Ekologiczny design: kubek zaprojektowany z pustynnego piasku

Współczesny design to nie tylko gorące trendy, świetne wzornictwo i wysoka funkcjonalność. To również troska o ekologię i coraz bardziej świadome poszanowanie świata przyrody. Tym razem swoje przywiązanie do natury postanowili udowodnić projektanci ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, którzy stworzyli model kubka, wykorzystując jeden z najbardziej popularnych surowców na ziemi - piasek.

ekologiczny kubek z piasku

W ostatnich latach świat wydał stanowczy wyrok na plastikowe wyroby, które stanowią ponad 70% odpadów zatruwających morza i oceany. Wśród nich zdecydowany prym wiodą plastikowe naczynia, sztućce i słomki. Nic zatem dziwnego, że globalny eko trend przeniknął również do świata aranżacji wnętrz i designu, a projektanci coraz silniej utożsamiają się z ruchem walczącym o dobro środowiska.

ekologiczny kubek z piasku

Idąc tym tropem, grupa projektantów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich postanowiła stworzyć wyjątkowy model kubka, który powstał z pustynnego piasku. Mogło się to udać dzięki specjalnej metodzie odlewania, opracowanej w multidyscyplinarnym studio projektowym, Tinkah. Jak komentują designerzy, kubki mogą pochwalić się oryginalną, ziarnistą fakturą i jednocześnie zachowują pełną szczelność. Innowacyjny materiał otrzymał nawet własną nazwę - projektanci nazwali go "Ramel".

ekologiczny kubek z piasku

Grupa Tinkah tworzona przez artystów, projektantów i regionalnych rzemieślników nie boi się wyzwań, ani wizjonerskich, nietuzinkowych koncepcji. Jednocześnie designerzy podkreślają swoje ogromne przywiązanie do macierzystej tradycji i kultury. Nie dziwi zatem charakterystyczny, stożkowy kształt kubka, który żywo nawiązuje do formy tradycyjnego naczynia, w którym zwykli pijać kawę Beduini.

Co ciekawe, kubki zaprojektowane przez Tinkah są wielokrotnego użytku. Jeśli jednak chciałoby się je poddać utylizacji, wystarczy umieścić je w wodzie i pozostawić na kilka dni. Po takim upływie czasu, naczynia zamienią się… w kupkę piasku. Rozpatrując zakup ekologicznych kubków, warto jednak zwrócić uwagę na ich cenę. Zestaw czterech piaskowych naczyń kosztuje 650 dirhamów, czyli, po przeliczeniu na rodzimą walutę, około - bagatela - 664 złotych.

ekologiczny kubek z piasku
<< Kliknij i poznaj najmodniejsze zparzacze do kawy i herbaty >>

Biorąc pod uwagę fakt, że już w roku 2021 wszelkie jednorazowe przedmioty wykonane z tworzyw sztucznych mają zostać zakazane na terenie Unii Europejskiej, współcześni designerzy mogą pokusić się o prawdziwie innowacyjne, estetyczne i przede wszystkim, ekologiczne projekty. Specjaliści prognozują zatem jeszcze silniejszy rozwój eko trendów, które pozwolą nam mieszkać piękniej, zdrowiej i bardziej ergonomicznie.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze