Czego szukasz?
Zobacz także
ELTAP ELTAP
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak funkcjonalnie urządzić małe mieszkanie? Praktyczny poradnik

Aranżacja mieszkania o niewielkim metrażu, czy też brak pomysłów na jego urządzenie to częsty problem każdego, kto chce na nowo zagospodarować swoją przestrzeń. Czym kierować się, by nasze niewielkich rozmiarów wnętrze urządzone było stylowo i funkcjonalnie?

Urządzanie małego mieszkania – o czym trzeba pamiętać?

Warto zapoznać się z kilkoma kluczowymi zasadami, które pozwolą nam jak najbardziej efektywnie wykorzystać dostępną przestrzeń.

1. Wybieraj jasne kolory

Dla optycznego powiększenia przestrzeni małe mieszkanie powinno być przede wszystkim jasne, zarówno jeśli chodzi o kolorystkę, jaką dobierzemy do poszczególnych pomieszczeń, jak i rodzaj oświetlenia. Na ścianach świetnie sprawdzi się biel lub rozbielone tony takie jak: szarość, wanilia czy kość słoniowa. Bardzo dobrym rozwiązaniem są także kolor pastelowe. W małym mieszkaniu i na niewielkiej przestrzeni mieszkalnej mają dominować jasne kolory, co nie oznacza, że musimy się skupić wyłącznie na nich, gdyż kolory ciemne mogą stanowić bardzo dobry dodatek. Projektanci wnętrz radzą, by we wszystkich pomieszczeniach gościł ten sam kolor podłóg czy kafli. Dzięki temu przejścia między pomieszczeniami będą płynne, a cała aranżacja będzie spójna.

2. Postaw na spójny styl wnętrza

Kolejna zasada dotyczy wyboru stylu, w jakim urządzimy otaczającą nasz przestrzeń. Choć wybór stylów, w jakich możemy urządzić niewielkie mieszkanie jest nieco ograniczony, nie jesteśmy skazani tylko na jeden z nich. W niewielkich pomieszczeniach dobrze sprawdzą się style: skandynawski, industrialny, retro czy hi-tech ze względu na to, że wszystkie charakteryzują się prostotą. Dzięki temu nasze wnętrze nie będzie przytłoczone, a przestrzeń zyska na harmonii. Modny w ostatnim czasie minimalizm sprawdzi się więc w każdym aspekcie.

Dla wszystkich, którzy lubią stylizowane aranżacje, zalecany jest w eklektyzm lub styl glamour. Tego typu trendy zaakceptują prostotę, a styl zostanie podkreślony przez wykwintne dodatki. W niewielkim mieszkaniu wszystko powinno mieć swoje miejsce. Podczas aranżacji wnętrza lepiej jest wprowadzić jeden mocny akcent niż kilka mniejszych obrazków. Należy zrezygnować z wszelkiego rodzaju bibelotów, a obrazki czy pamiątki lepiej jest przechowywać w jednym konkretnym miejscu, np. na specjalnie zaprojektowanej półce. Wszelkiego rodzaju inne przedmioty, zamiast ozdobić wnętrze, będą sprawiały wrażenie chaotycznej, wręcz „zagraconej” przestrzeni.

3. Szukaj funkcjonalnych rozwiązań

Trzecia ważna zasada dotycząca urządzania małej przestrzeni dotyczy funkcjonalności, dzięki której codziennie przebywanie na małej, ale dobrze zaaranżowanej przestrzeni nie będzie sprawiało nam większych problemów. Zbyt wiele mebli, sprzętów i innych zbędnych elementów sprawi, że pomieszczenia będą wydawały się mniejsze, niż faktycznie są.

Funkcjonalność ze względu na ograniczoną przestrzeń ma znaczenie w każdym pomieszczeniu, zarówno w salonie, łazience, jak i kuchni. W wielu przypadkach sztuką jest urządzić małe lokum, a zarazem zachować maksimum przestrzenności. Z tego względu wszystkie elementy architektoniczne, czy wnęki muszą być wykorzystane w jak najlepszy sposób. Funkcjonalne wnętrze powinno posiadać prosty i spójny wystrój, pozbawiony zbędnych ozdobników.

Jak wybrać meble do małego mieszkania?

Niewielkie mieszkanie to przestrzeń, w której salon często pełni rolę sypialni, pokoju dziennego, biura, a czasem jadalni. Aby tego typu wnętrze było nowoczesne, a zarazem funkcjonalne, duże meble trzeba ograniczyć do minimum. Mało miejsca to zarazem duży problem, jeśli chodzi o odpowiednie rozłożenie kompletu mebli i zaaranżowanie przestrzeni. Jest to istotne szczególnie wtedy, gdy salon połączony jest z kuchnią lub jadalnią. W każdym przypadku bardzo ważne jest właściwe rozmieszczenie mebli wypoczynkowych oraz odpowiednie dobranie ich rozmiaru do wymiarów wnętrza.

Jeśli nasz salon jest niewielki, a w dodatku nie jest funkcjonalny, bardzo dobrze sprawdzą się nowoczesne designerskie meble. Najważniejszym z nich będzie kanapa, sofa lub narożnik z funkcją spania, który w dzień posłuży jako wygodny mebel wypoczynkowy, a w nocy zamieni się w wygodne łóżko. Tego typu meble łączą w sobie wiele udogodnień i stają się obowiązkowym elementem każdego nowoczesnego salonu.

Większość rozkładanych narożników wyposażonych jest w pojemnik na pościel, który jest istotny szczególnie w mniejszych pomieszczeniach, gdzie każda wolna przestrzeń jest na wagę złota. Podczas wyboru sofy czy narożnika z funkcją spania należy zwrócić uwagę nie tylko na wymiary i kolor tapicerki, ale także wagę i sposób rozkładania mebla, który powinien być dobrany tak, by można było go z łatwością przestawić, a w razie potrzeby rozłożyć. To bardzo ważne w małym salonie, gdzie powierzchnia jest bardzo ograniczona.

