Dwa poziomy w miejsce starego strychu – jak funkcjonalnie wykorzystać poddasze?
Wysoki strych pozwala na aranżację przestronnego i kompletnego mieszkania. Dodatkowy poziom na poddaszu możemy wykorzystać na klimatyczną antresolę lub jeszcze jedno piętro. Jak urządzić taką przestrzeń wykorzystując jej każdy metr?
Kilkumetrowe poddasze to nie lada aranżacyjna gratka! Możemy oczywiście zostawić szpiczasty dach jako zaletę wysokiego mieszkania. Jednak stworzenie przytulnego zakątka na antresoli wydaje się bardziej kuszące, prawda? Możliwości urządzenia dwupoziomowego strychu jest wiele, jednak warto pójść w styl uniwersalny, wykorzystać naturalne materiały, takie jak drewno i szkło oraz jasne kolory – biel, szarości i brąz z dodatkiem czerni lub ciemnej zieleni.
A może piętro na piętrze?
Jeśli poddasze mierzy kilka metrów szkoda pozostawić pustej przestrzeni pod dachem. Choć wysokie wnętrza wyglądają widowiskowo i majestatycznie to warto podzielić tę powierzchnię oraz wykorzystać w całości. Jednym z rozwiązań może być zbudowanie na poddaszu dodatkowego piętra. Dzięki temu uzyskamy więcej pomieszczeń, a nawet oddzielne od parteru mieszkanie. Na niższym poziomie stwórzmy strefę wypoczynkowo-codzienną, czyli otwarty na całej powierzchni przestronny salon z kuchnią i jadalnią oraz łazienkę. Powyżej znajdzie się miejsce na sypialnie i garderobę. Gdy na poddaszu nie planujemy urządzać strefy gastronomicznej, bo znajduje się ona na parterze domu możemy urządzić tam pokoje dla domowników i gości, a na najwyższym piętrze stworzyć bawialnię dla dzieci, kino domowe z projektorem i dużym materacem z poduszkami lub bibliotekę z wygodnymi fotelami do czytania.
Jak urządzić antresolę na poddaszu?
Nie zawsze drugie (a w sumie trzecie) piętro jest nam potrzebne lub chcemy zachować na poddaszu urok wysokiego wnętrza. W takim wypadku idealnie sprawdzi się antresola zbudowana jedynie nad częścią pierwszego poziomu. Może to być miejsce na klimatyczną sypialnię, pokój wypoczynku, garderobę czy biuro. Taki dodatkowy „pokój” to doskonały sposób na wykorzystanie przestrzeni, a sama antresola pełni ciekawy element dekoracyjny całego wnętrza. Aranżacja tego miejsca pozostawia szereg możliwości w zależności od przeznaczenia. Jeśli na górze ma znaleźć się sypialnia warto wyposażyć ją w drewniane łóżko, np. z europalet, dużą ilość poduszek oraz romantyczne oświetlenie (cotton balls, kinkiety, przygaszone lampki). Natomiast nad sypialnią na poddaszu możemy urządzić w formie antresoli garderobę lub bibliotekę. Schodki lub drabinka prowadzące na górę będą ciekawym urozmaiceniem całego projektu. Gdy pozwalają nam na to warunki na niższym piętrze, gdzie znajduje się salon warto zainstalować kominek, który ogrzeje całe poddasze, a jednocześnie wprowadzi wyjątkową atmosferę, przypominającą górski domek.
Antresolę najczęściej buduje się z drewnianych desek wspartych na podporach, niekiedy wykonuje się ją na betonowej wylewce, ale w celu stworzenia dodatkowego pomieszczenia możemy wykorzystać „dach” pokoju zbudowanego na poddaszu. W wysokim salonie oddzielamy ścianami sypialnię pokrywając ją stropem, a na nim antresola z fotelami, leżankami i telewizorem. To mniej popularne rozwiązanie, które pozwala wykorzystać w funkcjonalny sposób dodatkową przestrzeń. Na górze może znaleźć się sypialnia lub biuro.
W jakim stylu urządzić dwupiętrowe poddasze?
Obydwa piętra warto urządzić w podobnym stylu, najlepiej minimalistycznym lub skandynawskich. Duża przestrzeń wymaga wyczucia w aranżacji, aby nie zapełnić jej zbędnymi, przytłaczającymi elementami. W salonie postawmy na wygodne kanapy, puszysty dywan i jasne meble. Dekoracje zastosujmy z umiarem, ale mogą być w mocniejszych, przyciągających oko kolorach. Zastosowane materiały powinny pasować do stylu całego poddasza, dlatego nie powinno zabraknąć na nim drewna, np. w postaci odsłoniętych krokwi, podłóg, stolików czy schodów. Te ostatnie mogą być jedynie wystającymi ze ściany stopniami lub oryginalnymi, metalowymi schodkami w salonie. Na antresolę może prowadzić też drabinka. Na poddaszu doskonale sprawdza się surowa cegła, szkło (balustrady, oświetlenie, dekoracje) oraz zielone rośliny, które dopełnią cały wystrój i wprowadzą egzotyczny klimat. Nie zapomnijmy także o oświetleniu – przede wszystkim naturalnym, dzięki dużym, efektownym przeszkleniom – jak i w postaci lamp wiszących, podłogowych i punktowych.
Poddasze, na którym możemy urządzić dwa poziomy to wymarzone miejsce dla osób ceniących przestrzeń oraz niestandardowe rozwiązania. Niezwykły klimat poddasza w połączeniu z naturalną aranżacją pozwolą stworzyć wyjątkowe miejsce na ziemi.