Cegła w ogrodzie - jak nią dekorować?

Cegła przez stulecia wykorzystywana w budownictwie przeżywa istny renesans. Zamiast chować ją pod tynkiem i zamalowywać ściany coraz chętniej ją odkrywamy i traktujemy jako element dekoracyjny wnętrza. Dostrzegamy jednocześnie jej wspaniałe właściwości. Pozwala bowiem ścianom „oddychać”, wprowadza zdrowy mikroklimat, tłumi dźwięki, zachowuje stałą temperaturę wewnątrz budynku, oddzielając lokum od warunków panujących na zewnątrz np. upałów. Pozytywnych cech cegły możemy mnożyć bardzo wiele. W dekoracji ogrodów ceglany dekor także zajmuje zaszczytne miejsce. Prócz wykończenia ścian elewacji, może stać się elementem małej architektury, czy szalenie eleganckiej posadzki tarasu. W tym artykule przedstawimy cegłę w nieco innej odsłonie – ogrodowej. Powiemy też, dlaczego warto wprowadzić czerwień palonej gliny do przydomowego zieleńca.

ceglane schody przed wejściem do domu

Gdzie można kłaść cegłę w ogrodzie i z czym łączyć?

Zacznijmy od początku. Cegła jest dekorem szalenie elastycznym i pozwala na dowolną kreację. Architekci i projektanci ogrodów chętnie wykorzystują jej ogromny potencjał na elewacjach, kolumnach podtrzymującymi ganek, na podłożach tarasów, stopniach schodów, parapetach i w małej architekturze. Świetnie zaimpregnowana przetrwa lata zupełnie nietknięta przez czas. Odznacza się dużą odpornością na działanie czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne, a do tego znakomicie wygląda. Możemy łączyć ją zarówno z klasyczną farbą, jak i drewnem, metalem, szkłem. Świetną propozycją dla entuzjastów klasyki jest dom o bielonych ścianach okraszonych czerwoną powierzchnią tarasu z cegły i dachówkami o tej samej brawie. Podobnie jak we wnętrzach nie warto przesadzać z ilością dekoru. Jeżeli zdecydujemy się na ceglaną elewację zrezygnujmy z kładzenia tego materiału na tarasie. O wiele lepiej będzie wyglądał drewniany podest, który nada bryle budynku odpowiedniego sznytu i jednocześnie nie spowoduje efektu "zlewania się" z fasadą.

>> Kliknij i zobacz cegłę do ogrodu

Kiedy warto wykładać taras cegłą?

W najbardziej aktualnych trendach taras urządzany jest na podobieństwo pokoju dziennego. Podczas jego aranżowania zwracamy uwagę na doskonale dobraną podłogę i meble, oraz dodatki – oświetlenie, tekstylia, dekoracje. Pamiętajmy, że wszystko co znajduje się na zewnątrz lokum narażone jest na trudne warunki atmosferyczne, dlatego opłaca się wybierać trwałe rozwiązania. Najważniejsze w stylizacji jest podłoże, które musi sprostać upałom, mrozom, wilgoci. Cegła ułożona na tarasie to znakomity pomysł na przedłużenie stylizacji salonu. Jeśli wewnątrz zdecydowaliśmy się na ceglany dekor ścienny, warto przenieść go również na teren wokół budynku. Architekci często podkreślają, że ogród jest częścią domu i jednocześnie wizytówką tego co czeka nas po przekroczeniu progu. Nie możemy zaniedbywać jego stylizacji. Pamiętajmy, że pięknie zaaranżowany zieleniec sprzyja relaksowi. Ceglany taras wskazany jest przede wszystkim w miejscu bardzo zazielenionym. Kontrast zieleń-czerwień jest szalenie atrakcyjny. Gdy dodamy do tego donice pełne kwiatów stworzymy romantyczne i klimatyczne otoczenie.

Zalety cegły w ogrodzie

Cegła wygląda bardzo efektownie na tle naturalnych kolorów – zieleni, brązów, szarości, czerni – typowych dla ogrodowego krajobrazu. Paleta kolorystyczna płytek pozwala na dowolne kreacje. To jeden z nielicznych dekorów, który pasuje do wszystkich stylów – od nowoczesnych, po skandynawskie, eklektyczne, vintage. Cegła będąca elementem konstrukcji domu charakteryzuje się dodatkowymi właściwościami, o których wspomnieliśmy na początku artykułu. Między innymi wprowadza dobroczynny mikroklimat, izoluje dźwięki, utrzymuje miłe ciepło zimą i przyjemny chłód latem. Polecana jest w budownictwie, jako jeden z najlepszych materiałów konstrukcyjnych. Jako ozdobnik fasady domu znakomicie odbija światło tworząc efekt trójwymiarowości. Jednocześnie posiada głęboki kolor, który pod wpływem słońca daje mocny, barwny efekt. Na tarasie prócz walorów estetycznych cechuje się kumulowaniem ciepła. Przyjemna w dotyku podłoga tarasowa umożliwia domownikom miły odpoczynek i bezpieczne chodzenie bez obuwia, nawet podczas największych upałów. W małej architekturze cegła pełni funkcję przede wszystkim dekoracyjną. Altanki ogrodowe, alejki czy schodki wyłożone płytkami ceglanymi świetnie komponują się z zieloną roślinnością. Pamiętajmy o jeszcze jednej zalecie cegły – płytkę możemy układać w dowolne kształty, tworząc ciekawe mozaiki.

Czy znacie receptę na dobre samopoczucie? Jednym ze składników jest celebrowanie małych przyjemności. Kubek gorącej herbaty z cytryną w zimne wieczory, zapach kwitnącego bzu, śpiew ptaków o poranku, kolacja z przyjaciółmi na tarasie – oto składowe prawdziwego szczęścia. Razem z Elkamino Dom, odkrywamy jeszcze jeden element tej układanki – otaczanie się pięknem. Jeżeli marzycie o ogrodzie jak z bajki wybierzcie do jego dekoracji cegłę, która stworzy miejsce niezwykle efektowne. Przekonajcie się sami!

>> Elkamino Dom <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów