Garderoba jako oddzielne pomieszczenie czy jako przeszklona szafa będąca częścią pokoju?

Jeszcze kilka lat temu wszystkie skarby z dzieciństwa, ubrania zakładane „od święta” i te sezonowe, a nawet sprzęty codziennego użytku poupychane były w najciemniejszych zakamarkach domu, wypełniały komody o pokaźnych gabarytach, gniotły się w niezbyt głębokich szufladach, albo – co gorsze – zalegały w kartonach na strychu lub piwnicy. Czasy się jednak zmieniają, a stosowane kiedyś pomysły odchodzą do lamusa! Ich miejsce zastępują przejrzyste garderoby oraz pojemne szafy umiejętnie wkomponowane w przestrzeń pokoju. I tu właśnie pojawia się dylemat: co wybrać? Odpowiedzi poszukamy wspólnie z marką GTV – producentem funkcjonalnych rozwiązań dla domu i biura.

Wszystko zależy od metrażu i potrzeb

Najważniejszą kwestią jest metraż. Jeśli dysponujemy niewielkim M2 w centrum miasta, z pewnością możemy porzucić marzenia o garderobie jak z filmu na poczet szafy z systemem drzwi przesuwnych. Te, w przeciwieństwie do tradycyjnych skrzydeł uchylanych nie zabiorą cennej przestrzeni podczas otwierania. Wariant sprawdzi się tam, gdzie nie możemy wydzielić odrębnego pomieszczenia i okaże się praktycznym sposobem na zaadaptowanie pustych wnęk, obszarów pod skosami czy zabudowę całej ściany – od sufitu do podłogi.

Osobna garderoba to raczej pomysł dla tych, którzy mogą wydzielić minimum 3 m² wolnej powierzchni. Taka strata, czyli zaaranżowanie niezależnego pokoju na magazyn ubrań i rzeczy, będzie tylko pozorna, bo dzięki temu zaoszczędzimy miejsce, które trzeba by było przeznaczyć na szafy i półki w pozostałych pokojach. Osobna garderoba pozwala zachować ład i porządek, ogranicza czas przeznaczony na poszukiwania ubrań, gwarantuje łatwy dostęp do wszystkich posiadanych kreacji, a poza przechowalnią ciuchów może pomieścić również deskę do prasowania, żelazko czy odkurzacz. Dzięki temu wszystko będzie pod ręką!

Rzędy półek, wysuwanych szuflad i drążków przeznaczonych na garniturowe spodnie mogą okazać się nieprzydatne singlom, którzy większość czasu i tak spędzają poza domem. Wówczas wystarczająca będzie szafa umieszczona w sypialni czy przedpokoju. Inaczej jest w przypadku osób z pokaźną kolekcją ciuchów bądź rodzin z dziećmi. Wtedy garderoba Smart, dzięki praktycznym akcesoriom i możliwości podziału obszaru na strefy, będzie nie tylko przechowalnią bluz, kurtek i marynarek, lecz także posłuży jako przymierzalnia oraz magazyn sprzętu sportowego czy rodzinnych pamiątek.

Garderoba – niczym z filmu czy mała, ale praktyczna?

Coraz częściej w wielu domach spotkać można garderobę z prawdziwego zdarzenia. Są nią zarówno małe powierzchnie odseparowane ścianką działową od sypialni lub łazienki, jak i przestronne pokoje zagospodarowane na kształt litery U lub L. Każdy pomysł jest dobry, pod warunkiem, że będzie funkcjonalny, a to wiąże się z odpowiednim podziałem na strefy – tych w osobnym pomieszczeniu i z użyciem linii akcesoriów do garderoby Smart marki GTV można tworzyć naprawdę wiele. Dzięki temu każda rzecz będzie miała swoje z góry ustalone miejsce.

Rzeczy sezonowe i wykorzystywane raz na jakiś czas najlepiej umieścić w górnej części zabudowy. Niższe partie zarezerwujmy na odzież wierzchnią oraz ubrania przeznaczone do powieszenia. Przydatne wtedy okażą się drążki (zamontowane na dwóch wysokościach: jednej dla długich sukienek i płaszczy, drugiej dla krótszych) oraz poręczny pantograf z podnośnikiem. W kolejnej strefie warto zainstalować wysuwane kosze, które dzięki przejrzystej konstrukcji zapewnią wygodny dostęp do koszul, T-shirtów czy bielizny. Podobną funkcjonalność zagwarantują szuflady na buty oraz wieszaki na spodnie, dostępne w linii akcesoriów do garderoby Smart. Te drugie będą chroniły ubrania zaprasowane w kant przed pognieceniem, co spowoduje, że znacznie dłużej zachowają schludny wygląd.

Skomponuj funkcjonalną garderobę Smart >>

A może jednak szafa?

Szafa optymalnie wykorzystuje dostępną przestrzeń i nie zajmuje wiele miejsca, a dzięki nowoczesnym systemom z drzwiami przesuwnymi jest także ratunkiem, dla tych którzy chcą (lub muszą!) zaoszczędzić nieco powierzchni. Pozwala na wspominaną już „strefowość” i pomaga zachować porządek, dzięki koszom, szufladom z cichym domykiem, organizerom czy wysuwanym wieszakom na spodnie. Liczba dostępnych akcesoriów do garderoby Elite umożliwia skomponowanie wnętrza dostosowanego do potrzeb każdego domownika. To także mebel, który odegra rolę dekoracyjną i będzie harmonijną częścią aranżacji.

Dowiedz się więcej o systemach Elite >>

Fronty drzwi przesuwnych szafy wkomponowanej we wnękę czy zabudowanej na całej ścianie to estetyczny dodatek do projektu. Mogą one korespondować z klimatem pokoju i umiejętnie wtapiać się w wystrój bądź wręcz przeciwnie – stanowić kontrapunkt i przyciągać uwagę. Sporo lekkości i finezji zapewnią przeszklenia. Z jednej strony okażą się praktyczne, bo zagwarantują szybki wgląd do garderoby, a z drugiej staną się niebanalnym pomysłem na to, by podkreślić indywidualny charakter pomieszczenia. Skrzydła z grubego hartowanego szkła wyeksponują wnętrze szafy, ochronią odzież przed kurzem, a także zabiorą optycznie mniej miejsca niż klasyczne alternatywy.

Gdy przeszklone fronty w pełni eksponują zawartość szafy, warto zadbać o designerskie wykończenie rozwiązań użytych wewnątrz. Taka właśnie jest linia akcesoriów do garderoby Elite. Szuflady z trzema rodzajami koszy do wyboru będą korespondować z charakterem wystroju: metalowe spotęgują klimat surowej modernistycznej stylistyki, rattanowe nawiążą do skandynawskich inspiracji, a ażurowe okażą się uniwersalnym dopełnieniem nowoczesnej scenerii. Również kolor wykorzystywanych elementów nie będzie bez znaczenia! W ofercie Elite dostępne są dwa odcienie – biały, idealny do pastelowej kobiecej garderoby z akcentami vintage lub glamour, oraz antracytowy, który będzie świetnie współgrał z ciemnym drewnem oraz stalą.

Garderoba czy szafa? Oto jest pytanie! Nie ma na nie jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko jest kwestią posiadanego metrażu i oczekiwań. Pewne jest jednak to, że każde z tych rozwiązań, dzięki funkcjonalnym systemom Elite i Smart marki GTV, będzie praktycznym magazynem ubrań i rzeczy wykorzystywanych na co dzień – pozwoli na segregację odzieży, ułatwi poszukiwania konkretnych przedmiotów, a przede wszystkim oszczędzi czas i zapewni porządek.

>> GTV Furniture Accessories <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze