Końcówka zimowej wyprzedaży do -74% ⏰
Czego szukasz?
Zobacz także
Elkamino Dom
Elkamino Dom
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Beton dekoracyjny na ścianę. Surowy detal w Twoim nowoczesnym mieszkaniu

Ile głów, tyle pomysłów na dekorację ścian w nowoczesnych mieszkaniach. Potencjał aranżacyjny tych powierzchni wyznaczają dziś jedynie granice naszej wyobraźni. Ściany możemy nie tylko pomalować na różne kolory czy pokryć je tapetą lub fototapetą w fantazyjne wzory. Do wyboru mamy także rozmaite kamienie dekoracyjne, panele drewniane, płytki i sztukaterie, a także surowy, chłodny beton. To właśnie on od kilku sezonów jest gorącym trendem aranżacyjnym.

W Polsce przez lata kojarzył się nie najlepiej – z betonowymi, szarymi, przeludnionymi osiedlami, w których mieszkało się z konieczności, a nie z wyboru. Dziś beton przeżywa swój prawdziwy renesans nie tylko jako materiał budowlany. Jego odmiana – beton architektoniczny jest wykorzystywany jako modny i wbrew pozorom niezwykle uniwersalny element dekoracyjny w aranżacji wnętrz. We współpracy z marką Elkamino Dom przyglądamy się, jak ten surowy detal może pięknie i oryginalnie prezentować się w nowoczesnym mieszkaniu.

Sztuczny kamień – prawdziwe piękno

Beton to jeden z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych o długiej i bogatej historii. Ten wynalazek Asyryjczyków, zwany też sztucznym kamieniem, był powszechnie używany przez starożytnych Rzymian, którzy jako zaprawy używali pyłów pochodzących z popiołów wulkanicznych. Zapomniany przez mroczne wieki średnie, wrócił do łask w XIX wieku, a na dobre upowszechnił się w minionym stuleciu. Jako główny atrybut stylu industrialnego stanowi dziś niewyczerpane źródło inspiracji dla miłośników nowoczesnego, minimalistycznego designu.

Dekoracyjny beton architektoniczny, charakteryzujący się gładką powierzchnią i wysoką estetyką, jest równie wytrzymały i trwały, co klasyczny beton. Odporny na zgniatanie i ścieranie nie wymaga pokrycia żadną powłoką wykończeniową. Elementy wykonane z betonu architektonicznego mają również tę zaletę, że można im nadawać różny kształt, fakturę czy kolor. Płyty betonowe z oferty Elkamino Dom występują w tradycyjnych kształtach kwadratu i prostokąta, z otworami dekoracyjnymi lub bez, o gładkiej lub porowatej powierzchni. Wielbiciele oryginalnych form mogą zdecydować się na płyty krzyżakowe, puzzle lub kółko krzyżyk. Te ostatnie są dostępne nie tylko w standardowych odcieniach szarości, ale na zamówienie również w kolorach, w których występują płytki starej cegły.

Betonowe królestwo stylu

Beton jest na tyle wyrazistym i specyficznym elementem aranżacyjnym, że stanowi styl sam w sobie. Wnętrza udekorowane betonowymi płytami nabierają jedynego w swoim rodzaju charakteru. Z namysłem dobierając meble, dodatki czy sposób aranżacji podłogi, możemy podkreślić albo przełamać surowość i neutralną barwę betonu. Uniwersalność tego materiału przejawia się również w możliwości zastosowania go praktycznie w każdym pomieszczeniu w mieszkaniu: w salonie, kuchni, łazience, korytarzu, a nawet sypialni.

Obecność roślin, naturalnych materiałów, pastelowych barw i dużej ilości światła przyda betonowym wnętrzom nieco skandynawskiego klimatu. Geometryczne kształty betonowych płytek na ścianach łazienki zaciekawią wszystkich gości, a domownikom zapewnią możliwość codziennego przebywania w oryginalnej przestrzeni. Eklektyczną i przytulną aranżację możemy natomiast stworzyć, decydując się na towarzystwo drewnianych elementów, np. w postaci podłóg i dodatków w ciepłych, intensywnych kolorach.

Nie zapominajmy jednak, że beton jest przede wszystkim najlepszym przyjacielem stylu industrialnego. Jeśli zatem masz duszę artysty i chcesz poczuć się w swoim mieszkaniu jak w nowojorskim atelier Andy'ego Warhola, odtwórz w swoich czterech kątach styl typowy dla loftów. Osiągniesz ten cel, maksymalnie eksponując surowość betonowych ścian i decydując się na inne przemysłowe materiały wykończeniowe – cegłę, metal czy szkło. Wnętrze stylizowane na pofabryczne nie potrzebuje dużej ilości dodatków, ale obowiązkowym elementem są metalowe lampy oraz odsłonięte instalacje i rury.

Obawa, że „w domach z betonu nie ma wolnej miłości” jest już zupełnie nieaktualna. Ściany udekorowane betonowymi płytkami nie muszą być synonimem ascezy. Przy użyciu odpowiednich mebli i dodatków, uważnie wsłuchując się w podpowiedzi naszego gustu i dobrego smaku, surowy beton może stanowić punkt wyjścia do aranżacji przytulnego, rodzinnego wnętrza. Ten trwały i piękny w swojej prostocie materiał oczywiście zadowoli też zwolenników nowoczesnego minimalizmu. Beton jest wyjątkowo uniwersalnym tworzywem, na którego zaletach poznali się mistrzowie budownictwa i stylu na przestrzeni dziejów. Dzięki ofercie firmy Elkamino Dom ten piękny i ciekawy fragment historii architektury może zagościć także w Twoim mieszkaniu.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności