Jak funkcjonalnie urządzić małą kuchnię?

Kuchnia to serce domu. Tu bezustannie coś się dzieje. Kluczowe znaczenie ma więc jej funkcjonalność, łatwość użytkowania i zorganizowanie przestrzeni w taki sposób, by wszystkie produkty i sprzęty były dostępne na wyciągnięcie ręki. W mądrze zaprojektowanej kuchni mamy 5 roboczych stref. Podział ten nie tylko wszystko porządkuje, ale też umożliwia rozmieszczenie mebli i sprzętów według zasady trójkąta roboczego. Zgodnie z nią lodówka, zlewozmywak i kuchenka z piekarnikiem powinny znajdować się na wierzchołkach trójkąta. W takim układzie wszystkie elementy wyposażenia kuchni znajdują się blisko siebie i masz do nich łatwy dostęp.

Mała kuchnia nie musi być problemem. Nie potrzebujesz wcale dużej przestrzeni, by zapewnić sobie wszystko, czego potrzebujesz. Wystarczy zastosowanie pomysłowych rozwiązań meblarskich, by przebywanie w tej części domu było prawdziwą przyjemnością.

Bardzo ważne jest między innymi to, by zarówno produkty spożywcze, jak i sprzęty kuchenne przechowywane były w łatwo dostęnym, centralnym miejscu kuchni. Myśląc o takim miejscu, zdecyduj się na szafę cargo. Ten wysoki regał w rzeczywistości kryje obszerną spiżarnię, w której bez problemu zmieścisz nie tylko zapasy „na zaraz i na potem”, ale i wszystkie, niezbędne urządzenia kuchenne. Łatwość i płynność otwierania nawet bardzo obciążonej szafy sprawi, że wszystko dostępne będzie na wyciągnięcie ręki. Funkcjonalność samej szafy dodatkowo zwiększają niestandardowe i sprytne okucia, dzięki którym podczas otwierania tylne półki przesuwają się do przodu, dając pełny dostęp do jej zawartości.

czarne meble kuchenne, industrialna lampa w kuchni, białe ściany, biała podłoga,

Projektując kuchnię, nie zapomnij o zainwestowaniu w nowoczesne szuflady. Mają duży udźwig, posiadają pełen wysuw i hamulec siły zamykania oraz sztywność zapewniającą stabilność samej szuflady. Możliwość zamontowania relingów jeszcze bardziej zwiększy ich funkcjonalność. Teraz zamiast szukać miejsca na sprzęt kuchenny, będziesz miał go pod dostatkiem. W takiej szufladzie schowasz mikser, blender, toster i wiele innych, nawet wyższych urządzeń i to bez obawy, że coś jest za ciężkie lub się nie zmieści.

szafka do przechowywania żywności w kuchni
>> Dowiedz się jak dobrze zaprojektować strefy robocze w kuchni! <<

Wprowadzając do swojej kuchni zmiany, rób to ze świadomością, że pełne zagospodarowanie przestrzeni to z perspektywy dzisiejszych możliwości wykorzystanie jej do końca, a zatem również zaadaptowanie dotąd niewykorzystywanych miejsc, jak np. cokół podszafkowy, z którego można zrobić całkiem pojemną szufladę, choćby na zgrzewkę ulubionego napoju.

szuflada na kółkach przy podłodze, czarne meble kuchenne, kamienna podłoga w kuchni

Kolejnym doskonałym pomysłem jest zastosowanie niskiego cargo. Masz już wybudowane szafki, ale została Ci wąska, wolna przestrzeń? Wykorzystaj ją. Niskie cargo, dzięki swoim niestandardowym wymiarom (15 i 30 cm), sprytnie pomaga zagospodarować nawet najwęższe miejsce w kuchni. Jedno pociągnięcie i masz pod ręką np. środki czystości.

drewniane meble, wysuwana szafka na przechowywanie żywności

Czy w Twoich szufladach panuje porządek? Czy zawsze wiesz, gdzie co jest? Walcząc z kuchennym chaosem, zadbaj o to, by wszystkie naczynia oraz sztućce znalazły się poukładane w jednym miejscu – najlepiej w szufladach pozwalających się dowolnie konfigurować, dzięki regulowanym wkładom lub ogranicznikom, które przechowywane naczynia pozostawią w stabilnej pozycji.

szuflada do przechowywania naczyń, drewniane meble, biały blat kuchenny

Gdy gotujesz, wszystko dzieje się wyjątkowo dynamicznie. Szybki i wygodny dostęp do garnków, naczyń czy urządzeń znajdujących się blisko płyty grzewczej jest bardzo ważny. Świetne sprawdzą się tutaj te z rozwiązań, które w pełni wykorzystują przestrzeń narożną, czyli szafka Mondo z możliwością obrotu o 360° czy wysuwna podwójna półka Nuvola. Miejsce na pozór niedostępne możesz zagospodarować w 100%. Specjalna budowa tych systemów da Ci całkowity dostęp do sprzętów przechowywanych w najgłębszych zakamarkach Twojej kuchni.

Spełniając marzenia o przytulnej kuchni, myślisz o stole, przy którym swobodnie usiądzie kilka osób. Ale czy wystarczy Ci miejsca? Dobrym rozwiązaniem będzie stół, który mieści się w szufladzie! Wyciągniesz go lub schowasz w zależności od potrzeby. Ma aż 140 cm długości i 60 kg udźwigu.

składany stół, białe krzesła, drewniane meble, białe meble, podłoga z jasnego drewna

Żeby było funkcjonalnie, wygodnie i bezpiecznie – musi być też jasno. Pamiętaj, że umiejętne rozmieszczenie lamp rozświetli każdy kąt i precyzyjnie doświetli blaty i wnętrza szafek. Odpowiednio dobrana konfiguracja mocy i barwy światła wpłynie także na estetykę Twojej kuchni i wprowadzi do niej pozytywny nastrój sprzyjający zarówno gotowaniu, jak i spożywaniu posiłków. A gdy od kuchennych prac masz mokre lub ubrudzone dłonie? Wówczas przyda Ci się bezdotykowy system oświetlenia diodowego, który zadziała, gdy machniesz ręką.

białe kafelki, szare meble kuchenne, czarny kubek, metalowa doniczka

Systemy w 100% wykorzystujące przestrzeń narożną, udogodnienia w postaci szuflad z pełnym wysuwem, prowadnic z amortyzacją i cichym domykiem, wreszcie podnośników do szafek wiszących, mogących unieść ciężkie, nawet dwuczęściowe fronty to funkcjonalna jakość, którą daje Häfele – marka zapewniająca rozwiązania, bez których trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie w małej przestrzeni kuchennej!

>> HÄFELE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Kuchnia sprytne rozwiązania
  • Dodano 2 lata temu
Kuchnia czy jest mała czy duża, potrzebuje bardzo dobrej aranżacji. Zapraszam chętne osoby do ustawienia swojej kuchni z gotowych szafek i sprawdzenie jej jeszcze przed montażem. Na spotkaniu na pewno uda się nam zagospodarować każdy centymetr kuchni. Link zawiera szczegółowe informacje dotyczące umówienia się na spotkanie https://www.youtube.com/watch?v=nRRQuA8fq-o&index=1&list=PLZ0YY4Z0-rLTdDwmvhVXOkCs0FVPtUL86
  • Dodano 2 lata temu
Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem będzie zabudowany okap kuchenny (polecam od globalo.pl)
  • Dodano 2 lata temu