Dynia na Halloween – jak zrobić? Wzory i pomysły na dekoracje z dyni

Amerykański zwyczaj przebierania się na święto Halloween na dobre zakorzenił się w polskiej tradycji. W ostatni dzień października chętnie bierzemy udział w halloweenowych imprezach, odpowiednio strojąc się na tę okazję. Przerażające kościotrupy czy zombie, wiedźmy i baby jagi, duchy i zjawy to nieodłączni goście halloweenowego przyjęcia.

Najstraszniejsza noc w roku nie może się odbyć bez ważnego symbolu, czyli wydrążonej i odpowiednio udekorowanej dyni, która w halloweenowy wieczór przeobraża się z niepozornego warzywa w przerażające straszydło. Jak zrobić dynię na Halloween, aby tworzyła oryginalną i efektowną dekorację?

dynia halloween

Dynia – Halloween i tradycja

Przyjmuje się, że zwyczaj wycinania dyń na Halloween rozpoczął się w Irlandii i Szkocji. Według gaelickiej tradycji ostatni dzień października to czas, kiedy granica między światem umarłych i żywych jest łatwiejsza do przekroczenia. Wierzono, że nocą istoty nadprzyrodzone i zmarli nawiedzali ziemię, stąd zwyczaj wycinania dyń i tworzenia z nich lampionów mających za zadanie odstraszyć nieprzyjazne stworzenia.

Halloweenowy jack-o-’lantern z dyni stawiało się na gankach i okiennych parapetach, które chroniły domowników przed snującymi się po krainie żywych upiorami. Tradycję kontynuuje się po dziś – wydrążona dynia stanowi najważniejszy symbol halloweenowej nocy, bez którego nie wyobrażamy sobie odprawiania święta zmarłych w amerykańskim stylu.

dynia na halloween

Dynie na halloween – którą wybrać?

Piżmowa, prowansalska, makaronowa czy hokkaido to kilka z odmian dyni jadalnej, które można spotkać w warzywniakach i straganach, gdy lato chyli się ku końcowi. Aksamitny krem z dyni dla wielu stanowi ucieleśnienie nadchodzącej jesieni, którą celebruje się za pomocą prostej zupy. Sezon na dynię zbiega się z okresem halloweenowym, dlatego warto zachować pozbawioną pestek i miąższu skorupę dyni, którą w ostatni dzień października wykorzystamy jako dekorację rodem z amerykańskiego Halloween party.

Jeśli kupujemy dynię nie w celach spożywczych, a z zamiarem zrobienia z niej lampionu, to warto kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze, warto wcześniej zwizualizować sobie nasz lampion z dyni oraz mniej więcej określić wzór – obie te kwestie będą decydować o rozmiarze bulwy, którą należy w tym celu kupić. Sprawdźmy również, czy dno dyni jest w miarę szerokie i stabilne, dzięki czemu nasz lampion nie będzie się kołysać na boki. Wybieramy bulwy w intensywnym pomarańczowym kolorze, z gładka i zdrową skórką. Warto także zapytać sprzedawcę, która odmiana dyni najlepiej nada się na dekoracyjny lampion. Zbyt grube ścianki mogłyby blokować światło świecy, przez co nasz lampion nie prezentowałby się korzystnie. Skorupa bulwy powinna być jędrna i zbita, ale niezbyt twarda, abyśmy mogli bez przeszkód wbić nóż i wydrążyć dowolny wzór.

dynia halloween lampion

Co można zrobić z dyni na Halloween?

Choć dekoracje z dyni kojarzymy wyłącznie z wydrążonym lampionem à la Jack-o’-lantern, nie oznacza to, że nie możemy ozdobić dyni w inny sposób. Twarz upiora z przerażającym uśmiechem to jeden z wielu wzorów, który wycina się w dyniach halloweenowych. Kolejnymi symbolami amerykańskiego święta zmarłych, które mogą znaleźć się na naszych pomarańczowych bulwach, są: najeżony czarny kocur, nietoperz z rozpostartymi skrzydłami, unoszący się nad ziemią duch czy puchata sowa.

Jeśli przejadły nam się hallowenowe wzory, to możemy ozdobić dynię, wycinając w niej delikatne, ażurowe wzory. Stworzony w ten sposób lampion z dyni będzie naturalną dekoracją mieszkania wpisującą się w jego estetykę. Jeśli marzy nam się subtelna ozdoba z dyni, to wytnijmy skorupie niewielkie otwory, tworząc spójne i symetryczne wzory.

Jak zrobić dynie na Halloween – lampion z dyni krok po kroku

Potrzebne materiały do wykonania lampionu z dyni:

  • duży nóż kuchenny,
  • duża łyżka lub gałkownica do lodów,
  • marker,
  • ostry nożyk,
  • świeca.

Ozdoby z dyni – pomysł na dekoracje

Tworzenie lampionu z dyni to nie jedyny sposób na stworzenie efektownej dekoracji. Warto zdecydować się na mniejsze odmiany, w szczególności te niejadalne, które występują w ciekawych kolorach (zielonym, żółtym czy brązowym) oraz kształtach. Mogą one stanowić element większej kompozycji – na przykład jesiennego stroika.

>> Jak w prosty sposób udekorować dynię? DIY

Mniejsze dynie możemy samodzielnie pomalować na dowolny kolor, tworząc z nich barwne i różnorodne kule. Zamiast wycinać w dyni halloweenowe symbole, możemy zdecydować się na własnoręczne malunki z podobizną kościotrupa, ducha, wiedźmy czy czarnego kota. Warto do kreatywnej zabawy zaprosić najmłodszych, którzy będą mieli nieograniczone pole uwolnienia twórczej fantazji.

>> Malowanie dyni krok po kroku – nasz poradnik <<

Mimo że halloweenowy zwyczaj przebierania się i przystrajania domu w ostatni dzień października nie wpisuje się w polską tradycję, to z roku na rok coraz więcej osób decyduje się obchodzić barwną i wesołą wersję święta zmarłych. Udekorowana dynia postawiona na okiennym parapecie to nieodłączny halloweenowy symbol, który możemy przyozdobić na wiele różnych sposobów.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze