Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Jak wyposażyć kuchnię? Wybieramy meble, armaturę i okap

Urządzając kuchnię, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii, aby efekt rzeczywiście był wart miana tego wymarzonego. Przede wszystkim należy określić priorytety, czyli m.in. to, co na pewno ma się w takiej kuchni znaleźć. Następnie wypada skupić się na budżecie, który powinien wystarczyć zarówno na niezbędne wyposażenie, jak i dodatkowe elementy.

Dzięki rozsądnemu podejściu do finansowej strony kuchennej inwestycji zwiększają się szanse dotrwania bez większych kryzysów do finału prac i końca wydatków. Na tym etapie podejmowane są decyzje dotyczące produktów, z pomocą których kuchnia będzie wyposażana. Ustalone na początku priorytety (spisane na szczycie listy potrzeb) determinują kolejne wybory. Jeśli budżet jest mocno ograniczony, a na upatrzone „must have” trzeba wydać krocie, na inwestora czeka solidna dawka gimnastyki w celu zaoszczędzenia na tym i owym produkcie. Przy bardzo szerokiej i zróżnicowanej cenowo ofercie wyposażenia dostępnego na rynku wszystko jest jednak możliwe, tylko… musi być przemyślane i zaplanowane.

Meble, czyli fundament kuchni

Wiadomo – do kuchni jest co wybierać – chociażby sprzęty AGD, oświetlenie, listwę przyblatową, zlew i baterię, okap, wykończenie podłogi i ścian. Przede wszystkim jednak trzeba skupić się na meblach – frontach, blatach, uchwytach, wewnętrznym wyposażeniu szafek i szuflad. Jeśli mamy co do mebli określone oczekiwania, możemy trochę „pokombinować”, np. korpusy kupić w sklepie meblowym, a fronty zdobyć z innych źródeł. Nie brakuje firm oferujących oryginalne fronty meblowe kompatybilne z systemami popularnych dostawców. Wybór jest ogromny – bez względu na panujące trendy każdy znajdzie coś dla siebie: rodzaj wykończenia, odpowiedni materiał i kolor.

Szafka kuchenna PH/UH 15/106,8

Szafka kuchenna PH/UH 15/106,8

114 zł
Semi Line Blat 120

Semi Line Blat 120

183 zł
<p>W duecie z frontami występują <strong>uchwyty</strong>, często określane <strong>„meblową biżuterią”</strong>. To nie przypadek, bo niektóre modele wydawałoby się zwykłych, okrągłych gałek są tak wyjątkowe, że to właśnie one decydują o charakterze wnętrza. Alternatywą dla tradycyjnych uchwytów: jedno- lub dwupunktowych czy relingowych mogą być uchwyty frezowane. Ostatnio coraz częściej otwory są lokowane nie w górnej części meblowych drzwiczek, a dokładnie w miejscu na tradycyjny uchwyt. Innym rozwiązaniem, i to od dość dawna popularnym, są <strong>bezuchwytowe systemy</strong> otwierania typu „tip-on”, łączone z cichym, powolnym domykaniem.</p>
<h2 id="potencjał-szuflad-i-szafek">Potencjał szuflad i szafek</h2>
<p>Optymalne wykorzystanie <strong>wnętrza szafek i szuflad</strong> to bardzo ważna kwestia praktyczna. Dobrze jest pamiętać, że tak jak w wielu innych dziedzinach i przypadkach – co za dużo, to niezdrowo. Trzeba zadać sobie kluczowe pytanie: „co i ile jest potrzebne?” i spróbować odpowiedzieć na nie możliwie precyzyjnie. Nie bez powodu obecnie bardzo popularne są <strong>rozwiązania cargo</strong>. To pojemne systemy koszy z łatwym dostępem do zawartości, które można umieszczać na dowolnej wysokości. Stelaż jest przytwierdzony do frontu i kosze wysuwają się w miarę otwierania szafki. Są dostępne również wersje narożnikowe cargo. Oprócz koszy można też wewnątrz szafek zamontować <strong>wysuwane półki</strong>. Myśląc o zagospodarowaniu narożników, trzeba dokładnie się przyjrzeć licznym proponowanym rozwiązaniom – wysuwanym cargo, półkom, „nerkom”, karuzelom i szufladom. W szufladach w miarę potrzeb można umieszczać różnego typu <strong>organizery</strong>, np. podłużne lub poprzeczne listwy wydzielające miejsce na przechowywanie naczyń, narzędzi i urządzeń.</p>

W duecie z frontami występują uchwyty, często określane „meblową biżuterią”. To nie przypadek, bo niektóre modele wydawałoby się zwykłych, okrągłych gałek są tak wyjątkowe, że to właśnie one decydują o charakterze wnętrza. Alternatywą dla tradycyjnych uchwytów: jedno- lub dwupunktowych czy relingowych mogą być uchwyty frezowane. Ostatnio coraz częściej otwory są lokowane nie w górnej części meblowych drzwiczek, a dokładnie w miejscu na tradycyjny uchwyt. Innym rozwiązaniem, i to od dość dawna popularnym, są bezuchwytowe systemy otwierania typu „tip-on”, łączone z cichym, powolnym domykaniem.

Potencjał szuflad i szafek

Optymalne wykorzystanie wnętrza szafek i szuflad to bardzo ważna kwestia praktyczna. Dobrze jest pamiętać, że tak jak w wielu innych dziedzinach i przypadkach – co za dużo, to niezdrowo. Trzeba zadać sobie kluczowe pytanie: „co i ile jest potrzebne?” i spróbować odpowiedzieć na nie możliwie precyzyjnie. Nie bez powodu obecnie bardzo popularne są rozwiązania cargo. To pojemne systemy koszy z łatwym dostępem do zawartości, które można umieszczać na dowolnej wysokości. Stelaż jest przytwierdzony do frontu i kosze wysuwają się w miarę otwierania szafki. Są dostępne również wersje narożnikowe cargo. Oprócz koszy można też wewnątrz szafek zamontować wysuwane półki. Myśląc o zagospodarowaniu narożników, trzeba dokładnie się przyjrzeć licznym proponowanym rozwiązaniom – wysuwanym cargo, półkom, „nerkom”, karuzelom i szufladom. W szufladach w miarę potrzeb można umieszczać różnego typu organizery, np. podłużne lub poprzeczne listwy wydzielające miejsce na przechowywanie naczyń, narzędzi i urządzeń.

W koncepcji kuchennej zabudowy meblowej ujmowany jest układ frontów szafek i szuflad. Biorąc pod uwagę, że pomieszczenia przeznaczone na kuchnię mogą być ciasne, niskie, wąskie, nietypowe i trudne do zagospodarowania, już na etapie planowania można zdecydować, czy układ frontów będzie pionowy, poziomy czy mieszany. Takie zabiegi mają duży wpływ na optyczne wrażenie przestrzeni – podwyższenie, poszerzenie, powiększenie.

<h2 id="funkcjonalna-strefa-zmywania">Funkcjonalna strefa zmywania</h2>
<p>Przy wyborze blatu konieczny jest jednocześnie <strong>wybór zlewozmywaka</strong> – nakładanego bądź wpuszczanego. Pierwsza opcja jest łatwa w montażu. Tylna krawędź takiego zlewu powinna być wygięta do tyłu. Oczywiście trzeba uwzględnić wstawienie listwy uszczelniającej. <strong>Zlewy wpuszczane</strong> mogą być mocowane na różne sposoby. W wersji klasycznej krawędzie zlewu odrobinę wystają ponad blat (w tym przypadku nie ma znaczenia materiał, z jakiego jest wykonany).</p>
<p>Zlewozmywak może też być montowany <strong>na równi z blatem</strong>. To wymaga wyfrezowania blatu, a nie każdy materiał się do tego nadaje. Jeśli priorytetem jest takie rozwiązanie, to warto poszukać takiego blatu, w którym będzie możliwe bezpieczne frezowanie. Te wysiłki na pewno zrekompensuje efekt. Wartą uwagi opcją jest też montaż <strong>zlewu podblatowego</strong>. Jednak i w tym przypadku nie każdy blat się sprawdzi. Kupno nieodpornych na wilgoć produktów laminowanych i drewnianych może być ryzykowne.</p>

