Świąteczne oświetlenie, czyli sposób na magiczny nastrój. Jak oświetlić dom na zewnątrz i w środku?

Dla każdego z nas magia Świąt oznacza coś trochę innego: dla jednych będzie to piękno chwil spędzanych wspólnie z rodziną, dla innych smak tradycyjnych potraw czy moment rozpakowywania prezentów. Wszyscy chyba jednak się zgodzą, że żadne z tych wydarzeń nie byłoby tak wyjątkowe, gdyby nie otoczenie świątecznych dekoracji, które budują atmosferę, jakiej nie zaznamy w innym okresie w roku.

Trudno nie docenić tu roli specjalnego oświetlenia, które tworzy magiczny nastrój, przyciąga spojrzenia gości i wnosi do domowej przestrzeni dodatkową jasność w te ciemne, grudniowe dni. Dziś razem z marką Command doradzamy, jak oświetlić wnętrze i elewację domu, by jak najpełniej poczuć w nim urok świątecznych chwil. Przedstawiamy też praktyczne porady dotyczące montażu światełek oraz organizacji i porządkowania doprowadzających je kabli.

świąteczne oświetlenie, dekoracje świąteczne, oświetlenie kominka, dekoracje wokół kominka

Świąteczne oświetlenie zewnętrzne

Magię Świąt zwykle chcemy poczuć jeszcze przed przekroczeniem progu oraz zakomunikować nadejście wyjątkowego czasu naszemu otoczeniu. Zewnętrzne dekoracje świąteczne domów zmieniają krajobraz okolicy na klika zimowych tygodni. Jedni wybiorą dom skąpany w świetle w amerykańskim stylu, innym wystarczą skromniejsze świetlne instalacje o ulubionych kształtach: gwiazdek, śnieżynek czy zimowych zwierzaków. Zdecydujmy, czy do naszej elewacji lepiej będzie pasować światło zimne czy ciepłe, a może kolorowe lampki i udekorujmy dom tak, jak podpowiada nam wyobraźnia i serce.

Nie musimy się przejmować stroną praktyczną, bo świetlne instalacje z łatwością przymocujemy za pomocą haczyków Command. Wybierzmy te przezroczyste, zwłaszcza do dekoracji jasnej elewacji czy wejścia do domu, by całość prezentowała się jak najbardziej estetycznie. Drzwi wejściowe okolone świetlnymi girlandami, które trzymają się na swoim miejscu dzięki niewidocznym mocowaniom, to piękna świąteczna wizytówka i zaproszenie dla wigilijnych gości. Na ganku może stanąć też żywa choinka mieniąca się światłem lampek.

Dekoracja okien: klasyczne lampki czy świecąca gwiazda?

Oprócz elewacji, wejścia, balkonu czy werandy, przed Świętami warto też udekorować okna, zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz. Okienne ramy to naturalne miejsce na lampki, które wniosą do domu dodatkowe światło - zimą może nam go brakować w naturalnej formie. Wewnątrz domu światełka, gałązki i bombki stworzą gustowną dekorację parapetów, na których może stanąć też stroik ze świeczką lub klimatyczny lampion.

Świąteczne okna możemy też rozświetlić zupełnie inaczej. Zwyczaj dekorowania okien efektowną, świecącą gwiazdą jest szczególnie popularny w Skandynawii, ale warto go zastosować również i w naszym domu, kupując gotowy papierowy klosz lub wykonując go samodzielnie. Świąteczna gwiazda będzie nie tylko dodatkowym źródłem światła, ale i oryginalną ozdobą, która przykuje spojrzenia sąsiadów i przechodniów, a wewnątrz domu podkreśli wyjątkowy nastrój.

Wokół kominka: girlandy świetlne, lampiony i świece

Nie jest tajemnicą, że najbardziej nastrojowe oświetlenie to naturalny płomień ognia skrzący się w lampionach i świecach. W ferworze przygotowań nie możemy zatem zapomnieć o zakupie romantycznych latarenek, klasycznych długich świec czy minimalistycznych tealightów. Dopasujmy je do stylu świątecznych dekoracji i umieśćmy na komodach, półkach, parapetach, kawowych stolikach czy na kominkowym gzymsie. Kominek to bardzo ważny bohater Świąt. Przy jego świetle i cieple gromadzimy się wspólnie z rodziną czy przyjaciółmi po odejściu od świątecznego stołu. Blask kominka będzie wyglądał jeszcze efektowniej, jeśli wzmocnimy go świetlną girlandą przymocowaną wokół tańczących płomieni. Kominkowe ozdoby niech uzupełnią świerkowe lub jodłowe gałązki, typowe dekoracje choinkowe czy urocza, wełniana skarpeta na prezenty i łakocie.

świąteczne dekoracje, dekoracje wokół kominka, świąteczny kominek
Zobacz, jak udekorować kominek przy użyciu systemu mocowań Command >

Zamiast choinki… światełka na ścianie

Choć dla wielu choinka to nieodłączna część świątecznych dekoracji, w domach o nowoczesnym wystroju możemy poeksperymentować z jej formą. W końcu najważniejszym elementem ozdób choinkowych są lampki. Dla zaskakującego efektu i oryginalnej świątecznej dekoracji możemy przymocować je na ścianie haczykami Command i wraz z innymi ozdobami ułożyć w kształt tradycyjnego drzewka. W zgodzie z naszym gustem wybierzmy typowe światełka LED, modne cotton balls czy kolorowe, migoczące lampki w stylu retro i cieszmy się magią Świąt w blasku nowoczesnej choinki!

Organizacja i porządkowanie kabli: praktyczne porady

Świąteczne oświetlenie ma też swoją ciemniejszą stronę: do efektownych świetlnych ozdób trzeba doprowadzić prąd niezbyt eleganckimi kablami. Tam, gdzie to możliwe, wykorzystajmy przedłużacz. Jeśli jednak niezbędne jest poprowadzenie kabla przez dużą część pomieszczenia, pomóżmy sobie uchwytami Command, które możemy dobrać do grubości przewodu. Dzięki nim w prosty sposób przymocujemy kable zarówno do pomalowanej ściany, ramy okiennej, gzymsu kominka, jak i drewna, płytek ceramicznych oraz innych powierzchni.

To rozwiązanie zapewni nam dużo większą estetykę niż splątane na podłodze lub smutno zwisające ze ściany kable. Przewody doprowadzające oświetlenie, które ma z nami zostać na dłużej, możemy ukryć pod specjalną listwą maskującą. Jeśli jednak świetliste dekoracje mają zdobić dom tylko przez sezon świąteczny, warto skorzystać z uchwytów, które można równie łatwo przymocować, jak i usunąć, nie zostawiając przy tym śladów lub resztek kleju.

Magiczny nastrój Świąt stworzony dzięki dekoracjom i światłom może popsuć trudny montaż czy uciążliwe usuwanie sezonowych ozdób. Z systemem innowacyjnych mocowań Command na szczęście nam to nie grozi. Przy użyciu intuicyjnych haczyków i uchwytów z łatwością udekorujemy okna, elewację, kominek czy ściany, które będą mienić się i błyszczeć zachwycającym blaskiem świateł. Dla każdego z nas magia Świąt jest na wyciągnięcie ręki!

>> COMMAND <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Ozdoby świąteczne
Zobacz więcej artykułów w kategorii Ozdoby świąteczne
Komentarze
Posiadam kominek narożny z wkładem firmy Kratki.pl. Bardzo klimatyczny oraz nastrojowa ozdoba domu. Jest pięknie wykonany a do tego świetnie ogrzewa zimowe wieczory. Ozdobiony świecami oraz lampkami Led świetnie oddaje atmosferę świąt a do tego pozwala się bardzo dobrze zrelaksować.
  • Dodano rok temu
Posiadam kominek narożny z wkładem firmy Kratki.pl. Bardzo klimatyczny oraz nastrojowa ozdoba domu. Jest pięknie wykonany a do tego świetnie ogrzewa zimowe wieczory. Ozdobiony świecami oraz lampkami Led świetnie oddaje atmosferę świąt a do tego pozwala się bardzo dobrze zrelaksować.
  • Dodano rok temu
Kurtyny LED są świetnym pomysłem na oświetlenie zarówno domu jak i ogrodu. Są takie które możemy wykorzystać wewnątrz jak i na zewnątrz. Ważna jest jakość ich wykonania, szczególnie tych, które chcemy zawiesić na ścianie lub na drzewach. Warto zwrócić uwagę na kable i wtyczki oraz zabezpieczenie samych diod. Lepiej, żeby nie dostawała się tam wilgoć.
  • Dodano 8 miesiący temu