Farba matowa, czyli sposób na efektowne wykończenie ścian. W jakich wnętrzach sprawdzi się najlepiej?

Wybierając farbę do malowania wnętrz, zwykle kierujemy się głównie jej kolorem. Tymczasem o ostatecznym efekcie decydują także inne czynniki: rodzaj farby, sposób jej nakładania, dopasowanie do malowanej powierzchni czy stopień połysku. Ten ostatni ma znaczący wpływ na wygląd koloru i jego oddziaływanie we wnętrzu. Farba matowa nie tylko dobrze pokrywa nawet nierówną powierzchnię, ale i sprawia, że każdy kolor prezentuje się subtelnie i elegancko. Jakimi jeszcze praktycznymi i wizualnymi zaletami odznacza się matowe wykończenie ścian? Na jakich powierzchniach i w których pomieszczeniach warto zastosować matową farbę? Podpowiadamy we współpracy z marką Sigma Coatings, producentem farby nowej generacji – Expert Supermatt.

8 zalet supermatowej farby do ścian

1. W przeciwieństwie do farby satynowej świetnie radzi sobie z ukrywaniem niedoskonałości ściany. Stworzona przez matową farbę powłoka rozprasza światło po jego odbiciu, dzięki czemu można nią malować nawet ściany nierówne, popękane czy z ubytkami. Expert Supermatt znakomicie nadaje się do malowania takich powierzchni, jak m.in. płyty gipsowo-kartonowe, tynki gipsowe i cementowo-wapienne czy tapety z włókna szklanego.

2. Zapewnia powierzchni idealnie gładkie wykończenie dzięki unikalnej technologii SmoothLayer. By uzyskać ten efekt, wystarczy pamiętać podczas malowania o kilku prostych zasadach: nakładać farbę starannie, równymi pasami, zachowując ten sam kierunek i nie dociskając wałka zbyt mocno.

3. Można nią malować sufity, które zawsze są najintensywniej oświetlone i narażone na powstawanie niekorzystnych refleksów. Stosując matową farbę, tworzysz płaszczyznę tłumiącą refleksy światła, a więc przyjazną oczom i harmonijnej aranżacji wnętrza.

4. Jest bardzo łatwa w użyciu i niechlapiąca – nawet nie mając dużego doświadczenia, możesz w prosty sposób pomalować nią ściany bez zostawiania smug. Wszystko dzięki idealnie dobranym proporcjom spoiwa, wypełniaczy i pigmentów.

5. W razie drobnych błędów możesz dokonać poprawek na mokro, a nawet po wyschnięciu farby, stosując to samo narzędzie i technikę malowania.

6. Jest odporna na szorowanie, miejscowe usuwanie zabrudzeń i popularne środki dezynfekujące. Możesz być zatem pewien, że pomalowana powierzchnia będzie się schludnie prezentować przez długi czas.

7. Nie zawiera rozpuszczalników, przez co nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i jest bezpieczna dla zdrowia.

8. Dzięki zastosowaniu najwyższej jakości żywicy akrylowej jest paroprzepuszczalna. Umożliwia prawidłowe „oddychanie ścian”, więc bez obaw można jej użyć we wnętrzach o podwyższonej wilgotności.

Dowiedz się więcej o farbie Expert Supermatt >>

Gdzie zastosować matowe wykończenie?

Wybór stopnia połysku farby do konkretnego pomieszczenia powinien być podyktowany jego wielkością, rodzajem oświetlenia, stanem ścian oraz stylem, w jakim chcesz je zaaranżować. Farba matowa, które nie odbija światła, najpiękniej prezentuje się w przestronnych i dobrze oświetlonych wnętrzach. Zdecydowanie warto zastosować ją zatem w obszernych sypialniach czy otwartych salonach połączonych z kuchnią czy jadalnią, z dużymi, nieosłoniętymi oknami, przez które wpadają jasne promienie słońca. W takich wnętrzach możesz zdać się na intensywne, a nawet ciemne kolory – szmaragdową zieleń, stonowany granat czy odważny burgund, dzięki którym przestrzeń będzie się wydawać bardziej kameralna.

W mniejszych pomieszczeniach zastosuj jaśniejsze kolory. Expert Supermatt można stosować zarówno we wnętrzach suchych, jak i tych narażonych na wilgoć, zatem warto skorzystać z jej subtelnych odcieni przy aranżacji kuchni czy łazienki o niewielkim metrażu. Jasne powierzchnie o matowym wykończeniu będą doskonale harmonizować z przestrzenią w stylu minimalistycznym czy industrialnym – w połączeniu z prostą podłogą inspirowaną drewnem lub betonem. Matowa farba sprawdzi się w takich pomieszczeniach również pod względem praktycznym. Świetnie pokryje nierówności ścian w starych kamienicach, których wnętrza idealnie nadają się na loftową aranżację.

W modnych, eklektycznych wnętrzach matowy kolor będzie stanowił neutralne tło dla niebanalnych dekoracji, błyszczących ozdób czy kolorowych mebli na wysoki połysk. Dla efektu oryginalnego kontrastu matową farbę na jednej ścianie możesz połączyć z wzorzystą, połyskującą tapetą na drugiej. Matowa powierzchnia ścian przez to, że nie odbija światła, nie męczy też wzroku. Stanowi zatem doskonałe rozwiązanie we wnętrzach, w których musisz się skupić – w gabinecie, pracowni, pokoju dziecka, w którym się uczy czy w sypialni, gdzie będziesz mógł się w pełni zrelaksować. Sprawdzi się także w salonie z kominkiem, którego blask nie będzie Cię oślepiał, odbijając się od ścian, ale tworzył przytulny klimat.

Wybór odpowiedniej farby do wnętrz to niełatwe zadanie, kiedy mamy już świadomość, że musimy podjąć decyzję nie tylko co do jej koloru, ale i stopnia połysku. Zdecydowanie warto jednak wziąć pod uwagę zalety i przeznaczenie farb satynowych i matowych, by niewielkim nakładem pracy uzyskać spektakularny efekt. Farby matowe zyskują coraz większą popularność i przewagę nad satynowymi właśnie ze względu na łatwość zastosowania i stworzenia idealnie gładkiej, nieodbijającej światła powierzchni w niemal każdym wnętrzu. Pod względem trwałości i łatwości w utrzymaniu nie ustępują zaś innym. Teraz i Ty możesz zatem stać się pokojowym malarzem i wyczarować w swoim domu stylowe wnętrza pełne eleganckich barw.

>> SIGMA COATINGS <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Lubię mat, ale jednak na plamoodporność i teraz jeszcze tę formulę antyformaldehyd raczej maluję Magnatem, a to półmat. Na fakturę typu satyna trzeba być jednak mocno zdecydowanym.
  • Dodano 6 miesiący temu

Zobacz więcej produktów