2 wyjątkowe pomysły na dekorację ścian. Który sprawdzi się w Twoim domu?

Czasami, by przeprowadzić szybką metamorfozę wnętrza nie trzeba wiele – wystarczy chwycić za wałek, farbę i przemalować pomieszczenie na inny kolor. Jeśli jednak poszukujemy rozwiązania, które stanie się przy okazji prawdziwą dekoracją ścian, warto postawić na produkty, które pozwolą nam stworzyć aranżację inspirowaną współczesnymi trendami. Wśród najpopularniejszych wyróżniają się powierzchnie metaliczne, a także te inspirowane pięknem naturalnych surowców, np. marmuru. Takie dekoracje, choć są zupełnie różne, łączy jedno – spektakularny efekt! A jego uzyskanie nie musi być trudne – wystarczy postawić na odpowiednią farbę. Co lepiej sprawdzi się w Twoim domu i jaki produkt wybrać, by szybko stworzyć wyjątkową dekorację wnętrza? Podpowiadamy!

Do jakiego stylu pasuje błyszcząca ściana?

Połysk, blichtr i luksus… to nieodzowne skojarzenia z metalizowanymi powierzchniami. A gdyby tak przenieść ten wyjątkowy blask na ścianę? To rozwiązanie, które sprawdzi się nie tylko we wnętrzach urządzonych zgodnie ze stylem glamour! Metaliczne wykończenie uświetni również aranżacje klasyczne czy nowoczesne, a nawet retro. Połyskująca ściana ubrana w odpowiedni kolor odnajdzie się również we wnętrzach loftowych czy retro. W zależności od barwy metalu oraz aranżacji otoczenia możemy uzyskać zupełnie różne efekty – od klasycznej elegancji, aż po zimny i surowy industrial. Ściana z brokatem to uniwersalny element aranżacji, który automatycznie stanie się dominującą ozdobą przestrzeni, a odbijająca światło powierzchnia skutecznie powiększy wnętrze.

stiuk efekt marmuru

Metaliczna ściana – jak uzyskać taki efekt?

Metaliczny efekt głębokiego połysku i subtelnej gry świateł, uzyskamy dzięki zastosowaniu wodorozcieńczalnej farby dekoracyjnej Sigmulto Metallic, pigmentowanej pyłem aluminiowym, która po wyschnięciu do złudzenia przypomina prawdziwy metal i pozwala uzyskać niesamowite efekty dekoracyjne. Farba metaliczna dostępna jest w aż 36 kolorach, dzięki temu z łatwością dobierzemy taki, który będzie pasował do stylu i charakteru naszego wnętrza. Taka powłoka wykazuje wysoką odporność na szorowanie na mokro, może być również regularnie czyszczona, bez obaw o utratę połysku. Dzięki temu sprawdzi się doskonale nie tylko w wymagających, domowych wnętrzach, ale również w obiektach użyteczności publicznej, np. hotelach, biurach czy restauracjach.

Dowiedz się więcej o farbie metalicznej SIGMULTO METALLIC >>
metaliczna ściana

Jak używać farby Sigmulto Metallic? Jak przed każdym malowaniem, należy odpowiednio przygotować podłoże – usunąć stare, słabo związane lub łuszczące się powłoki farb i zmyć ścianę wodą. Ewentualne naprawy należy wykonać materiałami, które nie zawierają wapna. Zanim przystąpimy do malowania, upewnijmy się, że powierzchnia jest czysta, sucha, odpylona, odpowiednio utwardzona i pozbawiona spękań. Ważne, by ściana była równa i posiadała jednolitą chłonność na całej powierzchni – w przeciwnym wypadku wszystkie ubytki i zarysowania będą szczególnie widoczne. Tynki, a także podłoża, które silnie chłoną wodę, należy uprzednio zagruntować gruntem Sigmafix Universal.

Sigmulto Metallic możemy nakładać wałkiem, pędzlem lub natryskiem hydrodynamicznym – wybór narzędzia powinien być zależny od struktury malowanej powierzchni, a także jej wielkości. Pamiętajmy również, by prace przeprowadzać w odpowiedniej temperaturze, od 5 do 30°C i przy optymalnej wilgotności powietrza, czyli poniżej 85%. By uzyskać odpowiedni poziom krycia oraz efektowne wykończenie, producent zaleca nałożenie 2-3 warstwo farby Sigmulto Metallic. Przed rozpoczęciem prac weźmy pod uwagę czas schnięcia powłoki – drugą warstwę można nanieść po około 4 godzinach.

Marmur na ścianie w salonie – uniwersalna dekoracja wnętrza

Powrót do natury to jeden z naszych ulubionych trendów. Neutralna kolorystyka, wszechobecne drewno, organiczne dodatki, a także inne materiały zaczerpnięte ze świata przyrody to nieodzowne elementy nowoczesnych aranżacji w stylu eko. Takie wnętrza są nie tylko niezwykle przytulne, charakteryzują się również wyjątkowym klimatem, który pozwala czuć się w nich po prostu „jak u siebie”. Jednym z elementów, który sprawdza się doskonale w tego typu aranżacjach, jest efekt marmuru na ścianie, który staje się monumentalnym tłem dla mebli, dodatków i dekoracji w stylu organicznym.

Dekoracja, która do złudzenia przypomina naturalną skałę, prezentuje się bardzo efektownie, a przy tym… elegancko. Trudno znaleźć materiał, który będzie równie szykowny, co ponadczasowy marmur! Z tego względu efekt skały sprawdzi się również w stylizacjach klasycznych, gdzie uzupełnią go meble z epoki, kunsztowne dodatki i subtelne zdobienia. Niezależnie od tego, który styl jest bliższy naszemu sercu, struktura dekoracyjna z efektem marmuru zaprezentuje się fenomenalnie w każdym wnętrzu.

Farby dające efekt marmuru – jaki produkt wybrać?

By w łatwy sposób uzyskać efekt marmuru, warto postawić na odpowiednią farbę strukturalną Sigmulto Stucco. Jest to produkt, który pozwoli nam na dekoracyjne wykończenie nie tylko ścian, ale również sufitów. Z jego pomocą uzyskamy klasyczny efekt stucco lub imitujący polerowany marmur – taka powierzchnia o wysokim połysku będzie więc nie tylko niezwykle dekoracyjna, ale również optycznie powiększy wnętrze. Dekoracyjna struktura sprawdzi się świetnie w przypadku dużych powierzchni, ponieważ zapewnia jednorodny i bezspoinowy efekt kamienia na całej ścianie. Struktura Sigmulto Stucco dostępna jest w aż 49 kolorach, co zapewnia nam dużą swobodę aranżacji i możliwość dopasowania marmuru zarówno do już urządzonego wnętrza, jak i do przestrzeni urządzanej od zera.

stiuk na ścianie w sypialni
Poznaj wszystkie zalety farby SIGMULTO STUCCO >>

Jak uzyskać strukturę szlifowanego marmuru?

Pierwszym krokiem jest przygotowanie powierzchni do malowania. Ściana powinna być czysta i sucha, a także odpylona i odtłuszczona. Zadbajmy również o to, by nie było na niej spękań i nierówności, a także było równie chłonne na całej powierzchni – w przeciwnym razie wszelkie niedociągnięcia będą widoczne. Powierzchnie chłonne, takie, jak świeże tynki, gładzie gipsowe czy płyty gipsowo-kartonowe należy uprzednio zagruntować gruntem Sigmafix Universal.

Sigmulto Stucco nie wymaga rozcieńczania, a sposób nakładania zależy od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. By uzyskać efekt marmuru, należy nanieść pierwszą warstwę produktu za pomocą wałka, a następnie nadać jej wzór marmuru, tworząc za pomocą plastikowej szpachli charakterystyczne zgrubienia przypominające użyłkowanie naturalnego kamienia. Możemy również nałożyć masę bezpośrednio za pomocą stalowej szpachli i nakładać ją tak, by uzyskać wyraźne rysunki struktury. By wzmocnić połysk powierzchni, a także odpowiednio zabezpieczyć ją przed kurzem i działaniem wody, producent zaleca, by na gotową powłokę nałożyć woskową pastę do stiuku. Warto pamiętać, by unikać nakładania zbyt dużej ilości masy, ponieważ nadmiar może spowodować pękanie całej powłoki.

efekt marmuru na ścianie

Jeśli marzy nam się szybka metamorfoza wnętrza lub szukamy sposobu na oryginalną dekorację reprezentacyjnego salonu – postawmy na specjalistyczne farby, które pomogą nam zamienić zwykłe ściany w efektowny i dekoracyjny element każdej przestrzeni. Szeroki wybór efektów oraz kolorów pozwoli nam w łatwy sposób stworzyć bazę dla naszej wymarzonej aranżacji, nadać jej styl i wyjątkowego charakter.

>> SIGMA COATINGS <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze

Zobacz więcej produktów