Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak dobierać kolory ścian? Poradnik

Kolory mają silną moc oddziaływania silniejszą nawet niż słowa i obrazy, bo przemawiają na poziomie podświadomości i pierwotnych instynktów. Dobór kolorów ścian we wnętrzu to w dużej mierze kwestia indywidualnych upodobań i intuicji, ale warto wziąć też pod uwagę symbolikę barw i ich wpływ psychologiczny. W czasach, gdy co sezon modne są inne kolory, łatwo pogubić się w trendach i odcieniach. Dlatego też przedstawiamy przewodnik po kluczowych kwestiach związanych z kolorystyką wnętrz – prezentujemy podstawy psychologii barw, najczęściej wykorzystywane połączenia kolorów i zestaw palet kolorystycznych przypisanych do najpopularniejszych stylów aranżowania pomieszczeń.

Jaki kolor ścian wybrać – zasady ogólne

Na początek warto zastanowić się, które kolory należą do naszych ulubionych, z czym nam się kojarzą, jakie emocje i wspomnienia wywołują. Przed przystąpieniem do wybierania konkretnych odcieni ze sklepowego wzornika należy zbadać pomieszczenie pod kilkoma względami, które pomogą zapanować nad kolorem i uzyskać wizualną równowagę.

Po pierwsze, dobór kolorów ścian warto przeanalizować pod kątem naturalnego światła: ważne jest, aby sprawdzić, czy wnętrze jest mocno nasłonecznione czy raczej ponure oraz kiedy i w jaki sposób operuje w nim słońce. Drugą kwestią jest rozmiar pomieszczenia – do małego lepiej pasować będą jasne kolory, za to do przestronnych pokojów można śmiało wprowadzić odcienie ciemne. Kolejna sprawa to charakter wnętrza – do czego ma ono służyć i jaki nastrój wywoływać oraz ile czasu dziennie będą w nim spędzać domownicy. Najlepiej ograniczyć się do trzech, góra czterech kolorów w jednym pokoju – większa ilość będzie trudna do rozlokowania i może wprowadzić chaos.

Dobieranie kolorów ścian – psychologia barw

Kolor definiowany jest jako wrażenie psychiczne, które powstaje w mózgu pod wpływem promieniowania elektromagnetycznego z zakresu światła odbieranego przez oko. Barwy generują określone uczucia i emocje, mogą wpływać na samopoczucie, zmieniać nastrój np. uspokajać i sprzyjać relaksowi lub odwrotnie – pobudzać i stymulować do działania. Efektami jakie wywierają kolory na ludzki umysł zajmuje się właśnie psychologia barw – w analizach bierze ona pod uwagę indywidualne doświadczenia osób, ale również obiektywne przesłanki naukowe i symbolikę kolorów zakorzenioną w poszczególnych kulturach. Znajomość właściwości barw odgrywa istotną rolę w aranżacji wnętrz, pozwala bowiem na świadome kreowanie atmosfery poszczególnych pomieszczeń.

Przyjmuje się zatem, że nasycone i wyraziste kolory, takiej jak czerwień, żółć czy pomarańcz, pobudzają do działania, natomiast chłodniejsze, czyli zielenie, granaty czy fiolety, uspokajają i wyciszają. Podczas doboru koloru do wnętrza warto pamiętać o tych uniwersalnych zasadach. Niewątpliwie ogromny wpływ na odbieranie barw mają również nasze subiektywne odczucia i wspomnienia. Przykładem może tu być kolor czarny – dla niektórych elegancki i wyrafinowany, dla innych smutny i przygnębiający.

<h2 id="wybór-koloru-ścian-klasyczne-połączenia-kolorów">Wybór koloru ścian – klasyczne połączenia kolorów</h2>
<p>Podstawą udanych połączeń kolorystycznych jest tzw. <strong>koło barw, czyli model objaśniający zasady powstawania i mieszania się kolorów</strong>. Istnieją trzy barwy podstawowe – czerwony, żółty i niebieski. Dzięki ich wymieszaniu możliwe jest otrzymanie barw pochodnych: fioletowy to miks czerwonego i niebieskiego, zielony powstanie po zmieszaniu niebieskiego z żółtym, a pomarańczowy po dodaniu żółtego do czerwonego. Kolory, które w kole barw leżą naprzeciwko siebie, nazywane są dopełniającymi – są to pary barw, które najlepiej będą wyglądały umieszczone razem np. w aranżacji wnętrz. I tak czerwień najlepiej będzie wyglądać koło błękitu, zieleń w towarzystwie różu lub fioletu, a do niebieskiego pasować będzie żółć. Ponadczasowe aranżacje oparte są właśnie na takich zestawieniach, choć nie oznacza to, że eksperymenty w łączeniu kolorów nie są wskazane i pożądane. Warto jednak poznać sprawdzone kompozycje barwne, które stanowią gwarancję harmonijnego wystroju.</p>
<p>Wybierając kolor do wnętrza, warto pamiętać o klasycznych połączeniach. Bazowym kolorem jest zazwyczaj biel, którą możemy łączyć praktycznie z wszystkimi barwami – od pastelowych po mocno nasycone. Biel będzie znakomicie komponować się z niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym, czarnym.  We wnętrzach sprawdzi się także szarość, którą oprócz bieli, możemy potraktować jako bazę pod stylizację. Modnymi zestawieniami są tutaj szarość-brudny róż, szarość-błękit,  szarość-bordo, szarość-zieleń. Inne doskonałe kompozycje to czerwień i złoto, żółć/pomarańcz i niebieski, zieleń i żółć, różowy i zielony, zielony i niebieski, a także kolory ziemi np. brąz i zieleń, brąz i beż.</p>
<p>Jedną z najbardziej sprawdzonych sposobów na dobór koloru we wnętrzu jest pomalowanie ścian na dwa, różnie nasycone odcienie jednego koloru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że barwy będą się uzupełniać.</p>

Wybór koloru ścian – klasyczne połączenia kolorów

Podstawą udanych połączeń kolorystycznych jest tzw. koło barw, czyli model objaśniający zasady powstawania i mieszania się kolorów. Istnieją trzy barwy podstawowe – czerwony, żółty i niebieski. Dzięki ich wymieszaniu możliwe jest otrzymanie barw pochodnych: fioletowy to miks czerwonego i niebieskiego, zielony powstanie po zmieszaniu niebieskiego z żółtym, a pomarańczowy po dodaniu żółtego do czerwonego. Kolory, które w kole barw leżą naprzeciwko siebie, nazywane są dopełniającymi – są to pary barw, które najlepiej będą wyglądały umieszczone razem np. w aranżacji wnętrz. I tak czerwień najlepiej będzie wyglądać koło błękitu, zieleń w towarzystwie różu lub fioletu, a do niebieskiego pasować będzie żółć. Ponadczasowe aranżacje oparte są właśnie na takich zestawieniach, choć nie oznacza to, że eksperymenty w łączeniu kolorów nie są wskazane i pożądane. Warto jednak poznać sprawdzone kompozycje barwne, które stanowią gwarancję harmonijnego wystroju.

Wybierając kolor do wnętrza, warto pamiętać o klasycznych połączeniach. Bazowym kolorem jest zazwyczaj biel, którą możemy łączyć praktycznie z wszystkimi barwami – od pastelowych po mocno nasycone. Biel będzie znakomicie komponować się z niebieskim, zielonym, żółtym, pomarańczowym, fioletowym, czarnym. We wnętrzach sprawdzi się także szarość, którą oprócz bieli, możemy potraktować jako bazę pod stylizację. Modnymi zestawieniami są tutaj szarość-brudny róż, szarość-błękit, szarość-bordo, szarość-zieleń. Inne doskonałe kompozycje to czerwień i złoto, żółć/pomarańcz i niebieski, zieleń i żółć, różowy i zielony, zielony i niebieski, a także kolory ziemi np. brąz i zieleń, brąz i beż.

Jedną z najbardziej sprawdzonych sposobów na dobór koloru we wnętrzu jest pomalowanie ścian na dwa, różnie nasycone odcienie jednego koloru. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że barwy będą się uzupełniać.

Dobór kolorów ścian do stylu wnętrza

  • Styl skandynawski

Oparty na lekkich, drewnianych meblach o prostych, geometrycznych kształtach. Jasne drewno idzie tu w parze z łagodną szarością, beżem, bielą i czernią. Dodatki do wnętrza mogą być utrzymane w jasnych odcieniach niebieskiego i zielonego.

  • Styl prowansalski

Głównymi materiałami we wnętrzach inspirowanych słoneczną Prowansją są jasne drewno i kamień. Meble często bywają celowo postarzane, w zdobieniach najczęściej pojawiają się motywy inspirowane naturą. W aranżacji dominują biel, lawenda, pastelowy róż, błękit, jasnoszary, rozmyta żółć i stonowana zieleń.

  • Styl shabby chic

Styl urządzania wnętrz oparty o fascynację przedmiotami starymi lub na takie stylizowanymi, inspirowany wiejskimi domkami francuskimi i angielskimi. W dodatkach występują romantyczne kwiatowe printy, koronki, falbanki i hafty, popularne jest wykorzystanie techniki decoupage’u do zdobienia mebli i bibelotów. Idealne dla tego stylu kolory ścian to biel, ecru, szarości, beż, błękit, pastelowy róż i lawenda.

  • Styl rustykalny

We wnętrzach króluje prostota, ale o sielskim zabarwieniu, kojarzącym się z małymi, wiejskimi domkami. Wyposażenie stanowią minimalistyczne, ciężkie drewniane meble – dodatki również bywają drewniane, często pojawiają się ozdoby o ludowym charakterze. Wśród kolorów pokoju powinna dominować biel z domieszką brązu, beżu i ecru.

  • Styl boho

Najbardziej szalony ze stylów urządzania wnętrz, pozwalający na prawdziwy miks kolorów i odcieni. Meble i akcesoria są najczęściej bogato zdobione, mogą być przywiezione z podróży bądź stylizowane na egzotyczne. Królują tkaniny o ciekawych printach, miękkie poduszki, dywany i ceramika. Dozwolone są wszystkie barwy.

  • Styl mid-century modern

Styl urządzania nawiązujący do lat 40-tych, 50-tych i 60-tych XX wieku. Główną wytyczną jest tu funkcjonalizm – meble mają proste kształty, ich sylwetki mogą być zgeometryzowane i kanciaste lub biomorficzne i opływowe. Materiałami wykorzystywanymi w aranżacji są drewno, kamień, metal, skóra, sklejka, szkło, plastik, winyl i pleksiglas. Kolory są zaś żywe i nasycone – również podczas wybierania koloru ścian można pobawić się żółcią, pomarańczem, czerwienią, turkusem, zielenią i barwami ziemi.

  • Styl kolonialny

Sposób aranżacji wnętrz rodem z angielskich, francuskich, portugalskich i hiszpański kolonii w Ameryce, Azji oraz Afryce. Jest miksem stylów europejskich i stylów egzotycznych. Wnętrza kolonialne są przestronne, zaś zgromadzone w nich meble najczęściej masywne i wykonane z ciemnego drewna, choć równie często zdobione są elementami ażurowymi. Paleta barw zawiera głównie brąz, beż, ecru, biel i stłumioną żółć.

  • Styl industrialny

Styl wyrosły w USA w czasie recesji gospodarczej lat 50-tych. Opiera się na przestronnych loftach, minimalizmie aranżacji, meblach z targów staroci lub ekologicznego recyklingu. Charakterystyczne dla aranżacji są odsłonięte cegły i wyeksponowane elementy konstrukcji budynku. Zadaniem kolorów jest podkreślić surowość i rozległość przestrzeni, są więc one mocno ograniczone – rządzą szarość, biel, beż i brąz. Jednak na ich tle często rozkwitają bardziej intensywne barwy, takie jak czerwień, niebieski, butelkowa zieleń, ciemna żółć.

  • Styl Hampton

Nazwa stylu została zaczerpnięta od miasteczek East Hampton i Southampton znajdujących się na Long Island. Wypoczywający w nich latem bogaci mieszkańcy Nowego Jorku urządzają swoje nadmorskie wille w sposób jednocześnie lekki i luksusowy, łącząc elementy klasycznego wystroju wnętrza z przedmiotami o charakterze kolonialnym i rustykalnym. Kolorystyka wnętrz nawiązuje do plaży, morza i ogólnie pojętej natury – dobieranie kolorów ścian powinno odbyć się na bazie bieli, ecru, szarości, błękitu i łagodnego turkusu.

Wizualizacja kolorów ścian

Psychologia barw i gotowe palety przyporządkowane stylom urządzania wnętrz stanowią ważne wytyczne, jaki kolor ścian wybrać do domu. Należy jednak pamiętać, że każde wnętrze jest inne i podążanie za ogólnymi wskazówkami nie zawsze idealnie się sprawdzi. Warto więc skorzystać z pomocy, którą służą producenci farb, świadomi chaosu spowodowanego olbrzymią ilością odcieni we wzornikach. Podstawą są na ogół inspiracje w postaci fotografii gotowych wnętrz wraz z nazwami kolorów, które zostały użyte do ich pomalowania. Warto skorzystać z aplikacji pozwalającej na wgrywanie zdjęć aranżowanego pomieszczenia i dobieranie kolorów ścian bezpośrednio na nim. Inne rozwiązanie to wizualizacje 3D oferujące wirtualną wędrówkę po wnętrzach urządzonych przez ekspertów. Ciekawą opcją jest również możliwość dowolnego kolorowania gotowych aranżacji przy użyciu odcieni ze wzornika.


Inne artykuły w tej kategorii

Szafa tekstylna – opinie. Kiedy szafy materiałowe sprawdzą się najlepiej?

Szafa tekstylna – opinie. Kiedy szafy materiałowe sprawdzą się najlepiej?

Jak urządzić przytulny kącik na jesienne wieczory?

Jak urządzić przytulny kącik na jesienne wieczory?

Umowa najmu mieszkania – jak powinna wyglądać? Pobierz wzór umowy najmu mieszkania

Umowa najmu mieszkania – jak powinna wyglądać? Pobierz wzór umowy najmu mieszkania

Jak urządzić funkcjonalną strefę wejściową? Sprawdzone sposoby na mały przedpokój

Jak urządzić funkcjonalną strefę wejściową? Sprawdzone sposoby na mały przedpokój

Wyposażenie mieszkania – lista 11 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Wyposażenie mieszkania – lista 11 rzeczy, o których nie możesz zapomnieć

Jaki odkurzacz do paneli i płytek wybrać? 3 propozycje

Jaki odkurzacz do paneli i płytek wybrać? 3 propozycje

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.