W ostatnim czasie bardzo popularnym rozwiązaniem stały się kanapy modułowe, które stanowią komfortowy narożnik, a w razie potrzeby można z nich ułożyć sofę z kilkoma pufami. Jest to świetne rozwiązanie, zapewniające pełną i mobilność ułożenia. Takie moduły można ze sobą łączyć i tworzyć sofy, narożniki lub fotele czy pufy. Meble modułowe są wygodne i komfortowe, a pomniejszone i poskładane, nie zajmują wiele przestrzeni. Takie rozwiązanie pozwalają kreatywnie urządzić nasz niewielki salon o niestandardowym układzie.

W aranżacji małego mieszkania każdy mebel powinien być przemyślany, a przede wszystkim funkcjonalny. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki, warto postawić na modny modułowy narożnik oraz funkcjonalne meble, takie jak pojemny regał zbudowany z kilku elementów, rozkładany stół przeznaczony zarówno do jedzenia, jak i do pracy oraz pojemną szafę pełną organizerów, pudeł i wiklinowych koszy. Bardzo popularnym wyborem do niewielkich mieszkań jest szafa wykończona drzwiami z lustrzaną taflą. Dzięki temu pomieszczenie staje się optycznie większe, a my zaoszczędzimy miejsce na powieszenie lustra. To pozwoli nam oszczędzić cenną przestrzeń w małym mieszkaniu. Dodatkowe półki w szafie będą miejscem, w które z powodzeniem możemy schować nie tylko odzież, ale też drobne sprzęty i inne niezbędne rzeczy.

Bardzo praktyczne i zajmujące niewiele miejsca siedziska stanowią pufy, które często produkowane są z pojemnym schowkiem. Warto też postawić na meble, które można składać. Krzesła bez problemów można włożyć „jedno w drugie", dzięki czemu zyskujemy sporo miejsca, a nasza jadalnia w kilka chwil stanie się większa. Stolik kawowy również może mieć schowki na drobiazgi bądź podnoszony blat. Dzięki temu będziemy mogli swobodnie zjeść obiad, w razie potrzeby zamienić salon w domowe biuro.

Bardzo dobrym wyborem będą też wiszące półki, które możemy wykorzystać na przechowywanie książek, kosmetyków i nie tylko. Takie elementy mogą stanowić też element ozdobny. Dobrym rozwiązaniem mogą być też szafki i półki pod parapetem, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni.

Łączenie ze sobą różnych funkcji na niewielkim metrażu

W każdym niewielkim mieszkaniu musi znaleźć się przestrzeń do odpoczynku, gotowania, część łazienkowa i miejsce do przechowywania. Bardzo często możemy spotkać się z połączeniem kuchni ze strefą wypoczynku. W takim wypadku dobrze jest chociaż częściowo oddzielić jedną część od drugiej. Dużą popularnością cieszy się ażurowy regał lub blat barowy umieszczony między sferą wypoczynkową, a kuchenną. Decydując się na zakup stołu, warto wybrać model rozkładany, którego elementy możemy schować pod spód, dzięki temu nie będziemy mieli problemu z przechowywaniem kolejnych, dodatkowych elementów. Podobnie jest w przypadku krzeseł. Świetnym rozwiązaniem są wspomniane składane krzesła, które nawet można powiesić na ścianie, a w razie potrzeby szybko rozłożyć.

W niewielkim mieszkaniu każdy element wyposażenia powinien być odpowiednio przemyślany, aby dane miejsce było jak najbardziej funkcjonalne. Duży narożnik rozkładany może służyć nie tylko jako strefa relaksu, ale też jako miejsce do spania. Kupując narożnik lub kanapę, warto sprawdzić, ile taki mebel oferuje miejsca do przechowywania. Często oprócz pojemnika na pościel tego typu meble posiadają kilka innych miejsc, takich jak półki, kieszenie wbudowane w oparcie, czy też praktyczne schowki w podłokietnikach, które w małej przestrzeni również mogą być bardzo przydatne. Jeżeli często pracujemy w domu, warto wybrać też funkcjonalne biurko z wieloma szafkami i szufladami, które może też pełnić funkcję komody w zależności od tego, do czego będziemy go w danym momencie potrzebować.

Mniej znaczy więcej

Urządzając przestrzeń w małym mieszkaniu, warto przede wszystkim postawić na minimalizm. Należy zrezygnować z zasłon na rzecz rolet, które przede wszystkim zajmują mniej miejsca, a spełniają tę samą funkcję. Stojące lampy można zastąpić przez LEDy zamontowane na podwieszanym suficie. Podobnie postąpić należy z wszystkimi wolnostojącymi elementami wyposażenia. Nadmierna ilość bibelotów zdecydowanie nie jest wskazana, gdyż może to wywołać wrażenie chaosu. Rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę, jest jednolita faktura podłóg w całym mieszkaniu, a wielu właścicieli decyduje się także na usunięcie progów, co optycznie powiększa to pomieszczenie.

Bez względu na metraż, każde mieszkanie może być funkcjonalne i komfortowe. Wystarczy tylko ciekawy pomysł oraz zastosowanie niekonwencjonalnych rozwiązań. Podstawa to odpowiednie rozplanowanie wszystkich pomieszczeń i rozstawienie sprzętów. Dzięki temu będziemy mogli zyskać jak najwięcej wolnej powierzchni, a nasza niewielka przestrzeń będzie maksymalnie wykorzystana.


Inne artykuły w tej kategorii