Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Pomysły na wykorzystanie betonu w domu. Rozmowa z architekt Moniką Sałatą z Pracowni Architektury Wnętrz.

Są surowe w formie, zamknięte w określonej ramie kolorystycznej, zaprojektowane z naciskiem na detal, oryginalny wzór oraz w pewnym stopniu ,,odważne’’. Spójność, minimalizm, oszczędność, prostota – to tylko niektóre synonimy opisujące ich charakter. O zastosowaniu betonu, materiału niezwykle lubianego przez wielu architektów, opowiada Monika Sałata z Pracowni Architektury Wnętrz.

Homebook: Beton, gdzie możemy go zastosować, aby prezentował się zjawiskowo i efektownie?

Monika Sałata: Betonowe powierzchnie idealnie sprawdzają się we wnętrzach loftów, gdzie przestrzeń i forma nawiązują do pomieszczeń fabrycznych oraz przemysłowych. Niezależnie od funkcji, są akcentem zarówno w łazience, jak i kuchni, tworząc jednolitą koncepcję wnętrzarską, wprowadzając dodatkowo nieszablonową atmosferę nowojorskich loftów. Wybierając czarne akcenty w doborze oświetlenia lub mebli, stal, kolor w detalu, jako przełamanie surowości i mamy modelowy, a jednocześnie niebanalny przykład dobrego designu. Warto również umiejętnie podkreślić wyjątkowość wykończonej betonem powierzchni poprzez zastosowanie odpowiedniej lampy, najlepiej o zbliżonej, industrialnej stylistyce. W salonie stanowi niezwykle interesujące rozwiązanie dla wielkich płaszczyzn, będących elementem dekoracyjnym. Jego struktura, bardzo realistycznie oddaje wygląd naturalnego betonu, co traktujemy jako dodatkowy atut.

Monika Sałata, Pracownia Architektury Wnętrz

Monika Sałata, Pracownia Architektury Wnętrz

Płytki, masy dekoracyjne, farby strukturalne, jak wiemy, uosabiają różnorodne oblicza betonu. Mogą mieć gładką powierzchnię, a także prezentować ziarnistość zaprawy, czasami fakturę odbitej deski. Okładziny ceramiczne występują w rozmaitych rozmiarach, zaś ze względu na swoje parametry techniczne mogą być stosowane w miejscach narażonych na intensywną eksploatację.

H: A wnętrza nowoczesne...

MS: To kolejne wnętrza, które dopełni beton. Płytka betonowa i tynki są niezwykle zbliżone do prawdziwego surowca, dlatego genialnie sprawdzą się zarówno w spokojnych, jak i nowoczesnych projektach. Biel, czerń, szarości w połączeniu z naszym bazowym materiałem są niezastąpione, stanowią też uniwersalną podstawę dla późniejszych ewentualnych zmian kolorystycznych – nie narzucają wyłącznie jednej barwy, są niemal tłem dla wszelkich działań w zakresie urządzania. Zastosowanie ich w połączeniu ze szlachetnymi materiałami takimi jak: kamień, spieki, szkło, sprawiają, iż każde rozwiązanie jest unikatowe oraz prawdziwe.

betonowe płytki

H: Betonowe płytki postrzegane są jako materiał tylko do nowoczesnych wnętrz. Z czym je łączyć by ocieplić charakter wnętrza?

MS: Osoby, które obawiają się, że płytki betonowe są zbyt surowe powinny rozważyć opcję łączenia ich z drewnem lub – w przypadku łazienki – z płytkami drewnopodobnymi. To doskonały pomysł na nadanie pomieszczeniom ciepłego, przyjaznego klimatu. Biel, drewno i szarość to ponadczasowe, niezwykle neutralne rozwiązanie. Salony utrzymane w takiej kolorystyce wpiszą się również w aktualne trendy wnętrzarskie. Okładziny odwzorowujące barwę i strukturę betonu to sprzymierzeniec w budowaniu spójności stylistycznej całej aranżacji. Zestawienia z bielą i drewnem to nie jedyne dobrze wyglądające duety. Beton to dobre tło dla barwnych dodatków. Butelkowa zieleń, tekstylia, grafiki wykorzystujące motywy natury (liście, kwiaty itd.) w połączeniu z drewnem perfekcyjnie zagrają z betonową strukturą. Warto pamiętać, że granat także „lubi się” z betonowymi płaszczyznami. On sam i jego pochodne nadają przestrzeni wyjątkowości jeśli zastosujemy je powściągliwie i z umiarem.

H: Wnętrza nowoczesne, minimalistyczne, powstające w byłych fabrykach i magazynach nie wyczerpują jednak wszystkich możliwości zastosowania betonowych płaszczyzn. Gdzie może on pojawić się jako kontrast i aranżacyjny kontrapunkt?

MS: Uważam, że to bardzo uniwersalny materiał, zarówno pod względem użytkowym, jak i wizualnym. Możliwość wykorzystania go w projektach doceniają najlepsi projektanci i z przemyślaną precyzją stosują beton także we wnętrzach eklektycznych. W takich przestrzeniach różnorodność struktur, materiałów oraz nietuzinkowych mebli pozwala na łączenie wielu stylów i jest z pewnością receptą na nietypowe wnętrze. Inspirowanie się wieloma kierunkami w sztuce i kulturze daje ogromne możliwości, a współistnienie w jednej przestrzeni elementów nowoczesnych oraz klasycznych tworzy interesujący klimat. To zabieg odważny, ale i efektowny. Imitacja betonu i rustykalne drewno, gładkie fronty w kontraście z klasycznymi frezowaniami, minimalistyczne meble w zestawieniu z przedwojennymi klasykami, synteza starego z nowym – to tylko wybrane przykłady na sprawdzony projekt wnętrza eklektycznego. Trend ten niezwykle silnie łączy się ze stylem vintage, który także obecnie wiedzie prym w projektowaniu. Czasami wystarczy kilka mebli z minionej epoki wyeksponowanych na tle „betonowej”, a tworzy się kompozycja, obok której trudno przejść obojętnie.

MS: Reasumując, uważam, iż płytki jak i tynki odwzorowujące beton mają niezwykle szerokie zastosowanie, zarówno pod względem funkcji pomieszczenia, jak klimatu i atmosfery przestrzeni. Mogą być wykorzystane w łazience, salonie, korytarzu, kuchni, w domach i mieszkaniach oraz we wnętrzach użyteczności publicznej, zastosowanie jeszcze bardziej rozszerza się ze względu na miejsce ułożenia (podłoga, ściana), w dodatku świetnie sprawdzają się jako kolor bazowy.


Inne artykuły w tej kategorii