Jak zaprojektować strefę wokół domu? 5 pomysłów na aranżację przydomowej przestrzeni

Tworzenie przestrzeni wokół domu to nie lada wyzwanie. Obszar ten obejmuje nie tylko taras, gdzie przyjmujemy gości i celebrujemy leniwe wieczory, trzymając w ręku lampkę czerwonego wina. To także strefa wejścia i podjazd, czyli wizytówka mieszkańców i przedsmak tego, co czeka w dalszej części działki. Całość stanowi więc powierzchnię o niebagatelnym znaczeniu – nie tylko z funkcjonalnego punktu widzenia, ale również estetycznego! To właśnie tutaj liczy się pierwsze wrażenie! Co zrobić, by było niezapomniane? Jakich materiałów użyć, by podkreślić charakter aranżacji?

Z akcentem na kolor

Do mocnych kolorów podchodzimy z pewną rezerwą, dlatego palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o twardą nawierzchnię w ogrodzie i strefie wejścia, dzierży obecnie... surowy beton. Kostka brukowa i płyty w kolorach oscylujących wokół bieli i szarości są uniwersalnym sposobem na aranżację nawierzchni wokół posesji. Charakteryzują się odpornością na warunki atmosferyczne i – co bardzo ważne - wcale nie muszą oznaczać nudy w kreowaniu przestrzeni wokół domu! Wręcz przeciwnie. Z jednej strony jednolity kolorystycznie materiał będzie niepowtarzalną oprawą dla... odważnego koloru! Intensywna barwa na fragmencie elewacji, powtórzenie tej samej tonacji na murku ogrodzenia czy użycie jej w postaci dekoracji na tarasie doda całości designerskiego polotu i wyróżni budynek na tle okolicznej architektury. Z drugiej strony różne – czasem bardzo śmiałe - kombinacje (maksymalnie trzech) kolorów idealnie współgrają i oddają charakter nowoczesnych i minimalistycznych projektów.

Kostka brukowa Design, kolekcja Modern Line, Bruk
Płyty Solid, kolekcja Modern Line, Bruk

Klasyczne składniki

Moc palety jasnych kolorów znana jest wszystkim miłośnikom aranżacji. To wnętrzarski ratunek stosowany wszędzie tam, gdzie metraż stanowi spore ograniczenie, a także neutralna baza dla pomieszczeń utrzymanych niemal w każdym stylu. Te bezpieczne tonacje zastosowane na fasadzie także zdają celująco egzamin – świetnie komponują się z większością pokryć i z łatwością wtapiają się w naturalny pejzaż. Gama ciepłych kolorów zastosowanych na zewnątrz sprawdzi się szczególnie w projektach jednorodzinnych domów klasycznych. Ich elegancki charakter dodatkowo podkreśli drobniejsza kostka brukowa o piaskowym wybarwieniu. Mniejszy format pozwoli na prawdziwą fantazję w komponowaniu przydomowej przestrzeni, gwarantując możliwość stworzenia nie tylko szerokiego podjazdu, lecz także wąskich alejek czy dekoracji wokół skalniaków – elementów, których w tradycyjnym stylu nie może zabraknąć.

Kostka brukowa Bruk Prosty I i Fantazja, Bruk
Kostka brukowa Bruk Prosty I i Fantazja, Bruk

Spójność przede wszystkim

Istnieje grupa materiałów i schematów postępowania przypisana do konkretnego trendu architektonicznego. W klasyce dominują beżowe kostki brukowe oraz drewno, w modernizmie wielkoformatowe płyty betonowe i zasada „mniej znaczy więcej”, a w klimacie retro Starobruk z zaokrąglonymi krawędziami czy kostki postarzane oraz ogrom dekoracyjnych wstawek. W projektach inspirowanych amerykańską stylistyką dominują z kolei nowoczesna prostota zjednana z tradycyjnym podejściem. W praktyce oznacza to białe obramowania okien, drzwi i bramy garażowej skonfrontowane z drewnianą podbitką dachu oraz fasadą w szarym kolorze. Harmonijnym dopełnieniem takiej scenerii będzie grafitowe wykończenie nawierzchni w postaci melanżowej kostki brukowej, która w połączeniu z zielenią trawnika i bielą podkreślającą główne fragmenty budynku stworzy spójną, sielską całość.

Kostka brukowa Mosaic, Bruk
Kostka brukowa Mosaic, Bruk
Znajdź idealną kostkę brukową >>

Po jasnej stronie

Żeby mieć pewność co do stylistycznej spójności, warto kierować się zasadą tonalnego podobieństwa materiałów, która polega na dopasowaniu barw nawierzchni do odcienia dachu, elewacji bądź elementu, który odgrywa kluczową rolę w otoczeniu. Sprawdzoną receptą na udaną aranżację są połączenia piaskowych kolorów, które przywołują wspomnienie beztroskich wakacji w nadmorskim kurorcie, z surowcami dającymi wrażenie naturalności: drewnem, betonem czy kamieniem. Przykładem takiej realizacji może być jasna fasada budynku wykończona przy użyciu kamienia dekoracyjnego, ocieplona drewnem wykorzystanym nie tylko w formie mebli tarasowych, lecz także wiaty i stolarki okiennej. Ten pejzaż znakomicie dopełni kostka brukowa w ciepłym wariancie kolorystycznym. Subtelna barwa i kształt nawiązujący do kostek granitowych nadadzą całości niepowtarzalnego uroku.

Kotka brukowa Fantazja, Bruk

Przeciwieństwa, które się przyciągają

W opozycji do jednolitych zestawień stoi kontrast. Łączenie z pozoru niepasujących do siebie elementów może przynieść spektakularne efekty. Możliwości takich kombinacji są wręcz nieograniczone. Jedną z nich jest konfrontacja piaskowych nawierzchni z czerwoną cegłą na elewacji i ciemną dachówką. W takim tercecie jasna postarzana kostka brukowa rozświetli bryłę budynku i doda całości nieco rustykalnego klimatu, a ceglany surowiec zastosowany także w innej formie (np. stylowej donicy) zamieni się w dodatkową ozdobę strefy wejścia. Scalenie przeciwieństw może obejmować jednak nie tylko barwy, lecz także format i kształt. Podstawą ciekawych roszad będą chociażby duże i kubiczne kostki – kojarzące się ze stylem nowoczesnym - wyłożone obok mniejszych alternatyw , wszystkie poddane zabiegowi postarzania. Obok takiego kolażu nowoczesności z retro z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie!

Postarzana kostka brukowa Design i Fantazja Nestor, Bruk
Postarzana kostka brukowa Design i Fantazja Nestor, Bruk

W tworzeniu przydomowej przestrzeni liczy się nie tylko funkcjonalność. Tutaj ważne są estetyka i pierwsze wrażenie, dlatego warto zadbać o to, by już po otwarciu furtki zarówno domowników, jak i gości przywitał zbiór starannie dobranych elementów – począwszy od koloru elewacji i dachówki, a skończywszy na równo przyciętych krzewach i nawierzchni, która stanowi klamrę kompozycyjną całości.

>> BRUK <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze