Czego szukasz?
Zobacz także
RAD-POL
RAD-POL
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Stół - niezbędny element wyposażenia domu, zwłaszcza w czasie świątecznych spotkań

Lada moment z głośników popłyną pierwsze takty świątecznych melodii, a dom zatonie w zapachach cynamonu, maku i wigilijnych potraw, które pieczołowicie przygotowują babcia i mama. W kącie salonu stanie zielona choinka udekorowana ręcznie malowanymi bombkami, a przestrzeń wypełnią śmiechy i gwar ludzi. Tym momentom zawsze towarzyszy kompan codziennych śniadań i rodzinnych obiadów – stół.

Stół ma bardzo bogatą symbolikę, ponieważ kojarzy się z polską gościnnością, integruje, zacieśnia więzi, pozwala uwalniać myśli i zachęca do rozmowy. Pomaga w rozwiązywaniu zadań domowych, łagodzi spory, a także scala wystrój jadalni, salonu czy kuchni. Jaki mebel będzie w stanie udźwignąć nie tylko wyśmienite specjały wyeksponowane na jego blacie, lecz także zbiór skojarzeń, które nierozerwalnie się z nim łączą? I o czym musimy pamiętać, wybierając stół? W poszukiwaniu odpowiedzi pomoże nam RAD-POL.

"Stoliczku, nakryj się!"

Baśń braci Grimm w świąteczne dni nabiera realnych kształtów, bo wtedy także – niczym za sprawą magicznego zaklęcia – ze stołu kuszą wyborne dania. Czy jednak zwracamy wówczas uwagę, co kryje się pod białym obrusem i apetycznymi specjałami? Z pewnością nie! Wybór stołu nie powinien być dziełem przypadku, ponieważ przed zakupem należy wziąć pod uwagę styl mebla, który musimy skonfrontować z wyglądem pokoju, wielkość związaną z jego przeznaczeniem oraz ilością możliwych miejsc, a także kształt i materiał.

Największą popularnością cieszą się klasyczne modele wykonane z bukowych desek, które – odpowiednio zaimpregnowane – oddają piękno szlachetnej materii. Te trwałe surowce posłużą przez kilka długich lat, a niepowtarzalny rysunek słojów sprawi, że produkty będą unikatowe i bardzo szykowne. W industrialnych loftach spotkamy modele ze szklanymi blatami czy masywnymi nogami z metalu, co nada wnętrzu typowo surowego charakteru. Jeśli z kolei urządzamy lokum o skandynawskich korzeniach, zdecydujmy się na prostą białą formę Roma White od RAD-POL, a eleganckie angielskie salony wyposażmy w bogato zdobione konstrukcje Liberty albo Leonardo.

Gdzie postawić stół?

Stół często zajmuje centralne miejsce pokoju – czy to reprezentacyjnego salonu, czy stylowej jadalni. Taki obrazek najczęściej kojarzy się z przestronnymi pomieszczeniami, dlatego właściciele dużych mieszkań mogą sobie pozwolić na rozwiązania o długości większej niż 150 cm. Na decyzje związaną z tym, gdzie ulokować stół wpływa także jego kształt. Owalne oraz zaokrąglone konstrukcje zajmują mniej miejsca i często goszczą na środku pokoju, natomiast stoły prostokątne oraz kwadratowe są bardziej uniwersalne i mogą stanąć w rogu pomieszczenia czy pod ścianą.

Gdy masywny okrągły lub podłużny stół nie mieści się w ciasnym lokum, warto przyjrzeć się ofercie stołów rozkładanych, które w czasie ważnych spotkań staną się w reprezentacyjnym meblem gwarantującym więcej wygody dla gości, a po złożeniu zajmą znacznie mniej przestrzeni. Poza odpowiednim rozlokowaniem mebla, ważne jest aby stworzyć komfortowe wnętrze związane z zachowaniem określonych odległości. Mowa o minimum 50 do nawet 110 cm od ściany, które umożliwią swobodne odsunięcie krzesła lub przejście, bez szturchania wujka, który akurat je sałatkę.

Stół stołowi nie równy!

Gdy chcemy podkreślić rangę wydarzenia, sięgamy po piękne kompozycje czy nietuzinkowe świeczniki, tworząc na stole w jadalni lub salonie prawdziwą ucztę dla wszystkich zmysłów, zapominając o tym, że już sam mebel może stać się niebanalną ozdobą wnętrza. Przywykliśmy do tradycyjnych konstrukcji, chowanych najczęściej pod obrusem, a tymczasem RAD-POL ze swoich stołów uczynił dzieła sztuki użytkowej – począwszy od wykorzystania ciekawych surowców, szlachetnych faktur i ponadczasowych wzorów, po przekształcenie prostych nóg w zachwycające rzeźby.

Żłobione, smukłe konstrukcje przykuwają wzrok i sprawiają, że jakiekolwiek nakrycie stołu jest całkowicie zbędne bo trwała i odporna na urazy powierzchnia nie dość, że wytrzyma próbę czasu, to także stanie się efektowną częścią aranżacji. Włoski design oferty RAD-POL powoduje, że to wokół stołu skupia się uwaga. Bogato zdobione konstrukcje – tworzące piękny komplet z idealnie dobranymi krzesłami – spotęgują ekskluzywny charakter przestrzeni w stylu glamour, dopełnią klasyczny design tradycyjnej jadalni lub scalą wystrój szykownej angielskiej scenerii.

Jak dobrać odpowiednie krzesła?

Krzesło to nie tylko funkcjonalny element aranżacji, lecz także dekoracyjny detal. Wybrane modele powinny współgrać ze stylistyką stołu, wystrojem pomieszczenia, a co najważniejsze – muszą zapewniać wygodę podczas długiego biesiadowania w czasie świątecznych spotkań. By uzyskać efekt idealnego dopasowania, najlepiej zdecydować się na komplet, w przeciwnym razie możemy stracić wiele cennych godzin na poszukiwania doskonale dobranych wariantów.

Gdy mimo wszystko chcemy samodzielnie dobrać odpowiedni zestaw, warto kierować się kilkoma zasadami. Do tradycyjnego stołu sięgnijmy po krzesła tapicerowane – kolorystyka czy motyw na tkaninie mogą korespondować z zasłonami wiszącymi w oknie czy tekstyliami zastosowanymi w pomieszczeniu. We wnętrzach nowoczesnych, industrialnych czy skandynawskich, zwłaszcza gdy stoły cechuje prostota, dozwolony jest pewien eklektyzm, pozwalający na łączenie kontrastujących materiałów oraz barw. Oprócz stylu, zwróćmy uwagę na funkcjonalność mebla i zachowajmy odpowiednie odległości. Miękkie oparcie oraz wygodne siedzisko na wysokości około 45-50 cm nad podłogą to gwarancja komfortu!

Chyba nie ma domu, w którym nie znajdziemy choćby jednego stołu! Goszczą w kuchni, salonie, jadalni i pozwalają spędzać chwile z bliskimi – nie tylko przy smakowaniu świątecznych specjałów, lecz także podczas spotkań przy kawie czy rodzinnych obiadów. Warto więc, by mebel był dobrany pod kątem stylu, a także zapewniał wygodę i umożliwiał wspólne, długie biesiadowanie!


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności