Rozjaśnij jesienną szarugę z naszymi lampami - zobacz rabaty do 80%!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
GTV
GTV
Opublikowany:  

Wąskie przestrzenie i narożniki kuchenne – jak je zagospodarować, aby stworzyć funkcjonalną kuchnię?

Organizacja przestrzeni, porządek i funkcjonalność nigdy nie należały do najłatwiejszych – zwłaszcza jeśli chodzi o kuchnie; pomieszczenia, w których ilość garnków, patelni, chochelek i rozmaitych artykułów spożywczych przyprawia o zawrót głowy. Ułatwieniami nie są też niezbyt pokaźny metraż i powierzchnie trudne do zagospodarowania, takie jak wąskie przestrzenie czy narożniki. W takim przypadku trzeba zadbać nie tylko o to, co widoczne dla oczu, lecz także to, co ukryte za modnymi frontami zabudowy meblowej! Do tego zadania przydadzą się kosze cargo i magic cornery.

Funkcjonalna kuchnia = sprytne pomysły

Funkcjonalna kuchnia to pomieszczenie pozbawione chaosu. Tylko jak uporać się ze stosem artykułów spożywczych i górami rondelków, mając do dyspozycji małą, nieustawną i ciasną przestrzeń z narożnikami? Okazuje się, że to zadanie możliwe do wykonania – wystarczy kilka sprytnych pomysłów i dobrze przemyślana organizacja szafek oraz szuflad. Kluczem do rozwiązania tej wnętrzarskiej zagadki jest… ergonomia. Urządzanie w oparciu o jej zasady pozwoli skrócić czas przygotowania posiłków nawet o kilkadziesiąt procent i będzie remedium na wieczny bałagan i brak miejsca. Co trzeba zrobić? Zacząć od podziału dostępnej powierzchni na 5 stref: zapasów, przechowywania, zmywania, gotowania oraz przygotowywania.

Przedmioty najczęściej używane ustaw w miejscu najłatwiej dostępnym – mowa tu m.in. o przyprawach czy sztućcach. Dzięki temu w okamgnieniu doprawisz bulion pozbawiony smaku albo przemieszasz sos, który zaczął się przypalać. Oprócz umiejętnego rozlokowania poszczególnych artykułów wspomóż organizacyjne kwestie stworzonymi do tego celu rozwiązaniami. Niech blaty i szafki wypełnią organizery, słoiczki z przyprawami czy systemy pojemników. To szczególnie ważne w głębokich szufladach, w których lubi pojawiać się niekontrolowany bałagan. Dzięki specjalnie wydzielonym przegrodom znacznie łatwiej będzie zachować porządek.

Alternatywa dla klasycznych półek

Aranżację kuchni z reguły tworzą rzędy szafek wiszących i tych zamontowanych na podłodze (lub tuż nad nią). To właśnie ich zawartość najczęściej stanowi zmorę urządzających – z czasem te przestrzenie wypełnia chaos, a sięgnięcie po rzecz znajdującą się z tyłu oznacza przedzieranie się przez stos produktów umieszczonych na froncie. Wniosek jest taki, że klasyczne półki nie będą idealną namiastką spiżarni.

Ich znacznie praktyczniejszą i wygodniejszą alternatywą są wszelkiego rodzaju kosze cargo MOVIX PRO od GTV. To systemy wysuwane, lokowane na specjalnych szynach. Dzięki nim dostęp do produktów (nawet tych znajdujących się na samym końcu szafki) nie jest ograniczony. Kosze wysuwają się wraz z całą zawartością, zapewniając możliwość łatwego dosięgnięcia produktów z obydwu stron, co eliminuje konieczność mozolnego szperania w szafkach albo – co gorsze – wyciągania wszystkiego na podłogę czy blat.

kosze cargo, organizacja kuchni

Kosze typu cargo MOVIX PRO sprawdzą się wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba maksymalnego wykorzystania przestrzeni. Będą doskonałym sposobem na praktyczną adaptację fragmentów zabudowy meblowej, a także staną się narzędziem organizacji wąskich słupków. Elementy dostępne są w dwóch szerokościach: 150 i 200 mm, przez co łatwiej można je dopasować do posiadanej przestrzeni, a dodatkowo dają możliwość regulacji w pionie i poziomie, co wpłynie na jeszcze lepsze wykorzystanie dostępnej powierzchni.

Kosze systemu ulokowane są na specjalnej prowadnicy z cichym domykiem, co eliminuje głośne trzaśnięcia, a ich integralnymi elementami są maty antypoślizgowe, które ograniczają przemieszczanie się produktów. Możesz w nich więc bez przeszkód przechowywać szklane butelki z olejem czy octem i nie obawiać się o to, że szkło potłucze się przy gwałtownym zamknięciu. Zaletą systemu cargo GTV jest również solidność potwierdzona certyfikatem SGS. Ten formalny dowód jakości w praktyce oznacza żywotność wyliczoną na ponad 60 tysięcy cykli, co w szybkiej kalkulacji daje lata bezawaryjnego działania.

Kuchenny narożnik od strony praktycznej

Kuchenny narożnik to kolejny punkt na mapie problematycznych przestrzeni. Z reguły przeznacza się go na szafki i półki z rzeczami, których domownicy używają sporadycznie. Mimo że jego zawartość zazwyczaj wypełniają produkty rzadko stosowane, to nawet sięganie po nie raz na jakiś czas może być zmorą każdego!

Lepiej więc pozbyć się kłopotu, inwestując w specjalne rozwiązania, które wykorzystają każdy centymetr powierzchni, nie generując przy tym kłopotów użytkowych. Taki efekt będzie zasługą półek obrotowych w kształcie koła, narożnych półek typu nerka czy nowoczesnych koszy magic corner, które dostępne są w serii MOVIX PRO. Na ostatnie składają się kosze ulokowane na dwóch poziomach. Po otwarciu szafki przednie elementy wysuwają się, a tylne zajmują miejsce pierwszych, dzięki czemu znacznie łatwiej jest sięgnąć po to, co się na nich znajduje.

Magic corner MOVIX PRO to inny rodzaj kosza cargo, który dostępny jest w wariancie uchylnym lub wysuwanym, z czego ten drugi daje możliwość montażu na dwa sposoby – z mocowaniami od frontu lub bez. W obydwu systemach możliwa jest regulacja wysokości koszyków, a także zastosowano praktyczne maty antypoślizgowe zapobiegające przesuwaniu się produktów oraz prowadnice z cichym domykiem, które gwarantują płynne otwieranie i zamykanie.

Produkty najlepiej zastosować w tzw. ślepych narożnikach, zyskując dostęp do całej zawartości półek. Elementy te, oprócz praktyczności, zwracają uwagę wykończeniem. Kosze magic corner MOVIX PRO dostępne są w dwóch wariantach kolorystycznych. To chrom, który będzie dobrym uzupełnieniem klasycznego wystroju lub pomieszczeń, gdzie przeważa biel, a także antracyt, który zda egzamin w aranżacjach z czarnymi czy ciemnoszarymi frontami.

W każdej kuchni znajdują się wąskie przestrzenie i narożniki, których adaptacja spędza urządzającym sen z powiek. Sztuką nie jest jednak je skutecznie zamaskować, ale optymalnie wykorzystać! Pomocne w tym będą innowacyjne kosze cargo i systemy typu magic corner, które wykreślą z wnętrzarskiej mapy jakiekolwiek trudnodostępne zakamarki i meblarskie luki. To pomysł na aranżację, w której wszystko jest „pod ręką” – nawet jeśli oznacza to powierzchnię gdzieś na końcu szafki narożnej!


Artykuł powstał we współpracy z marką GTV.


Inne artykuły w tej kategorii