Produkty Homla od dziś na Homebook – zobacz ofertę!
Sprawdź
Czego szukasz?
Zobacz także
Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt. Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.
Opublikowany:  

Profesjonalne lakierobejce – skuteczny sposób na zabezpieczenie drewna w ogrodzie

Drewno to jeden z materiałów najczęściej wykorzystywanych w aranżacji przydomowego ogrodu. Naturalne i efektowne świetnie komponuje się z wszechobecną zielenią i pozwala tworzyć zróżnicowane aranżacje, dopasowane do stylu budynku i otaczającej go przestrzeni. Jednak niezależnie od tego, czy drewniana jest cała elewacja, czy tylko meble ogrodowe lub ogrodzenie – o wszystko trzeba odpowiednio zadbać, by pięknym wyglądem drewna cieszyć się nie tylko przez jeden sezon, a przez długie lata. Jak to zrobić?

Dlaczego trzeba zabezpieczać drewno?

Choć drewno jest bardzo solidne i chętnie wybierane ze względu na trwałość i długowieczność, to w stanie surowym pozostaje podatne na oddziaływanie niszczących czynników atmosferycznych, takich jak opady czy promienie UV, a także zmiany temperatury. To jednak nie wszystkie zagrożenia, które czyhają na drewniane powierzchnie – zawilgocone mogą szybko stać się siedliskiem grzybów, które osłabiają strukturę drewna, a także zmieniają jego wygląd, np. pokrywając je sinizną. Osłabione drewno staje się też łatwym celem dla szkodników, a to często prowadzi do całkowitego zniszczenia i konieczności wymiany wykonanych z niego elementów na nowe. Dlatego zabezpieczenie drewna, w szczególności tego, które znajduje się na zewnątrz, jest kluczowe – zarówno dla pięknego wyglądu, jak i jego właściwości użytkowych.

Jak zadbać o drewno na zewnątrz?

Na rynku dostępnych jest mnóstwo środków, dzięki którym można w łatwy sposób zabezpieczyć drewniane powierzchnie. By wybrać odpowiedni, zastanów się, jaki efekt chcesz osiągnąć. Wybór jest naprawdę szeroki – od naturalnych olei po specjalistyczne preparaty, które nadają powierzchniom określone właściwości: impregnaty i lakierobejce. Impregnaty działają od wewnątrz, wnikając głęboko w strukturę drewna, z kolei lakierobejce tworzą powłokę nawierzchniową i chronią je od zewnątrz. Zastanawiasz się, który produkt sprawdzi się lepiej? W przypadku surowego drewna najlepiej zastosować je w duecie, a jeśli odnawiasz stare powłoki, nie odsłaniając surowego drewna – wystarczy lakierobejca.

Lakierobejca do drewna – jaki produkt wybrać?

Warto zwrócić uwagę na lakierobejce alkidowe i akrylowe z serii Sigmalife marki Sigma Coatings. Oba rodzaje charakteryzują się wysoką odpornością na działanie warunków atmosferycznych – te drugie schną jednak nieco szybciej i mają delikatniejszy zapach. Lakierobejce pięknie podkreślają usłojenie drewna, a także pozwalają mu oddychać. Każdy z produktów Sigmalife dostępny jest w ponad 65 kolorach z mieszalnika, w komputerowym systemie doboru kolorów Color Pro. To z kolei zapewnia ogromną swobodę w aranżowaniu zewnętrznej przestrzeni i umożliwia idealne dopasowanie odcienia drewna do charakteru ogrodu i stylu posesji. Czym charakteryzują się preparaty?

Sigmalife VS-X

Sigmalife VS-X to wyrób ochronny, dzięki któremu zaimpregnujesz surowe drewno, zabezpieczając je przed wilgocią i promieniowaniem UV. Preparat pięknie podkreśla rysunek drewna, nadając powierzchni satynowe wykończenie. Warto jednak pamiętać, że nie chroni drewna przed rozwojem mikroorganizmów, zaleca się więc nałożenie na niego dodatkowej warstwy ochronnej w postaci alkidowej lakierobejcy nawierzchniowej, np. Sigmalife DS lub Sigmalife DS ACRYL.

Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

SIGMALIFE VS-X


Simgalife DS

To lakierobejca, którą możesz wykorzystać do zabezpieczenia, a także dekoracji i renowacji drewnianych powierzchni budynków, a także elementów takich jak okna, fragmenty elewacji, balkony czy ogrodzenia. Sigmalife DS chroni przed niszczącym działaniem promieni UV, zabezpiecza przed deszczem i zmianami temperatur, a także reguluje wilgotność drewna i tworzy elastyczną powłokę, które podkreśla jego naturalne rysunki. To produkt, który należy nanosić na powierzchnię uprzednio zabezpieczoną impregnatem Sigmalife VS-X. Warto też pamiętać, że bezbarwna bejca jest najmniej odporna na czynniki atmosferyczne, dlatego nie zaleca się używania jej na zewnątrz.

Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

SIGMALIFE DS


Sigmalife VS ACRYL

Za pomocą wodorozcieńczalnej lakierobejcy Sigmalife VS ACRYL skutecznie zabezpieczysz drewniane powierzchnie przed działaniem grzybów pleśniowych. To preparat, który reguluje wilgotność drewna i podkreśla je naturalny charakter, a także zapewnia trwałość kolorów. W przypadku stosowania VS ACRYL jako powłoki wykończeniowej, należy nanieść produkt w 3 warstwach. By dodatkowo zabezpieczyć powierzchnię, można wykorzystać Sigmalife DS ACRYL – poniżej sprawdzisz, dlaczego warto to zrobić.

Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

SIGMALIFE VS ACRYL


Sigmalife DS ACRYL

Sigmalife DS ACRYL, podobni jak VS ACRYL, jest lakierobejcą wodorozcieńczalną, która chroni i dekoruje powierzchnie drewniane, zabezpieczające je przed działaniem grzybów pleśniowych. Jest też odporna na działanie promieni UV i wszelkich wpływów atmosferycznych, a także skutecznie reguluje wilgotność drewna. Jest to preparat szybkoschnący, który podkreśla rysunek drewna, a także tworzy elastyczną powłokę z satynowym wykończeniem.

Farby Sigma Coatings. Liczy się efekt.

SIGMALIFE DS ACRYL


Jak przygotować drewno przed malowaniem lakierobejcą?

Wybór preparatu to jeszcze nie wszystko – by dobrze zabezpieczyć drewno, trzeba również nałożyć go na odpowiednio przygotowaną powierzchnię. Musi być przede wszystkim sucha i odtłuszczona. Jeśli na drewnie znajdują się jeszcze pozostałości starych powłok to warto je oczyścić i zmatowić, w przypadku zniszczonych – usunąć złuszczenia, przetrzeć papierem ściernym, i zagruntować, np. przy pomocy impregnatu Sigmalife VS-X. Surowe drewno również należy zagruntować, a jeśli powierzchnia jest zabrudzona – przeszlifować ją i odpylić.

Warto zwrócić też uwagę na pogodę – w czasie malowania nie może złapać Cię deszcz, a wilgotność powietrza nie powinna być większa niż 80%. Impregnację trzeba powtarzać co kilka lat, kontrolując stan drewna minimum raz w roku – pamiętaj, że im wcześniej zauważysz ewentualne uszkodzenia, tym łatwiej będzie utrzymać drewno w doskonałej kondycji.

Drewno to materiał uwielbiany przez miłośników naturalnych aranżacji – klimatyczne, ciepłe w odbiorze i bardzo efektowne, odmieni wizerunek każdego domu i ogrodu. By służyło przez długi czas i świetnie prezentowało się przez lata, wystarczy odpowiednio je zabezpieczyć.


Artykuł powstał we współpracy z marką PPG Sigma Coatings.


Inne artykuły w tej kategorii