Elewacja domu letniskowego, czyli o czym pamiętać, tworząc wymarzone miejsce relaksu?

Mały, z widokiem na taflę jeziora, albo duży – dla całej rodziny, położony obok lasu, pomiędzy wysokimi sosnami i smukłymi brzozami. Niezastąpiony w czasie beztroskich wakacji za miastem. Idealny dla tych, którzy kochają kontakt z naturą i chcą uciec od korporacyjnego pędu. Do przechowywania rzeczy przydatnych w ogrodzie i magazynowania skarbów znalezionych w pobliskim parku. Na samotne wieczory przy blasku księżyca i wesołe chwile przy grillu. Wygodny, stylowy i praktyczny – domek letniskowy! Co zrobić, by służył wiele lat, a przy okazji był ozdobą działki? Wspólnie z marką CEDRAL zaprezentujemy garść porad.

Zabawa kolorem

Kolor elewacji w przypadku domków letniskowych w ogóle nie musi być podporządkowany współczesnym zasadom architektonicznym. Tutaj rządzą całkowicie inne reguły! To odrębny, niezależny obiekt – odskocznia od codziennego życia, gdzie zabawa barwą celująco zdaje egzamin. Praktycznie wszystkie odcienie będą dobre, nawet te, które odrzucamy w pierwszej kolejności, myśląc o wykończeniu domu. Inwestorzy coraz częściej podążają za trendami i stawiają na odważne kombinacje – począwszy od charakterystycznej dla szwedzkiej architektury ciemnoczerwonej fasady, która podbije zieleń trawnika, a skończywszy na czerni czy chłodnych błękitach przypominających niebo w bezchmurne dni.

W typowo nowoczesnych projektach dużym przeszkleniom i uproszczonej bryle z płaskim dachem towarzyszą połączenia oparte na kontraście. Delikatnie szara deska elewacyjna CEDRAL skonfrontowana z wariantem w mocnym wydaniu wykorzystanym na fragmencie ściany bądź jako wykończenie pasów okołookiennych ciekawie podkreśli wygląd modernistycznej konstrukcji. Poza sztandarowym duetem ciemnego z jasnym możemy pokusić się o zachwycające miraże wybrane spośród aż 20 wariantów odcieni marki CEDRAL. Szarość z zielenią, oliwkowy z burgundem czy brąz z beżem wyróżnią domek!

Wybierz idealny materiał elewacyjny >>

Spójność i harmonia przede wszystkim

Biel i wszystkie jej możliwe połączenia także jest wskazana, zwłaszcza jeśli chcemy stworzyć w pełni harmonijną scenerię. Tego typu wariacje znakomicie podkreślą projekty letnich domów w stylu skandynawskim czy amerykańskim. Cottage, czyli mała wiejska chatka rodem ze Stanów Zjednoczonych, o lekkiej konstrukcji, ze spadzistym dachem i obowiązkowo werandą, zyska na przytulności jeśli ponadczasową biel postawimy w opozycji do barw natury bądź uzupełnimy ją o pastele i szarości, co da pełne zespolenie obiektu z ogrodem i zielenią.

Jednolite kompozycje wpisują się również w kanon nowoczesnego trendu, gdzie nie zawsze dominują przeciwstawne zestawienia. Gdy górę bierze surowy minimalizm, lepiej postawić na jeden kolor, który wtopi się w krajobraz rozpościerający się za szeroką szybą. Prostotę zabudowy spotęgują deski CEDRAL o gładkiej powierzchni SMOOTH, utrzymane w odcieniach szarości, grafitów, a nawet czerni, uzupełnione o dachówkę w zbliżonym tonie.

Letnie domki często przypominają też swojskie, rustykalnie urządzone chatki: pełne naturalnych tkanin, mebli znalezionych na pchlim targu i staroci przywiezionych ze strychu. Wystrój stworzony wewnątrz obowiązkowo musi gościć też na zewnątrz, co umożliwi elewacja charakterystyczna dla tradycyjnej zabudowy. Zielenie, beże oraz brązy desek CEDRAL WOOD, które oddają wygląd prawdziwego drewna cedrowego, z wybijającą się bielą tworzącą obramowania okien i belek podtrzymujących strop, ceglana dachówka oraz okna przedzielone szprosami wykreują magiczny, wiejski klimat.

Praktyczny sposób wykończenia

Niezależnie jednak od tego, czy domek przypomina ten ze Skandynawii czy raczej z USA, warto pomyśleć o sferze praktycznej związanej z właściwościami materiału elewacyjnego. Mimo że konstrukcja w czasie zimy i późnej jesieni nie jest w ogóle użytkowana, to ściany zewnętrzne „pracują” przez cały czas i narażone są na ataki nieprzychylnej aury oraz szkodników. Żeby więc nie witać każdego sezonu wiosennego koniecznością renowacji i naprawy szkód, warto wybrać rozwiązanie, któremu nie są straszne uciążliwe warunki. Deski CEDRAL to właśnie jedna z inwestycji, która odpłaci się maksymalną odpornością na kaprysy pogody i wizyty nieproszonych gości. Fasada zachowa się w nienaruszonym stanie bez preparatów ochronnych i detergentów przeciw owadom oraz gniciu i nie straci koloru nawet wtedy, gdy codziennie będzie wystawiona na działanie intensywnych promieni UV. Powierzchnia jest łatwa w czyszczeniu i mimo że wygląda jak drewno, nie wymaga mozolnej pielęgnacji.

Deski z włóknocementu CEDRAL są również łatwe w montażu, a więc nie tylko przyczynią się do ziszczenia marzeń tych, którzy są dopiero na etapie projektu domku. To także propozycja dla właścicieli, którzy planują remont daczy zlokalizowanej na skraju lasu czy nad jeziorem. Sprawna i szybka instalacja rozwiązania CEDRAL pomoże zażegnać uciążliwe problemy z niską wytrzymałością pozostałych dostępnych materiałów wykończeniowych.

Eko symbioza

Domek letniskowy to odsiecz dla tych, którzy kochają przebywać na łonie natury. Tę symbiozę ze światem przyrody warto spotęgować, wykorzystując ekologiczne materiały, takie jak włóknocement, który nie wykazuje negatywnego wpływu na środowisko. Deski CEDRAL wykonane są z mieszaniny piasku, wody oraz spoiwa cementowego zbrojonego włóknem celulozy, nie zawierają ani nie emitują szkodliwych gazów do atmosfery i nie wymagają stosowania agresywnych środków chemicznych, bo pielęgnacja fasady polega wyłącznie na przemywaniu zwykłą wodą. Krótko mówiąc, to eko zamiennik dla drewna!

Domek letniskowy to recepta na błogie chwile w towarzystwie przyrody. Tę przyjemność warto oprawić w estetyczne i praktyczne materiały, które nie tylko umilą relaks, lecz także pozwolą zapomnieć o renowacji, żmudnej walce ze szkodnikami i koniecznością ciągłych napraw. Eko alternatywa – deska z włóknocementu – okazuje się „złotym środkiem” dla tych, którzy szukają zarówno funkcjonalności, jak i stylu.

>> CEDRAL <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze