Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
IKEA
IKEA
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Balkon dodatkowym pokojem

W wielkomiejskich aglomeracjach balkon bywa prywatną namiastką zieleni, sprzyjającą błogim chwilom relaksu i umożliwiającą obcowanie z naturą. Coraz częściej przeistaczamy go w salon, gdzie popijając aromatyczną kawę, gawędzimy do późnej pory ze znajomymi i podziwiamy niebo iskrzące się gwiazdami. Bywa przedłużeniem pokoju, źródłem inspiracji czy zwykłą suszarnią na pranie. Ten osobisty skrawek świeżego powietrza obowiązkowo trzeba wykorzystać! Jak? Zdradzimy Wam kilka inspirujących pomysłów.

W IKEA sezon na aranżację balkonu otwiera się z pierwszymi promieniami wiosennego słońca. Każdy z nas ma wtedy większą ochotę na metamorfozę lokum – wymieniamy ciężkie pledy, sięgamy po pastelowe barwy i dekorujemy niemal wszystko zielonymi pnączami. Warto powiększyć mieszkanie o kilka dodatkowych metrów i zwyczajny balkon zamienić w salon, bujnie kwitnący ogród czy domowy magazyn.

Zielono mi… czyli strefa relaksu na balkonie!

Wciągająca fabuła książki, ciepłe promienie słońca i orzeźwiająca lemoniada – niekiedy tak niewiele potrzeba, by w pełni się zregenerować po męczącym dniu. Wystarczy kilka kolorowych donic, położnych wszędzie tam gdzie to możliwe, składane krzesła ogrodowe oraz stolik i gotowe! Balkon pomieści masywne skrzynie na kwiaty, ciekawe stojaki czy różnokolorowe kosze, z których wystawać będą zielone łodygi. To wymarzone miejsce na ogród dla miłośników przyrody. Aromatyczne sadzonki – zamiast zajmować powierzchnię na parapecie kuchni – mogą na czas lata zawisnąć wzdłuż balustrady. W IKEA znajdziemy ogromną ilość oryginalnych dekoracji, które pomogą stworzyć oranżerię – nawet na małym metrażu. Oprócz roślin zadbajmy także o prywatność, wykorzystując parawan, stylowe parasole czy pnące zieleńce, które z biegiem czasu porosną balkonową barierkę i staną się naturalną osłoną.

Pomysłowy pionowy ogród – jak wykorzystać ścianę na balkonie?

Wystarczy dobrze się rozglądnąć, a na naszym balkonie znajdziemy ogrom miejsc, które możemy wykorzystać do wykreowania naturalnej, prywatnej dżungli. Ścianę zamieńmy w mieszankę eklektycznych inspiracji, do której stworzenia wykorzystamy wszystko co może być donicą! Począwszy od retro konewek po gliniane pojemniki. Kreatywność ma pełne pole do popisu, a dzięki temu przestrzeń nabierze jeszcze bardziej indywidualnego charakteru. Bardzo efektownie prezentuje się kratka do upinania kwiatów ASKHOLMEN, po której wiją się zielone mozaiki roślin. Donicę możemy wysadzić różnymi odmianami kwitnących sadzonek, by potem zachwyciły nas feerią barw. Ci, którzy posiadają nieco więcej miejsca mogą skorzystać z oryginalnych regałów i półek oraz szafek, które dodatkowo posłużą do przechowywania ziemi lub rzeczy służących do pielęgnacji roślin.

ASKHOLMEN stół ogrodowy i 2 składane krzesła - Askholmen szary/brązowy/Stegön beżowy / IKEA

ASKHOLMEN stół ogrodowy i 2 składane krzesła - Askholmen szary/brązowy/Stegön beżowy / IKEA

280 zł
ASKHOLMEN Kratka do upinania kwiatów / IKEA

ASKHOLMEN Kratka do upinania kwiatów / IKEA

80 zł
ASKHOLMEN skrzynka na kwiaty / IKEA

ASKHOLMEN skrzynka na kwiaty / IKEA

100 zł
ASKHOLMEN stojak na doniczkę / IKEA

ASKHOLMEN stojak na doniczkę / IKEA

70 zł

Salon na zewnątrz? Dlaczego nie!

Jeśli balkonowa przestrzeń zamieni się w zieloną oazę, pora stworzyć warunki do tego, by napawać się jej pięknem. Gwarantujemy, że podczas wiosennych i letnich upałów taki salon "na zewnątrz" będzie nie małą konkurencją dla tego znajdującego się wewnątrz domu. W zależności od wielkości balkonu, możemy urządzić go w duchu minimalistycznych trendów, wykorzystując jedynie stolik i krzesła otulone miękkimi poduchami, lub pokusić się o bardziej rozbudowany wypoczynek w formie sofy, foteli albo szerokich ław, przypominających skrzynie, a obok nich umieścić mały stolik kawowy. Urządzając przytulny kącik musimy pamiętać jedynie o tym, by wybierać materiały odporne na działanie niekorzystnej aury. Kolekcje ÄPPLARÖ czy KUNGSHOLMEN gwarantują odporność na deszcz, kurz i brud, a do tego zapewniają maksimum wygody.

ÄPPLARÖ Parasol kwadratowy / IKEA

ÄPPLARÖ Parasol kwadratowy / IKEA

1099 zł
ÄPPLARÖ ława z panelem+półki, na zewnątrz / IKEA

ÄPPLARÖ ława z panelem+półki, na zewnątrz / IKEA

388 zł
KLÖVEN / KUNGSÖ komplet dla 4 osób, na zewnątrz - brązowa bejca/czarny / IKEA

KLÖVEN / KUNGSÖ komplet dla 4 osób, na zewnątrz - brązowa bejca/czarny / IKEA

2192 zł
FALSTER stół+4 krzesła z podłok., na zew. - Falster czarnybrąz/Hållö czarny / IKEA

FALSTER stół+4 krzesła z podłok., na zew. - Falster czarnybrąz/Hållö czarny / IKEA

1595 zł

Balkon jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy

Strefa relaksu jest niemal obowiązkowa. Jednak można bez żadnych przeszkód połączyć jej funkcję wypoczynkową z tą służącą do przechowywania rozmaitości. Jeśli hobbystycznie uprawiasz ogród na balkonie, warto umieścić na nim kilka szafek, w których schowasz drobiazgi niezbędne do pielęgnacji roślin, by nie zajmowały dodatkowego miejsca w mieszkaniu. Podobnie, gdy balkon staje się letnim salonem – wykorzystując półki możemy schować w nich cieplejsze pledy na chłodniejsze wieczory czy nawet talerze i szklanki, które przydadzą się podczas spotkań z bliskimi. Ściany – oprócz miejsca do ekspozycji kwiatów – mogą przeobrazić się w dodatkową powierzchnię na narzędzia i inne gadżety ulokowane w plastikowych pudłach i pojemnikach czy posłużą do zawieszenia dodatkowych krzeseł, czekających na kolejnych gości. Kluczem jest dobra organizacja.

Jak wyczarować wspaniały klimat na balkonie?

Odpowiednio rozplanowana przestrzeń wymaga ostatniego szlifu, by cieszyła wszystkie zmysły. Dekoracje na balkonie i tekstylia zbudują specyficzny klimat. Poduchy z wesołymi motywami wprowadzą jeszcze więcej świeżości i przyjemnej atmosfery, idealnie korespondując z zielonymi roślinami, a pledy umieszczone na fotelach lub schowane w którejś z półek spiszą się, gdy temperatura nieco się obniży. W budowaniu nastroju ogromną rolę odgrywa także oświetlenie. Gdy zajdą już słoneczne promienie, a niebo ozdobi blask księżyca przestrzeń ocieplą klimatyczne tealighty oraz lampy SOLVINDEN zasilane energią słoneczną. Ciekawe abażury rozwiązań stojących rzucą tajemniczy cień na przestrzeń tarasu i wykreują magiczną aurę, by celebrować każdy moment spędzony w swojej prywatnej idylli.

SOLVINDEN latarnia LED na energ słon - z grotem szary - - / IKEA

SOLVINDEN latarnia LED na energ słon - z grotem szary - - / IKEA

50 zł
SOLVINDEN lampa wisząca na energię słon. LED - czarny/biały - 30 cm / IKEA

SOLVINDEN lampa wisząca na energię słon. LED - czarny/biały - 30 cm / IKEA

40 zł
SOLVINDEN lampa wisząca na energię słon. LED - kula biały - 30 cm / IKEA

SOLVINDEN lampa wisząca na energię słon. LED - kula biały - 30 cm / IKEA

30 zł
SOLVINDEN lampa podłogowa na baterie, LED - w kształcie szyszki biały - 45 cm / IKEA

SOLVINDEN lampa podłogowa na baterie, LED - w kształcie szyszki biały - 45 cm / IKEA

90 zł

Balkon może odgrywać wiele ról. Wszystko zależy od nas, czy chcemy by dawał ukojenie po męczącym dniu, był kwiecistym ogrodem i raczył nas kolorową kaskadą liści oraz płatków czy spełniał się jako praktyczny magazynek na rzeczy ważne, jak i mniej przydatne. W IKEA znajdziemy elementy potrzebne do tego, by te kilka dodatkowych metrów przeobrazić w oryginalny pokój, tworząc przestrzeń doskonałą do kosztowania uroków scenerii za oknem, praktycznie nie wychodząc z domu.


Inne artykuły w tej kategorii