Ogród, czyli wiosenne miejsce relaksu. Jak go zaprojektować? Poradnik krok po roku

Wielkimi krokami zbliża się wiosna, a wraz z nią nasze myśli kierują się w stronę ogrodu. Nieco zaniedbany po zimie, domaga się uwagi. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania wymarzonej zielonej przestrzeni lub posiadamy ogród, który nie spełnia naszych oczekiwań, pora pomyśleć o tym, jak prawidłowo zagospodarować teren wokół domu. Jak przemienić ogród w miejsce relaksu całej rodziny? Poznaj nasze wskazówki!

Nawet w niedużym i nieustawnym ogrodzie kryje się potencjał! Dowiedz się, co zrobić, aby zyskać zielony azyl, który stanie się ulubionym miejscem wszystkich domowników.

Podział na strefy

Podczas projektowania ogrodu niewiele osób decyduje się na podział przestrzeni na strefy. My jednak polecamy to rozwiązanie – ten prosty trik sprawi, że każdy członek rodziny znajdzie swój ulubiony kąt do wypoczynku. Jak podzielić ogród na strefy? Weźmy pod uwagę tryb życia bliskich. Z pewnością przyda się miejsce do wspólnego biesiadowania z przyjaciółmi lub spożywania rodzinnych obiadów i śniadań na tarasie. Warto pomyśleć także o prywatnym, intymnym zakątku, który stanie się naszą oazą wytchnienia oraz o przestrzeni do radosnej zabawy dla dzieci. Te 3 podstawowe strefy zapewnią nam wygodę i sprawią, że w ogrodzie nie zapanuje chaos.

Wielofunkcyjny taras

Wiosną i latem taras staje się naturalnym przedłużeniem salonu. Życie rodzinne toczy się właśnie tutaj – na świeżym powietrzu, w ciepłych promieniach słońca. Warto więc zadbać, aby tarasowa przestrzeń była wyjątkowa, sprzyjała odpoczynkowi i beztroskiej zabawie. Bez wątpienia to na tarasie należy zorganizować miejsce do spożywania wspólnych posiłków i organizowania imprez. Jeśli mamy do dyspozycji sporo przestrzeni, postawmy na duży stół, który pomieści nie tylko członków rodziny, ale także przyjaciół. W innym wypadku wybierzmy mniejszy stół, ale np. z funkcją rozkładania. Gdy będziemy mieć gości, wystarczy rozłożyć stół i dostawić składane krzesła, które możemy trzymać w składziku lub garażu. W tej strefie przyda się również grill – nieodzowny atrybut wszystkich garden party.

Miejsce na spotkanie przy kawie

Jeśli wielkość naszego tarasu na to pozwala, oprócz strefy do jedzenia i biesiadowania, warto pomyśleć o strefie wypoczynkowej. Jeśli marzymy o eleganckiej, nowoczesnej przestrzeni, skuśmy się na ogrodowe meble lub minimalistyczne i modne betonowe boxy i ławki. Zawsze możemy postawić także na mniej zobowiązujące rozwiązanie, czyli na palety i ogrodowe poduszki.

Zobacz meble ogrodowe z betonu architektonicznego >>

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj mebli wypoczynkowych się zdecydujemy, zadbajmy, żeby były wygodne i zapewniały komfortowy relaks przy filiżance aromatycznej kawy. Nie zapominajmy o dodatkach, które sprawią, że w naszym kąciku zapanuje przyjemna atmosfera. Sprawdzą się lampiony, donice z ulubionymi roślinami i ogrodowe oświetlenie. Znakomitym pomysłem jest także pergola z zasłonami – to modne rozwiązanie, gwarantuje iście wakacyjny klimat.

Prywatna oaza wytchnienia

Któż z nas nie potrzebuje chwili tylko dla siebie? Ogród to idealne miejsce na stworzenie wyjątkowej, intymnej przestrzeni tylko dla nas, w której przy ulubionej lekturze uciekniemy od codziennych trosk lub po prostu utniemy sobie popołudniową drzemkę. Jak powinna wyglądać wymarzona strefa samotnego wytchnienia? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Egzamin zda zarówno hamak rozwieszony między drzewami, jak i nowoczesny i stylowy szezlong ogrodowy. Pamiętajmy o jednym – strefa relaksu powinna być oddalona od przestrzeni, w której panuje ruch i harmider. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się samotnością i wsłuchać w odgłosy natury.

Jak oddzielić od siebie poszczególne strefy?

Gdy już wiemy, na jakie strefy chcemy podzielić ogród, pora zastanowić się, jak je od siebie odseparować. Możliwości mamy wiele. Zawsze dobrym rozwiązaniem są rośliny – w końcu im więcej ich w naszym ogrodzie, tym lepiej! Ustawione tuż obok siebie donice z ulubionymi roślinami, oddzielą strefę do biesiadowania od wypoczynkowej. Innym bardzo efektownym pomysłem jest zastosowanie różnych nawierzchni. Niezależnie od tego, czy wybierzemy płyty tarasowe, kostkę brukową czy okładzinę, pamiętajmy, żeby w każdej strefie znalazł się inny kolor lub jedynie odcień użytego materiału.

Takie przenikanie się barw lub struktur skutecznie oddzieli przestrzeń i będzie prezentować się stylowo i pięknie! Zwłaszcza jeśli zadbamy, aby obok nawierzchni z kostki bądź płyt znalazły się dekoracyjne kamienie, żwir lub trawa. Natomiast miłośnicy nowoczesnego designu, którzy naprawdę cenią sobie intymność, mogą wykreować kameralną strefę, używając do tego celu różnego rodzaju ścianek i murków, wykonanych z modnego betonu architektonicznego.

Wykorzystaj różnicę poziomów

Wiele osób uważa, że ogród na kilku poziomach to utrapienie i że taką przestrzeń trudno ładnie zagospodarować. Udowadniamy, że to nieprawda! Warto wykorzystać potencjał ogrodu, który naturalnie dzieli teren na strefy. Przydomową przestrzeń zamieńmy w radosne miejsce, które zda egzamin podczas rodzinnych imprez, natomiast dalszą – znajdującą się powyżej lub poniżej tarasu – do relaksu. Zatroszczmy się o płynne przejście między strefami. Praktycznym, a zarazem atrakcyjnym wizualnie sposobem na połączenie dwóch stref są lekkie i estetyczne schody.

Wczesna wiosna to najlepszy moment, żeby przyjrzeć się ogrodowej przestrzeń. Zadbajmy o teren wokół domu i sprawmy, żeby nasz taras był gotowy na letnie garden party, a ogród obfitował w wygodne miejsca do relaksu.

>> BRUK <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze