Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Salony Agata
Salony Agata
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

5 praktycznych wskazówek, jak urządzić pokój dla ucznia

Rolę poszczególnych stref w naszym domu: przestrzeni relaksu, zabawy czy pracy przyjmują zwykle osobne pomieszczenia. W pokoju dziecka strefy te muszą współistnieć w jednym wnętrzu, które ma pełnić jednocześnie wiele funkcji. To w swoim królestwie nasza dorastająca pociecha powinna znaleźć zarówno odpowiednie miejsce do nauki i rozwijania swoich zainteresowań, jak i do spotkań z rówieśnikami i wygodnego odpoczynku. Jak sprawić, żeby jeszcze we wszystkich tych strefach utrzymać porządek? Są na to sposoby! We współpracy z salonami Agata przedstawiamy 5 praktycznych wskazówek, jak urządzić idealny pokój dla ucznia.

Zaaranżuj miejsce do nauki

Choć jesteśmy święcie przekonani, że znamy zwyczaje i potrzeby naszego dziecka jak nikt inny, przed aranżacją przestrzeni do nauki dodatkowa rozmowa może okazać się kluczem do sukcesu tego wymagającego przedsięwzięcia. Rodzajów biurek i możliwości ich rozmieszczenia jest przecież niemal tyle, co ich potencjalnych użytkowników. Dowiedzmy się zatem, czy nasz uczeń lubi odrabiać lekcje przy dziennym świetle, więc należy postawić biurko przy oknie, czy raczej wieczorem, przy odpowiedniej lampce i biurku umieszczonym w głębi pokoju? Woli korzystać z laptopa czy biurko ma być wyposażone w wysuwaną półeczkę na klawiaturę podłączoną do stacjonarnego komputera?

Czasem najlepsze okaże się najbardziej uniwersalne rozwiązanie, czyli jasne, proste, minimalistyczne biurko bez dodatkowych szuflad, np. z kolekcji AMAZON lub REPLAY. W razie zmiany decyzji to ostatnie można doposażyć w dostawkę pełną praktycznych półek, które pomieszczą szkolne akcesoria. Organizery, książki i drobne przedmioty mogą też stać na otwartych półkach, jakie znajdują się np. w kolekcji mebli COLORS czy DELUXE. Jeśli nasz uczeń lubi mieć wszystkie przybory pod ręką, postawmy na biurko z szufladą i zamykaną szafką, np. to z kolekcji HEY. Nowoczesne biurka zaprojektowano tak, żeby oprócz przestrzeni na przechowywanie wystarczyło pod nim miejsca na wygodny, obrotowy fotel.

Wspieraj zainteresowania

Nauka to nie wszystko. W tę prawdę, do której zapewne często i przy różnych okazjach próbuje nas przekonać nasz nastolatek, powinniśmy akurat uwierzyć. Pokój dziecka nie może się zamienić w poważny gabinet przeznaczony tylko i wyłącznie do nauki. Nie chcemy przecież, żeby zdobywanie wiedzy kojarzyło się z czymś nieprzyjemnym, dlatego warto zaaranżować pokój dla ucznia tak, by był dla niego atrakcyjny i pozwalał także na rozwijanie talentów niezwiązanych bezpośrednio ze szkołą. Jeśli na naszych oczach rośnie nam młody muzyk, sportowiec czy podróżnik, zadbajmy o elementy wyposażenia i wystroju, które wpiszą się w jego pasje. Jasne meble z kolekcji ANGEL o chłodnej tonacji i delikatnym rysunku drewna w połączeniu z niebieskimi ścianami stworzą aranżację w stylu marynistycznym. Mnogość brył tego systemu pozwoli małemu odkrywcy na urządzenie prywatnej kajuty odpowiadającej jego preferencjom, a jednocześnie spełniającej wszystkie zadania, jakie stoją przed pokojem ucznia.

Twoją pociechę zafascynowała kultura Wielkiej Brytanii? Pozwól urządzić jej w pokoju własny, industrialny Manchester! Do loftowych lamp i imitacji cegły na ścianie doskonale będzie pasować kolekcja DIESEL dostępna w salonach Agata. Surowy rysunek drewna na frontach mebli oraz metalowe uchwyty podkreślą industrialny charakter wnętrza, które będzie jednocześnie funkcjonalne dzięki pojemnym szafom i szufladom. Pilny uczeń pomieści w nich swoje ubrania i przybory szkolne, które nie będą rozpraszać go podczas tego, co jest dla niego najważniejsze, czyli rozwijania swoich zainteresowań. Oszczędne wnętrze będzie też sprzyjało skupieniu podczas odrabiania lekcji.

Zapewnij wygodny odpoczynek

Jak w pokoju, który ma służyć jako miejsce nauki, zabawy, spotkań z rówieśnikami i rozwijania zainteresowań, pomieścić jeszcze wygodną sypialnię? Jeśli dysponujesz ograniczonym metrażem i nie możesz pozwolić sobie na postawienie w pokoju dziecka obszernego, wolnostojącego łóżka z dojściem po obu stronach, zainteresuj się alternatywnymi sposobami. Bardzo funkcjonalnym rozwiązaniem są łóżka wyposażone w pojemne szuflady, np. z kolekcji FAN lub DIESEL. W ten sposób wykorzystasz niezagospodarowaną zwykle przestrzeń pod łóżkiem, zyskując jednocześnie miejsce na przechowywanie pościeli lub rzadziej używanych ubrań czy przedmiotów o większych gabarytach. Do łóżka z kolekcji REPLAY możesz natomiast dopasować specjalną nadstawkę wyposażoną w zamykane szafki. Otrzymasz w ten sposób jeden mebel, który nie zajmuje dużo miejsca, za to spełnia wiele funkcji.

Odpoczynek to jednak nie tylko spokojny sen. Na pewno dobrze wiesz o tym, jak bardzo młode pokolenie lubi spędzać wolny czas na graniu czy oglądaniu filmów. Musisz się zatem pogodzić z tym, że i Twój nastolatek będzie oczekiwał w swoim królestwie elektroniki. Telewizor z płaskim ekranem możesz powiesić na ścianie lub postawić na eleganckiej i praktycznej szafce RTV, np. z kolekcji BUBU. W tej kolekcji mebli znajdzie się też ciekawe połączenie sypialni ze strefą nauki, czyli łóżko piętrowe z ukrytym pod nim biurkiem. To rozwiązanie pozwoli nie tylko zaoszczędzić miejsce w pokoju o małym metrażu, ale i stworzyć cichy, odizolowany od reszty pomieszczenia zakątek do odrabiania lekcji. Dzięki białej kolorystyce połączonej z subtelnym dekorem dębu bursztynowego oryginalny mebel nie przytłoczy wnętrza swoim gabarytem.

Zadbaj o porządek

By we wnętrzu, które służy jednocześnie jako gabinet, pokój dzienny i sypialnia panował porządek, niezbędne jest zadbanie o praktyczny system przechowywania. Zastanów się, jakiego rodzaju przedmioty dominują w dobytku Twojego dziecka: ubrania, książki, szkolne zeszyty i segregatory, a może inne sprzęty związane z jego pasją? Upewnij się też, czy córka lub syn woli je eksponować w otwartych regałach lub na półkach czy raczej trzymać za zamkniętymi drzwiami. W tym drugim przypadku świetnie sprawdzi się system regałów i zamykanych szafek INGARO, w których znajdzie się też model szafki narożnej, bardzo praktyczny w niewielkim pokoju. Przechowywanie wcale nie musi być tez nudne – nowoczesne kolekcje mebli dysponują ciekawymi rozwiązaniami, które urozmaicą wystrój pokoju, jak np. pomysłowy kontener REPLAY.

Postaw na kolory

Wrażliwość estetyczna rozwija się już od najmłodszych lat. Warto zatem zaproponować dziecku takie wzorce, które będą je później inspirować przy podejmowaniu samodzielnych decyzji nie tylko w kwestii wystroju wnętrz, ale i innych sytuacji wymagających dobrego gustu. Duży wpływ na jego rozwój ma to, czym otaczamy pociechę w jej najbliższym otoczeniu. Dlatego tak dużą rolę odgrywa aranżacja pokoju, w którym powinna panować nie tylko odpowiednia atmosfera do nauki, ale i wizualna harmonia. Nie znaczy to jednak, że musimy być wierni panującej obecnie modzie na białe czy szare ściany, choć i te będą się pięknie i subtelnie komponować z białymi meblami, np. z kolekcji BOCA.

Trendy wnętrzarskie obowiązujące w pokojach dla dorosłych nie zawsze znajdują jednak zastosowanie w aranżacjach przestrzeni dla najmłodszych. Tu możemy dać upust swojej wyobraźni i poszaleć z kolorami! Oczywiście jednak wszystko pod kontrolą – barwy ścian muszą pasować do stylu panującego w pokoju. Ciemne, tradycyjne meble, np. z kolekcji CLIF warto ożywić intensywnym, pogodnym odcieniem ciepłej żółci. Zawsze dobrym rozwiązaniem jest też róż w pokoju dziewczynki, a niebieskie tony w pokoju chłopca. Ściany możemy też urozmaicić ciekawym wzorem lub fakturą, która będzie odpowiadać zainteresowaniom dorastającego dziecka.

Odpowiednio zaaranżowany pokój dla ucznia łączy w sobie walory estetyczne z funkcjonalnymi rozwiązaniami. Wnętrze przeznaczone dla dziecka w wieku szkolnym powinno być przecież nie tylko spokojnym miejscem do nauki, ale i przestrzenią z jednej strony wspierającą kreatywność i indywidualne zainteresowania, a z drugiej strony efektywny odpoczynek i sen. Te z pozoru trudne do pogodzenia wymagania możemy z łatwością spełnić, wykorzystując naszą pomysłowość i ze zrozumieniem wsłuchując się w potrzeby dziecka. Z pomocą praktycznych rozwiązań, w jakie wyposażone są nowoczesne meble dla najmłodszych, zaaranżujemy funkcjonalne i harmonijne wnętrze doskonale sprzyjające nauce i relaksowi naszej dorastającej pociechy.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności