Renowacja elewacji – bez problemów, bez wysiłku, bez wysokich kosztów! Jak to zrobić?

Elewacja domu to wizytówka jego mieszkańców! O tym chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak prędzej czy później nawet najwyższej jakości drewniana fasada czy precyzyjnie położony tynk mogą stracić swój reprezentacyjny charakter i przestaną przyciągać spojrzenia przechodniów. Powodów może być mnóstwo: pęknięcia, zielone naloty, ataki owadów, gnicie, utrata koloru. Wówczas w głowie inwestora zapala się myśl o remoncie. Nie jest to jednak zwyczajny, wymagający kilku przeciągnięć pędzlem remont. To często proces kosztowny, pracochłonny i – co najgorsze – nawracający. Czy da się temu zapobiec? Eksperci marki CEDRAL przekonują, że tak! Wiosna to najlepszy czas, by nie tylko odświeżyć nieco przybrudzoną już elewację, lecz także pożegnać problemy typowe dla tynku czy drewna. O jakich kłopotach mowa i dlaczego warto wybrać deski z włóknocementu? O tym poniżej!

Deska = konserwacja, czyli koszty

Drewno to naturalny, szlachetny budulec, który wraca do łask nie tylko we wnętrzach. Również na zewnątrz nie sposób odmówić mu uniwersalności, estetyki i eleganckiego charakteru. Materiał pasuje niemal do każdego obiektu architektonicznego – począwszy od tradycyjnego domku jednorodzinnego, a skończywszy na geometrycznej bryle modernistycznej budowli – jednak kosztuje całkiem sporo, zwłaszcza jeśli chcemy wybrać najtwardsze i najmocniejsze egzotyczne gatunki. Niestety drewno ma więcej wad niż zalet i przetrwa wyłącznie wtedy, gdy będzie odpowiednio przystosowany do warunków, z jakimi przyjdzie mu się zmierzyć oraz będzie poddawany regularnym zabiegom konserwacyjnym: naprawie ubytków, wymianie zniszczonych desek, malowaniu i impregnowaniu powierzchni za pomocą preparatów ochronnych (średnio co trzy do pięciu lat, w skrajnych sytuacjach nawet co rok lub dwa). Środki te w znaczącym stopniu podwyższą koszty eksploatacyjne, ale są też najlepszą formą ochrony przed butwieniem, korozją biologiczną czy blaknięciem.

Jego wysokość: tynk

Tynk dzierży palmę pierwszeństwa, jeśli chodzi o wykończenie domu. Wszystko ze względu na niski koszt zakupu i wykonania, a także różnorodność dostępnych możliwości i związaną z nimi bogatą paletę kolorów. Niemiłym dla oka inwestora zaskoczeniem są jednak liczne kłopoty eksploatacyjne, zależne od rodzaju wybranego produktu. W obliczu pojawiających się czynników renowacja fasady jest czynnością... obowiązkową. Mamy tu do czynienia m.in. z zabrudzeniami –jak w przypadku ścian z tynków silikatowych – nierzadko bardzo trudnymi do usunięcia. Rozwiązania akrylowe, akrylowo-silikonowe bądź silikonowe będą odporne na urazy mechaniczne czy plamy, ale jednak wykazują podatność na porastanie glonami. Mineralne mogą z kolei w szybkim czasie pękać na skutek oddziaływania zmiennych warunków atmosferycznych czy osadzania się budynku. Remont może być również podyktowany blaknięciem warstwy zewnętrznej. Jak się więc okazuje, tynk nie zawsze będzie trafioną decyzją i czasem nawet najdroższe, wydawać by się mogło najlepsze rozwiązanie nie uchroni przed odświeżeniem ścian!

Wybierz idealny materiał elewacyjny >>

Dlaczego włóknocement to dobry wybór?

Drewno jest nietrwałe i wymagające. Tynk nie dość, że jest nagminnie wykorzystywany (a przez to mało oryginalny), to także pociągnie za sobą konieczność mycia, renowacji czy naprawy uszkodzeń wyrządzonych przez naturę bądź czynniki mechaniczne. Jeśli nie te dwa rozwiązania, to co? Deski elewacyjne! Włóknocement, z którego zostały wyprodukowane, stanowi połączenie zalet cementu oraz drewna, a także pozwala na eliminację typowych dla tych materiałów kłopotów.

W przypadku fasady wykonanej przy użyciu produktów CEDRAL nie trzeba myśleć o systematycznym odświeżaniu ani martwić się o utratę koloru oraz odporność na ataki szkodników biologicznych. Deski są dodatkowo pokryte specjalną warstwą kryjącą, która zabezpiecza je przed oddziaływaniem negatywnych czynników zewnętrznych, a także ogranicza przywieranie brudu oraz ułatwia czyszczenie, bo żeby zlikwidować plamy, wystarczy użyć zwykłej wody. Koszty użytkowania ograniczone są więc do... zera!

Mimo że deski CEDRAL wyglądają jak prawdziwe drewno, nie wymagają konieczności stosowania impregnatów i lakierów ochronnych, a także są wytrzymałe na wilgoć, skoki temperatury czy gnicie. To elewacja bez renowacji, bez wysiłku i wydatków, przy jednoczesnym osiągnięciu wysokich walorów estetycznych. Produkty dostępne są w dwóch wersjach montażu: Click oraz Lap, czyli na tzw. zakładkę oraz w dwóch wariantach wykończenia – SMOOTH, o gładkiej, jednolitej powierzchni, która podkreśli modernistyczny charakter budynku, lub WOOD z widoczną, charakterystyczną strukturą drewna, która sprawdzi się w przypadku domów utrzymanych w stylu nowoczesnym, klasycznym czy rustykalnym.

Szybki montaż i... po kłopocie

Deski CEDRAL wykorzystywane są w systemie fasady wentylowanej, co oznacza łatwy montaż tzw. metodą suchą, prawidłowe odprowadzenie wilgoci, eliminację mostków termicznych, odpowiednią izolację akustyczną oraz możliwość odnowienia zarówno całej fasady, jak i jej poszczególnych fragmentów – np. kondygnacji, strefy tarasu lub wejścia, powierzchni wokół okiennic, deski czołowej czy podbitki dachowej, która pełni funkcję zabezpieczającą dla elementów konstrukcyjnych. Krótko mówiąc, to mnóstwo korzyści nie tylko dla tych, którzy budują dom od podstaw. Ten praktyczny pomysł realizują również właściciele istniejących już obiektów, bo dzięki temu nie dość, że odświeżają fasadę, to także podwyższają jakość życia: zapewniają sobie i domownikom wyższy komfort cieplny czy redukują hałas docierający z zewnątrz.

Instalacja to – w nieformalnym żargonie – bułka z masłem! Nie trzeba tutaj pracy profesjonalnych ekip (i związanych z tym wydatków), określonych warunków atmosferycznych czy specjalistycznych narzędzi. Ograniczeniami nie będą ani kapryśna pogoda, ani brak doświadczenia w zawodzie budowlańca. Deski montowane są na podkonstrukcjach drewnianych lub aluminiowych, można je docinać przy pomocy piły ręcznej lub tarczowej, gilotyny czy wyrzynarki elektrycznej, a przed samodzielną instalacją należy pamiętać o wcześniejszym przygotowaniu podłoża, zamocowaniu łat poziomych i pionowych oraz profili. Wykonanie fasady z deskami CEDRAL to więc prosty sposób na wiosenne odświeżenie elewacji i koniec z impregnacją drewna, naprawą tynku czy odświeżaniem koloru!

Elewacja domu to wizytówka mieszkańców. Przez pierwsze lata użytkowania budynku rzeczywiście tak jest – potem jednak zaczynają się schody. Tynk pęka, brudzi się i blaknie. Drewno szarzeje, a bez impregnacji niszczeje. Receptą na efektowną oraz trwałą elewację może być więc deska z włóknocementu! To odporny, estetyczny, łatwy w utrzymaniu czystości, niewymagający renowacji i prosty w montażu materiał – w sam raz zarówno na wykonanie nowej fasady, jak i wiosenne odświeżenie tej starej, nadszarpniętej przez czas.

>> CEDRAL <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów