Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Pokój dla dziewczynki i chłopca. Jak urządzić pokój dla rodzeństwa?

Aranżacja pokoju dziecięcego to zawsze niełatwe wyzwanie, a jeśli w jednym pomieszczeniu ma zamieszkać dwójka rodzeństwa, sprawa zaczyna komplikować się jeszcze bardziej. Każde dziecko marzy przecież o własnej przestrzeni, której nie będzie musiało z nikim dzielić, nie zawsze jednak jest to możliwe. Jak zatem urządzić pokój dla rodzeństwa, aby żadne z dzieci nie czuło się pokrzywdzone? Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad. Prawdziwym wyzwaniem jest stworzenie funkcjonalnej i estetycznej przestrzeni, która zaspokoi potrzeby dwójki dzieci w różnym wieku. Często zdarza się, że "współlokatorem" dziecka w wieku szkolnym zostaje malec, który dopiero idzie do przedszkola, zatem dokonując aranżacji pokoju, należy uwzględnić skrajnie różne potrzeby swoich pociech.

SELSEY Zestaw mebli Asturia ze schodkami Biały

SELSEY Zestaw mebli Asturia ze schodkami Biały

3549 zł
Pokój dziecięcy Spot

Pokój dziecięcy Spot

4033 zł
Pokój dziecięcy Young Users (komoda z drzwiami, półka czarna)

Pokój dziecięcy Young Users (komoda z drzwiami, półka czarna)

4853 zł
Szary zestaw mebli dziecięcych - Maurycy

Szary zestaw mebli dziecięcych - Maurycy

4318 zł

Wydzielenie stref - dzieci też potrzebują prywatności

W przypadku, gdy dwójka rodzeństwa ma zamieszkiwać jeden pokój, najlepszym rozwiązaniem jest postawienie ścianki działowej, która przedzieli pokój na pół. Takie rozwiązanie sprawdzi się jednak tylko w przypadku dużych pomieszczeń, a i w takim przypadku nie zawsze można zrealizować taki pomysł. Nie należy zapominać, że mniejszy pokój również musi pozostać w pełni funkcjonalny, zapewniając młodszemu dziecku przestrzeń do zabawy, a starszemu idealne warunki do nauki. W tej sytuacji warto podzielić pokój na dwie prywatne strefy.

Nawet najbardziej zgodne rodzeństwo nie może spędzać ze sobą całego czasu, jakim dysponuje. Dzieci także potrzebują odrobiny prywatności, która jest szczególnie ważna w sytuacji, gdy w jednym pokoju mieszka rodzeństwo innej płci. Wyznaczenie umownych "linii" raczej nie zda egzaminu, dużo lepiej sprawdzi się natomiast fizyczna granica w postaci parawanu bądź regału. W ten sposób każde z dzieci zyska namiastkę własnego pokoju - maluch będzie miał swoje miejsce do zabawy, a starsza pociecha zyska praktyczny kącik do nauki.

<h2 id="dobór-mebli">Dobór mebli</h2>
<p>Kolejne wyzwanie będzie stanowił wybór mebli do pokoju dziecięcego. Ograniczona przestrzeń często uniemożliwia wstawienie dwóch łóżek do jednego pokoju, a spanie w jednym łóżku nie dość, że nie jest zbyt komfortowe to dodatkowo może być przyczyną wielu kłótni, o to komu należy się więcej miejsca. Dobrą decyzją wydaje się zakup łóżka piętrowego, ale pozostaje jeszcze kwestia pozostałych mebli w postaci szafek czy regałów. Dzieci w różnym wieku mają zupełnie różne oczekiwania i potrzeby - najmłodsza pociecha będzie chciała mieć typowe meble dziecięce, natomiast dziecko w wieku szkolnym opowie się za bardziej młodzieżowym zestawem. W takim wypadku można się zdecydować na zakup uniwersalnego zestawu mebli, jednak idealnym rozwiązaniem będą meble modułowe, które na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozwalają połączyć przestrzeń do spania, miejsce do nauki lub nawet najbardziej wymyślnych zabaw. Zakup łóżka piętrowego staje się więc zbędny, a każde z dzieci otrzymuje swój prywatny kącik, który może urządzić wedle własnych potrzeb.</p>

Dobór mebli

Kolejne wyzwanie będzie stanowił wybór mebli do pokoju dziecięcego. Ograniczona przestrzeń często uniemożliwia wstawienie dwóch łóżek do jednego pokoju, a spanie w jednym łóżku nie dość, że nie jest zbyt komfortowe to dodatkowo może być przyczyną wielu kłótni, o to komu należy się więcej miejsca. Dobrą decyzją wydaje się zakup łóżka piętrowego, ale pozostaje jeszcze kwestia pozostałych mebli w postaci szafek czy regałów. Dzieci w różnym wieku mają zupełnie różne oczekiwania i potrzeby - najmłodsza pociecha będzie chciała mieć typowe meble dziecięce, natomiast dziecko w wieku szkolnym opowie się za bardziej młodzieżowym zestawem. W takim wypadku można się zdecydować na zakup uniwersalnego zestawu mebli, jednak idealnym rozwiązaniem będą meble modułowe, które na stosunkowo niewielkiej powierzchni pozwalają połączyć przestrzeń do spania, miejsce do nauki lub nawet najbardziej wymyślnych zabaw. Zakup łóżka piętrowego staje się więc zbędny, a każde z dzieci otrzymuje swój prywatny kącik, który może urządzić wedle własnych potrzeb.

Wykończenie pokoju, czyli jak sprostać różnym oczekiwaniom?

Na całym świecie nie ma chyba rodzeństwa, które byłoby zgodne we wszystkich kwestiach, zwłaszcza w tych, które dotyczą koloru ścian w ich wspólnym pokoju. Mniejszym problemem jest pogodzenie oczekiwań i gustów dzieci tej samej płci, jednak jeżeli sprawa dotyczy chłopca i dziewczynki, niemal na pewno dojdzie do sporów w tej kwestii. Chłopiec z całą pewnością nie zgodzi się na róż na ścianach, z kolei dziewczynka będzie chciała za wszelką cenę postawić na swoim. Najlepszym rozwiązaniem wydają się być uniwersalne kolory ścian, jeżeli jednak osiągnięcie kompromisu nie jest możliwe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pomalować pokój na dwa kolory, zgodnie z "granicą" wydzielonych stref.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności