Jakie oświetlenie wybrać do kuchni?

Kuchnia to wyjątkowe miejsce w każdym mieszkaniu. Bez względu na to, co robimy i kim jesteśmy, spędzamy w niej sporą część naszego życia. Tu przyrządzamy posiłki i je spożywamy, tu też skupia się nierzadko nasze życie rodzinne i towarzyskie. Kuchnia powinna być więc nie tylko praktyczna i wygodna, ale również przytulna. Wbrew temu, co wielu myśli, meble i sprzęty nie wystarczą, by nadać wnętrzu charakter.

Kluczową rolę w budowie odpowiedniego nastroju pełni bowiem oświetlenie. Inna lampa będzie wskazana do pracy, inna do oświetlenia szafek, jeszcze inna stworzy klimat godny przestrzeni kuchennej. Najnowsze rozwiązania dają nam szereg różnych możliwości. Wybierając oświetlenie, warto więc przemyśleć swoje potrzeby i przyzwyczajenia, by wyjść im naprzeciw. Najwięcej prac wymagających dokładności wykonuje się przy blatach. Dobierając do nich oświetlenie, należy pamiętać o kilku zasadach.

białe kafelki w kuchni, drewniany blat, szare meble kuchenne

Po pierwsze, warto wybrać takie oświetlenie, które nie zmieni kolorów zastanych w naszej kuchni. Światło o ciepłej barwie, ok. 3000 kelwinów ma żółtawy odcień, przez co może sprawiać wrażenie, że cała kuchnia jest żółta. Z kolei światło o barwie 5000 K jest światłem zimnym, które zabarwia przestrzeń na niebiesko.

czarne meble kuchenne, czarna lampa wisząca, biała podłoga w kuchni, białe ściany

Po drugie, istotne jest, by odpowiednio dobrać moc oświetlenia. Emitowane przez diody led światło odbija się od powierzchni blatu. W jasnych kuchniach jest widniej niż w tych ciemnych, które do uzyskania podobnego efektu potrzebują więcej mocy światła. Warto więc sprawdzić liczbę luksów, czyli ilość światła docierającego do blatu – 500 luksów to przy tym optymalna wartość w oprawach led. Do oświetlenia blatu można użyć oświetlenia punktowego. Należy przy tym zwrócić uwagę, że materiał, z którego wykonany jest blat, wpływa na dobór akcesoriów do zainstalowanego oświetlenia. Decydując się na blaty szklane lub z polerowanego kamienia pamiętaj, że oświetlenie będzie się w nich odbijać. Możesz uniknąć tego efektu, stosując mleczne pokrywy na oprawach, które rozproszą emitowane światło. Te zjawiska nie występują w przypadku blatów drewnianych.

grafitowy blat, świecące listwy nad blatem, czarne meble kuchenne

Oświetlenie punktowe sprawdzi się też we wnętrzach szafek oraz w roli dekoracyjnej. Wartością dodaną tego systemu jest także możliwość oświetlenia kuchenki czy zlewozmywaka. Odpowiednia i dobrana do Twojej kuchni konfiguracja oświetlenia sprawi, że wszystko będzie jasne.

szuflada, organizer do szuflady

W sytuacji gdy potrzeba większej mocy, na przykład przy dużych powierzchniach, można z kolei zamontować oświetlenie meblowe typu LOOX LED. Oferuje ono światło zarówno zimne i ciepłe oraz posiada trzy grupy zasilania 12 V, 24 V, 350 mA. Pobierając znikome ilości prądu, wykorzystuje go bardzo efektywnie. Generuje bowiem bardzo mało ciepła, przy dużej ilości światła. Jest proste w instalacji, dzięki czemu doskonale sprawdzi się przy montażu nad stołem jadalnym lub gdy zdecydujemy się na obniżenie części sufitu.

biały blat kuchenny, szara ściana, drewniane deski do krojenia

Dużą wygodą będzie też światło w szufladzie, uruchamiane podczas otwierania. W kuchni nie brakuje trudno dostępnych i ciemnych zakamarków. Aby również tam było jasno, warto zainwestować w taśmy LOOX LED – rozwiązanie wybitnie energooszczędne i proste w obsłudze. Taśmy led oświetlą trudno dostępne miejsca, do których nie dociera światło ogólne. Łatwość montażu sprawia, że można je dowolnie przyciąć i zainstalować samemu.

System Häfele Loox można wzbogacić dodatkową automatyką, jak rozdzielacze z funkcją przełącznika. Sprawią, że światło zapali się tylko w aktualnie używanej strefie kuchni, a Ty zapewnisz sobie dodatkowe oszczędności energii.

System LOOX LED oparty jest na jednym wielofunkcyjnym zasilaczu i działa w technologii Plug and Play. Wystarczy więc, że podepniesz przewody zasilające do odpowiednich gniazd, bez żadnego lutowania, całość zasilisz prądem z gniazdka i Twoje oświetlenie jest gotowe. To, jak umieścisz źródła światła w meblach kuchennych lub elementach wnętrza, zależy już tylko od Ciebie.

A co, gdy masz ubrudzone ręce, a potrzebujesz natychmiastowego doświetlenia kuchennej powierzchni? Wówczas przyda Ci się bezdotykowy system oświetlenia diodowego, który zadziała, gdy tylko machniesz ręką.

Häfele

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Kuchnia
Zobacz więcej artykułów w kategorii Kuchnia
Komentarze
Kuchnia oświetlenie
  • Dodano 2 lata temu