Domowe biuro – funkcjonalna przestrzeń do pracy w 4 odsłonach

Współcześnie coraz więcej osób decyduje się na pracę w domowym zaciszu. To osoby, które prowadza własną działalność gospodarczą, pracują zdalnie, a także wolni strzelcy, nazywani freelancerami. Zmieniająca się kultura pracy niesie za sobą konieczność przystosowania przestrzeni mieszkalnej do wykonywanych obowiązków zawodowych. W praktyce oznacza to urządzanie biura we własnym domu. Jak się do tego zabrać, by miejsce pracy było wygodne i gotowe na codzienne wyzwania?

białe biurko i szare krzesło w domowym biurze
domowe biuro w salonie

Biuro w domu – co powinno się w nim znaleźć?

Komfortowe miejsce pracy może powstać na każdym metrażu – czasami mamy do dyspozycji oddzielne pomieszczenie, innym razem będzie to jedynie skromny kącik w salonie lub sypialni. Niezależnie od tego, ile miejsca mamy do dyspozycji, są takie elementy wyposażenia, które zawsze powinny znaleźć się w domowym biurze. To wygodne biurko oraz komfortowe krzesło, czyli meble, które zadbają o komfort pracy, a także zapewnią użytkownikowi optymalną i zdrową pozycję ciała.

Bardzo ważne jest również odpowiednie oświetlenie – funkcjonalna lampka biurowa jest więc niezbędnym elementem prywatnego home office. Warto pomyśleć również o osłonach okiennych, tak by móc kontrolować natężenie światła wpadającego do pomieszczenia. Oprócz tego można zainwestować w biurowe organizery oraz pojemniki do przechowywania. Przydadzą się różnego rodzaju koszyki, pudełka czy skrzynki, które pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty. W końcu porządek na biurku = porządek w głowie!

Domowe biuro w małym mieszkaniu

Niewielki metraż nie musi oznaczać pracy na kanapie czy przy kuchennym stole. Mała przestrzeń jest często salonem, jadalnią i sypialnią – jak więc wygospodarować w niej jeszcze miejsce na biuro? Wygodny kącik biurowy można stworzyć nawet w kawalerce – trzeba jednak optymalnie zagospodarować przestrzeń, zadbać o odpowiednie rozplanowanie mebli i wizualnie oddzielić od siebie poszczególne strefy. Warto eksperymentować z ustawieniem mebli. Biurko może stać się równocześnie optyczną granicą dla strefy pracy i relaksu – jak na poniższej aranżacji, gdzie sofa ustawiona została tyłem do biurka.

domowe biuro w stylu eklektycznym

To świetny sposób na oszczędność miejsca w małym salonie czy kawalerce. Aby całość prezentowała się estetycznie, pamiętajmy o tym, by wybrać biurko oraz krzesło dopasowane stylem do pozostałych mebli. Modne biurko narożne w kolorze betonu będzie świetnym uzupełnieniem współczesnych mikro apartamentów, stając się funkcjonalną dekoracją wnętrza. Dodatkową zaletą tego modelu jest połączenie dużego blatu roboczego z funkcją regału, co pozwoli maksymalnie zagospodarować niewielką przestrzeń i zapewni dodatkowe miejsce do przechowywania biurowych niezbędników.

domowe biuro w stylu eklektycznym

Kącik do pracy w salonie lub sypialni

Jeśli nie chcemy wizualnie dzielić salonu czy sypialni, a raczej sprawić, by wnętrze wydawało się bardzo przestronne, umieśćmy biurko przy ścianie lub pod oknem. Może stanąć w dowolnym miejscu – a jeśli wybierzemy model stylistycznie dopasowany do innych mebli, stworzymy spójną i estetyczną przestrzeń. W takim wypadku warto postawić na kompletną kolekcję w uniwersalnych kolorach, której centralnym punktem będzie białe biurko ozdobione elementami w kolorze rustykalnego drewna. W tej roli doskonale sprawdzą się produkty z kolekcji SQUARE dostępne w Salonach Agata.

kącik biurowy w salonie

Ze względu na charakter przestrzeni warto pomyśleć o dużej ilości miejsca do przechowywania – tak by w miejscu, które pełni równocześnie kilka funkcji, łatwo było utrzymać porządek. Pojemne biurko oraz regał z zamykanymi szufladami czy szafkami będą najlepszym rozwiązaniem. Na większym metrażu nie musimy obawiać się wizualnego przytłoczenia, warto więc wprowadzić do niego stylowe dekoracje. Rośliny w ozdobnych donicach, ciekawe grafiki zamknięte w ramkach czy galeria ulubionych zdjęć stworzą pozytywną atmosferę – zarówno w pracy, jak i po pracy.

>> Zobacz kolekcje mebli do biura i gabinetu dostępne w Salonach Agata
gabinet w domu

Nowoczesny gabinet w domu

Czasami nasza praca wymaga, by w zaciszu domu powstał gabinet z prawdziwego zdarzenia – taki, w którym być może będziemy przyjmować interesantów czy klientów. W tym wypadku domowe biuro musi być bardzo reprezentacyjne i zorganizowane. Zdecydowanie powinno być osobnym pomieszczeniem, przeznaczonym wyłącznie do pracy. Co powinno się w nim znaleźć? Przede wszystkim porządne biurko, które może zostać ustawiona przodem do wejścia – by widzieć wchodzące do środka osoby. Mebel powinien być prosty i elegancki, a przy tym pojemny i funkcjonalny. Świetnie sprawdzi się np. klasyczne biurko w kolorze ciemnego drewna.

Niezbędne będzie również odpowiednie miejsce do przyjmowania gości – może być to niewielka sofa lub fotel. Najlepiej wybrać meble w ciemnym kolorze, których obicie nie będzie aż tak podatne na zabrudzenia. Istotne okażą się również dodatki, w końcu – jak mówi znane porzekadło – „Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Dlatego warto zadbać o estetykę tej przestrzeni, by zawsze sprawiała dobre pierwsze wrażenie. Pamiętajmy jednak, aby nie przesadzić z ilością dekoracji i stawiać na klasyczne rozwiązania, takie jak stylowe oświetlenie, zegar czy elementy związane z wykonywaną profesją.

domowy gabinet w stylu eklektycznym

Mały pokój do pracy

Niewielka wnęka, przestrzeń pod schodami lub pod skosem nieustawnego poddasza, a nawet nieużywana garderoba – to miejsca, w których z powodzeniem możemy urządzić niewielki kącik do pracy. Głównym i czasami jedynym elementem wyposażenia takiego mini biura będzie oczywiście biurko, a to, na jaki model się zdecydujemy, zależy głównie od wymiarów dostępnej przestrzeni. W takim wnętrzu niezbędny będzie pojemny mebel wyposażony w szuflady, który można łatwo uzupełnić o dodatkowy kontenerek do przechowywania. Proste, białe biurko sprawdzi się najlepiej, ponieważ jest neutralne i optycznie rozjaśni wnętrze.

Cała reszta zależy od pozostałej przestrzeni. Jeśli mamy taką możliwość, warto powiesić nad biurkiem rząd otwartych półek, które zwiększą funkcjonalność home office. Kluczową kwestią będzie oświetlenie wnętrza, szczególnie jeśli nie ma w nim dostępu do dziennego światła lub jest on mocno ograniczony. Lampka biurowa oraz górne światło o optymalnym natężeniu to absolutny must have. Ściany w niewielkim wnętrzu warto pomalować jasnym kolorem – będzie wydawało się większe i bardziej przestronne. Odrobinę koloru mogą wprowadzić dodatki, np. ciekawe żółte krzesło czy zegar z niebanalną tarczą.

białe biurko i żółte krzesło w domowym biurze

Współcześnie na pracę w domu decyduje się coraz więcej osób. To nie tylko samodzielność w planowaniu obowiązków czy określeniu czasu i wymiaru pracy, ale również dowolność w tworzeniu swojego prywatnego biura. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, jaki zawód wykonujemy, miejsce to powinno być przede wszystkim komfortowe i sprzyjać koncentracji, pozwalając nam na wysoką efektywność działania i inspirując do podejmowania nowych wyzwań.

>> SALONY AGATA <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze