🎅 HO HO! Odmień swój dom na święta nawet do 80% taniej!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Deski na ścianę – jakie wybrać i jak zrobić ścianę z desek?

Minęły już czasy, gdy ściana z desek równała się brzydkiej lakierowanej boazerii. Dzisiaj mamy do wyboru o wiele ciekawsze rozwiązania. Na ścianie mogą zawisnąć stare deski z odzysku, gotowe panele drewniane, klepki parkietu albo efektowna mozaika. Które z nich sprawdzą się najlepiej i jak prawidłowo zamontować deski na ścianie? O tym w poniższych akapitach.

Kształt i ułożenie desek na ścianie

Przed laty w polskich wnętrzach rządził trend, żeby okładać boazerią całe pomieszczenia. Aktualnie projektanci zwracają się ku minimalizmowi, traktując drewno na ścianach jako dekoracyjny akcent. Deski zdobią wprawdzie pojedynczą ścianę lub niewielki fragment mieszkania, ale skupiają na sobie całą uwagę dzięki oryginalnemu wykończeniu, nietypowym kolorom i kształtom. Miejsce wąskich deseczek boazeryjnych zajęły szerokie dyle drewniane ułożone w pionie, poziomie albo na skos. Do równie popularnych rozwiązań należą deski i klepki parkietowe ułożone w jodełkę oraz ręcznie rzeźbione mozaiki.

Jak zamontować deski na ścianie?

Planując montaż desek na ścianie, musimy wziąć pod uwagę, że nie każda przegroda udźwignie ciężar drewnianej konstrukcji. Ścianki działowe z płyt kartonowo-gipsowych wymagają dodatkowego wzmocnienia, które należy wykonać już na etapie montażu – za pomocą specjalnych stelaży i poprzeczek.

Przed rozpoczęciem prac montażowych zadbajmy o prawidłowe przygotowanie ściany. Podłoże musi być czyste, gładkie, równe i suche. To szczególnie istotne, jeśli planujemy zamocować deski bezpośrednio do ściany, używając kleju montażowego. Uwaga! Po otrzymaniu desek, należy je odpakować i pozostawić na kilka dni w docelowym pomieszczeniu. Dzięki temu drewno przyzwyczai się do nowych warunków – panującej we wnętrzu temperatury i poziomu wilgoci.

W zależności od wymiarów i grubości desek możemy przeprowadzić montaż na kilka sposobów:

  • na ruszcie z drewnianych listewek, które należy przykręcić lub przykleić bezpośrednio do ściany. Deski mogą być przytwierdzone do rusztu za pomocą wkrętów, gwoździ, kleju lub specjalnych klipsów montażowych. Warto wybrać to rozwiązanie, jeśli deski są długie i ciężkie, a w pomieszczeniu panuje podwyższony poziom wilgoci. Ruszt pozwala bowiem na zachowanie dylatacji, a tym samym swobodny przepływ powietrza między drewnianą okładziną a ścianą.

  • za pomocą mocnego kleju montażowego, który zaleca producent desek. Rozważmy tę metodę, jeśli panele mają maks. 150-180 cm długości. Pamiętajmy jednak, że ściana musi być całkowicie gładka, prosta, sucha, a dodatkowo zagruntowana odpowiednim podkładem (dopasowanym do rodzaju podłoża i kleju).

  • na płytach OSB. Taka metoda montażu ułatwia tworzenie bardziej skomplikowanych wzorów, np. wieloelementowych mozaik czy modnej jodełki. Wystarczy nakleić deski na duże arkusze o grubości ok. 1 cm, a następnie przytwierdzić płyty do ściany za pomocą kołków.

ZAGŁÓWEK TAPICEROWANY DO ŁÓŻKA WYBIERZ ROZMIAR " LUIZA GREY "

ZAGŁÓWEK TAPICEROWANY DO ŁÓŻKA WYBIERZ ROZMIAR " LUIZA GREY "

499 zł
PANEL TAPICEROWANY PIKOWANY DO ŁÓŻKA WYBIERZ ROZMIAR "DESS"

PANEL TAPICEROWANY PIKOWANY DO ŁÓŻKA WYBIERZ ROZMIAR "DESS"

590 zł
ZAGŁÓWEK TAPICEROWANY DO ŁÓŻKA"DARK CHOCO"

ZAGŁÓWEK TAPICEROWANY DO ŁÓŻKA"DARK CHOCO"

400 zł
Poducha tapicerowana na szczyt łóżka 4 YOU by VOX II

Poducha tapicerowana na szczyt łóżka 4 YOU by VOX II

329 zł

Jakie deski na ścianę wybrać?

Możliwości jest mnóstwo. Oprócz litych desek i gotowych okładzin ściennych możemy wykorzystać produkty wykończeniowe do podłóg: panele drewnopodobne, klepki parkietu czy deski trójwarstwowe. Przyjrzyjmy się z bliska najciekawszym rozwiązaniom.

stare deski na ścianę boazeria

Stare deski na ścianę

Wraz ze stylem skandynawskim w polskich domach zapanował boom na podłogi i ściany ze starych desek. Chociaż białe wnętrza zdążyły nas znudzić, nadgryzione zębem czasu drewno wciąż budzi zachwyt. Nic dziwnego – deski z odzysku mają szlachetny kolor, piękne usłojenie i przyjemną w dotyku, zróżnicowaną fakturę. To zasługa powolnych procesów, które zachodzą w drewnie na skutek wieloletniego kontaktu ze słońcem, deszczem, wiatrem i śniegiem.

Gdzie szukać desek ściennych ze starego drewna? Najlepiej skorzystać z usług wybranej firmy, która pozyskuje deski z rozmaitych rozbiórek, a następnie poddaje materiał profesjonalnej obróbce: suszy go w suszarni, czyści i docina na odpowiedni wymiar. Suszenie jest zabiegiem niezbędnym, bo pozwala wyeliminować szkodniki i obniżyć poziom wilgotności do 6-8%, tak by deski zdały egzamin w warunkach domowych.

Realizacja zamówienia może potrwać kilka tygodni. Deski są dostarczane w stanie surowym lub w wersji zaimpregnowanej, na przykład olejem, olejowoskiem lub pokostem lnianym. Wybierając pierwsze rozwiązanie, musimy zadbać o prawidłowe zabezpieczenie drewna we własnym zakresie. W zależności od tego, jaką długość mają deski, możemy przykleić je do ściany lub zamocować na ruszcie.

Za metr kwadratowy surowych, przyciętych na wymiar desek z rozbiórki zapłacimy ok. 220-260 zł. Nieco tańszym rozwiązaniem jest zakup desek ściennych postarzanych, które naśladują wygląd starego drewna. Niestety nawet najlepsza imitacja nie może dorównać oryginałowi. Stare deski ścienne są twardsze, bardziej odporne na działanie szkodników i ścieranie, a każda rysa na ich powierzchni opowiada jakąś historię.

ściana z desek drewnianych

Deska barlinecka na ścianę

Coraz więcej osób montuje na ścianie popularne deski barlineckie, złożone z trzech warstw drewna. Dzięki specyficznej budowie deski pozostają obojętne na niewielkie wahania wilgoci oraz temperatury, a co za tym idzie, zachowują stabilność wymiarową przez cały okres eksploatacji. Ich wierzchnia warstwa ma tylko 3,5-4 mm grubości, więc może być wykonana z dębu, akacji, orzecha, klonu oraz innych szlachetnych gatunków drewna, który uchodzą za trudno dostępne i drogie.

W większości przypadków deski są zabezpieczone fabrycznie i gotowe do użytku. Jako produkty w pełni naturalne muszą być odpowiednio pielęgnowane, a raz na jakiś czas poddawane renowacji. Ceny desek wahają się od ok. 100 do 300 zł za m2. Ich montaż nie nastręcza większych problemów – deski należy przymocować do rusztu z drewnianych łat, używając specjalnych klipsów i kleju.

Surowe deski na ścianę

Zamiast sięgać po gotowe materiały, możemy zakupić surowe deski i poddać je obróbce we własnym zakresie. Takie rozwiązanie kosztuje wprawdzie dużo pracy, ale pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Co więcej daje ogromne pole do popisu, bo deski mogą być wykończone w niemal dowolny sposób.

Wybierając deski na ścianę, weźmy pod uwagę panujące w pomieszczeniu warunki. W miejscach narażonych na działanie wilgoci, na przykład w kuchni czy łazience, należy zastosować twarde i stabilne gatunki drewna, takie jak dąb, teak czy merbau.

W sprzedaży dostępne są gładkie deski strugane, które wystarczy pomalować wybranym produktem dekoracyjno-ochronnym, oraz deski niestrugane, która wymagają wcześniejszego przygotowania. Pamiętajmy, że drewno na ścianę musi być dobrze wysuszone, a deski potrzebują kilku dni na aklimatyzację w nowych warunkach. Jeśli zlekceważymy powyższe wymogi, drewno zacznie wypaczać się i pękać pod wpływem wahania temperatur oraz wilgoci.

Panele na ścianę drewnopodobne

W niektórych przypadkach lepiej niż deski sprawdzą się gotowe panele drewnopodobne. Ich gładka powierzchnia jest odporna na uszkodzenia, łatwa do utrzymania w czystości, a na dodatek nie wymaga konserwacji. Osoby, które szukają pomysłu na ładne i praktyczne wykończenie ściany, z pewnością docenią zalety tego rozwiązania. Na korzyść paneli przemawia również cena. Za m2 wysokiej klasy paneli drewnopodobnych należy zapłacić ok. 50-100 zł.

Doskonały efekt uzyskamy, montując na ścianie panele podłogowe. Wybierzmy produkt z wyższej półki, który wygląda łudząco podobnie do naturalnych desek. Najlepiej sprawdzą się panele z matowym wykończeniem i specjalnie wyprofilowaną krawędzią, czyli tzw. V-fugą. Ponieważ panele są znacznie lżejsze od desek, możemy bez wahania przykleić je do ściany (pod warunkiem, że powierzchnia została uprzednio umyta, wygładzona i zagruntowana).

Mozaika drewniana na ścianę

Ciekawy efekt uzyskamy, montując na ścianie drewnianą mozaikę. Wśród dostępnych rozwiązań prym wiodą trójwymiarowe panele, wykonane z ręcznie ciosanych bloczków i deseczek o zróżnicowanej wielkości. Oprócz tego, że stanowią piękną ozdobę, to zapewniają lepszą izolację termiczną i akustyczną.

Mozaiki są sprzedawane w formie gotowych plastrów (na siatce z włókna szklanego) lub wielkoformatowych płyt, więc ich montaż przebiega szybko i bez większych komplikacji. Producenci radzą, żeby przyklejać mozaikę bezpośrednio do równej, gładkiej ściany lub zamocować ją na płytach OSB. Ponieważ przygotowanie drewnianych kompozycji jest bardzo pracochłonne, ceny tego typu produktów nie należą do najniższych. Drewniane mozaiki na ścianę kosztują ok. 350-550 zł za m2 w zależności od gatunku drewna i rodzaju wykończenia.

Klepki parkietu na ścianę

Jakiś czas temu powróciła moda na francuską jodełkę. Klasyczny wzór zawędrował z podłóg na ściany, stając się ozdobą łazienek, kuchni, salonów i sypialni. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest jodełka ułożona z płytek, ale coraz więcej osób decyduje się, żeby zastąpić kafelki drewnianymi klepkami parkietu.

Jak ułożyć jodełkę na ścianie? Najlepiej przykleić deseczki do płyty OSB o grubości ok. 1 cm, a następnie zamocować płytę na ścianie przy pomocy kleju i/lub kołków. Ponieważ wzór jodełki musi być ułożony z ogromną precyzją, zacznijmy od rozplanowania wszystkich elementów “na sucho”. Po przyklejeniu klepek, wyrównajmy powierzchnię szlifierką oscylacyjną, a następnie zabezpieczmy drewno olejem.

Jodełka na ścianie może być ułożona z mniejszych lub większych elementów. Podobnie jak dekoracyjna mozaika zaprezentuje się najlepiej jako wykończenie pojedynczej ściany, np. za kanapą w salonie albo za łóżkiem w sypialni.

Ściana z desek to piękna ozdoba każdego wnętrza. Pamiętajmy jednak, że drewno wymaga nieco więcej uwagi niż płytki ceramiczne, sztuczne okładziny oraz różnego typu powłoki malarskie. Aby zachowało ładny wygląd na długie lata, należy zadbać o jego prawidłową pielęgnację: regularnie czyścić drewno z kurzu i zabrudzeń, a raz na kilka lat poddać je renowacji.


Inne artykuły w tej kategorii