Czego szukasz?
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Eames Plastic – najsłynniejsze krzesło w historii

Podobnie jak w sztuce i architekturze, tak i w świecie aranżacji wnętrz można napotkać bezsprzeczne ikony. Jedną z takich designerskich legend jest krzesło Eames Plastic autorstwa pary słynnych projektantów – Ray i Charlesa Eamesów. Nie wszyscy wiedzą, że mebel zaprojektowany w 1950 roku był pierwszym na świecie krzesłem fabrycznie stworzonym z jednego fragmentu plastiku. Współcześnie projekt wywołuje niemal tyle samo emocji co prawie 70 lat temu i bardzo często gości na aranżacyjnych salonach. W czym tkwi jego niezwykła popularność? W jakich aranżach najlepiej się prezentuje? O tym i o kilku innych ciekawostkach dotyczących serii krzeseł Eames Plastic można przeczytać w poniższych akapitach.

<h2 id="legendarny-design-eamsów">Legendarny design Eamsów</h2>
<p>Ray i Charles Eamesowie byli parą niezwykłą. Wspólnymi siłami tworzyli niezliczone projekty mebli, które po latach uznawano za <strong>niekwestionowane ikony designu</strong>. Bez wątpienia było to zasługą m.in. charakterystycznego stylu, jaki nadawali meblom, dlatego też współcześnie określa się go jako <strong>design Eamsów</strong>. Dlaczego Ray i Charles tak fantastycznie uzupełniali się na płaszczyźnie zawodowej? Jak się okazuje,  Charles był z wykształcenia architektem, dlatego jego czołowym zajęciem była troska o wszelkie aspekty <strong>techniczne, produkcyjne i surowcowe</strong>. Ray z kolei kształciła się w kierunku malarstwa, stąd wysoce ceniła sobie <strong>formę i estetykę</strong>.</p>

Legendarny design Eamsów

Ray i Charles Eamesowie byli parą niezwykłą. Wspólnymi siłami tworzyli niezliczone projekty mebli, które po latach uznawano za niekwestionowane ikony designu. Bez wątpienia było to zasługą m.in. charakterystycznego stylu, jaki nadawali meblom, dlatego też współcześnie określa się go jako design Eamsów. Dlaczego Ray i Charles tak fantastycznie uzupełniali się na płaszczyźnie zawodowej? Jak się okazuje,  Charles był z wykształcenia architektem, dlatego jego czołowym zajęciem była troska o wszelkie aspekty techniczne, produkcyjne i surowcowe. Ray z kolei kształciła się w kierunku malarstwa, stąd wysoce ceniła sobie formę i estetykę.

Eames Plastic – model DSW

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i jednocześnie głośnych projektów pozostaje model DSW, czyli Dining Height Side Chair Wood. Oto dobrze wszystkim znane krzesło bez podłokietników, którego siedzisko osadzone jest na drewnianych nóżkach. DSW zostało wyprodukowane przy współpracy z Zenith Plastic dla Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA w Nowym Jorku i było pierwszym fabrycznie wyprodukowanym krzesłem z plastiku. Obecnie występuje w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Co ciekawe, sam projekt powstał w roku 1950 jako konkursowa propozycja do „Low Cost Furniture”, czyli eventu, który współcześnie nie do końca ma przełożenie na realia, ponieważ za oryginalne projekty Eamsów należy sporo zapłacić. Co jednak najciekawsze, niebanalny projekt krzesła nie przekonał jury obradującego pod przewodnictwem słynnego Ludwiga Miesa van der Rohe. Wybitny przedstawiciel modernizmu i autor awangardowych mebli nie poznał się na talencie małżeństwa Eamesów, którzy zajęli wówczas drugie miejsce.

<h2 id="eames-plastic-model-dsr">Eames Plastic – model DSR</h2>
<p>Krzesła DSW  powstały w wyniku połączenia plastikowego siedziska z drewnianymi nogami. Początkowo siedziska produkowane były z włókna szklanego, dziś jednak używa się wysokiej jakości polipropylenu. Warto jednak pamiętać, że istnieje również nieco nowsza wariacja na temat krzesła <strong>DSW Eames Plastic</strong>. Wkrótce bowiem na rynku pojawiły się <strong>krzesła DSR</strong>, które przyciągały wzrok połączeniem plastikowego siedziska z oryginalną geometryczną konstrukcją metalowych prętów stanowiących nóżki. Patrząc na rzeczony projekt, nietrudno się domyślić, że całość  inspirowana była <strong>bryłą wieży Eiffla.</strong></p>

Eames Plastic – model DSR

Krzesła DSW powstały w wyniku połączenia plastikowego siedziska z drewnianymi nogami. Początkowo siedziska produkowane były z włókna szklanego, dziś jednak używa się wysokiej jakości polipropylenu. Warto jednak pamiętać, że istnieje również nieco nowsza wariacja na temat krzesła DSW Eames Plastic. Wkrótce bowiem na rynku pojawiły się krzesła DSR, które przyciągały wzrok połączeniem plastikowego siedziska z oryginalną geometryczną konstrukcją metalowych prętów stanowiących nóżki. Patrząc na rzeczony projekt, nietrudno się domyślić, że całość inspirowana była bryłą wieży Eiffla.

Krzesła Eames Plastic – DAW, DAR i RAR

Wśród rodziny krzeseł Eames bardzo popularne są również wariacje typowo jadalniane wyposażone w wygodne podłokietniki, czyli DAW i DAR. Siedzisko pierwszego z krzeseł osadzone jest na klasycznych drewnianych nogach, z kolei drugie na wspomnianej metalowej konstrukcji inspirowanej wieżą Eiffla. Oprócz tego za serce chwyta również wariant RAR, którego siedzisko opiera się na dwóch bujanych płozach. Przyglądając się bliżej historii słynnych krzeseł, warto również pamiętać, że siedziska z rodziny Eames występują także w wersji tapicerowanej, a nawet z małą poduszeczką.

Krzesła Eamesów to bez wątpienia jedne z najlepiej rozpoznawalnych projektów meblowych na świecie. Uwielbiają je zarówno przestrzenie mieszkalne, jak i publiczne – designerskie perełki można bowiem spotkać również w kawiarniach, pubach i restauracjach. Najlepiej czują się wśród stylu skandynawskiego, ale lubią je również przestrzenie minimalistyczne, industrialne czy vintage. Ich uniwersalność i ponadczasowość zachwyca, bo jak zwykła mawiać Coco Chanel „moda przemija, styl pozostaje”.


Inne artykuły w tej kategorii
 
Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności