilgoć, takie jak np. draceny, adiantum czy aglonemy. Ścienne ogrody to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla nowoczesnych wnętrz. Z przyjemnością uświetnią przestrzenie industrialne, modernistyczne, minimalistyczne czy hi-tech. Jeśli nie masz pomysłu na zagospodarowanie „nagiej” ścianki działowej czy wolnej przestrzeni nad telewizorem, śmiało sięgnij po to malownicze, niebanalne i nowoczesne rozwiązanie!

Mini-ogród jako zielnik? Czemu nie!

Ostatnio niezwykle modne są również „mini” ogrody wertykalne, przypominające klasyczne zielniki. To doskonały pomysł dla osób, które pod ręką w kuchni stale pragną mieć świeżą miętę, bazylię czy tymianek. Co ciekawe, taką konstrukcję można z powodzeniem wykonać samodzielnie od początku do końca - np. z drewnianych palet. „Domową” uprawę podlewa się ręcznie, najlepiej przy pomocy konewki z wydłużonym dziobkiem. Oprócz tego, że to element szalenie efektowy, pozwala zaoszczędzić wiele miejsca w kameralnej kuchni. Zamiast na blatach, rośliny wiszą na ścianie, tworząc piękny i ekologiczny mini-ogródek.

Najsłynniejsza zielona oaza to wiszące ogrody Semiramidy datowane na połowę VI wieku p.n.e. Historyczne zielone areały, zaliczane do siedmiu cudów świata, wzniesione zostały na polecenie Nabuchodonozora II w Babilonie. I choć dziś, po niezwykłej perle architektury ogrodowej pozostało jedynie wspomnienie, jej namiastkę może mieć każdy z nas! A wszystko to, dzięki ogrodom wertykalnym - malowniczym i urokliwym „płucom” domowego królestwa.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Inne

Zobacz więcej artykułów w kategorii Inne

Komentarze
  1. My także wykorzystałyśmy zieloną ścianę, która zhumanizowała przestrzeń sali konferencyjnej. Chodźcie do nas po więcej ;)

  2. Zieleń jest ... cudowna :) a ściana zielona to jest ... szał . Nie mam takiej przestrzeni ale gdybym miała ....

  3. Piękne, przyjazne wnętrze :)

  4. Wnętrze z zielonych ścian jest bardzo przyjemne. U nas w biurze również zrobiliśmy zieloną ścianę i nasi pracownicy są bardzo zadowoleni. Polecam http://divinegreen.pl/oferta/zielona-sciana/ . Profesjonalne wykonanie zielonej ściany.