Funkcjonalna strefa zmywania

Przy wyborze blatu konieczny jest jednocześnie wybór zlewozmywaka – nakładanego bądź wpuszczanego. Pierwsza opcja jest łatwa w montażu. Tylna krawędź takiego zlewu powinna być wygięta do tyłu. Oczywiście trzeba uwzględnić wstawienie listwy uszczelniającej. Zlewy wpuszczane mogą być mocowane na różne sposoby. W wersji klasycznej krawędzie zlewu odrobinę wystają ponad blat (w tym przypadku nie ma znaczenia materiał, z jakiego jest wykonany).

Zlewozmywak może też być montowany na równi z blatem. To wymaga wyfrezowania blatu, a nie każdy materiał się do tego nadaje. Jeśli priorytetem jest takie rozwiązanie, to warto poszukać takiego blatu, w którym będzie możliwe bezpieczne frezowanie. Te wysiłki na pewno zrekompensuje efekt. Wartą uwagi opcją jest też montaż zlewu podblatowego. Jednak i w tym przypadku nie każdy blat się sprawdzi. Kupno nieodpornych na wilgoć produktów laminowanych i drewnianych może być ryzykowne.

OBI Deco-Line Bateria jednouchwytowa kuchenna Mahukona, czarna

OBI Deco-Line Bateria jednouchwytowa kuchenna Mahukona, czarna

359 zł

Inny ważny wybór dotyczy kuchennej baterii. Trzeba uwzględnić jej kształt, wielkość, kolor, sposób sterowania i montażu. Można wybrać baterię stojącą (sztorcową) albo naścienną, jedno- lub dwuuchwytową. Są dostępne baterie podokienne – składane oraz bezdotykowe (choć te częściej znajdują zastosowanie w łazienkach). Ze względu na indywidualne potrzeby wymagany jest różny zasięg baterii. Funkcjonalnym rozwiązaniem jest wylewka – ruchoma bądź nieruchoma, jedno- lub kilkuuchwytowa, sprężynowa, o różnej wysokości. Można kupić baterię termostatyczną, z podgrzewaczem, filtrem, z wyświetlaczem informującym o temperaturze. Warto zastanowić się też nad wyborem głowicy, np. z perlatorem czy pierścieniem regulującym strumień wody.

Okap kuchenny – eksponować czy ukrywać?

Niektóre elementy wyposażenia kuchni mogą być specjalnie eksponowane bądź chowane w zabudowie. Lodówka, piekarnik, bateria, zlew, okap – wszystko można uznać za dekorację i z dumą pokazać albo skutecznie ukryć. Przykładowo – w zależności od rodzaju i modelu okapu – da się go zaaranżować jako ozdobę kuchennego wnętrza albo sprawić, że zniknie w przestrzeni. Okapy są różne – przyścienne, podszafkowe, wyspowe, sufitowe, nablatowe. Podstawowa linia podziału przebiega między okapami z wyciągiem a pochłaniaczami. Te pierwsze funkcjonują w obiegu otwartym, to znaczy, że zanieczyszczenia odprowadzane są na zewnątrz. Muszą być podłączone do przewodu kominowego lub do specjalnej rury odprowadzającej. Uznaje się je za bardzo skuteczne. Chłodzą pomieszczenia, a koszty ich eksploatacji są niskie.

Pochłaniacze pracują natomiast w obiegu zamkniętym, co oznacza, że przefiltrowane powietrze pozostaje w pomieszczeniu. Filtry w pochłaniaczach mogą być wymienne lub stałe (polecane są węglowe). Te urządzenia mogą być montowane w dowolnym miejscu, pod warunkiem dostępu do prądu. Są mniej wydajne, droższe w użytkowaniu, nie chłodzą pomieszczeń. Istnieją też modele łączące funkcje wyciągu i pochłaniacza.

Przed dokonaniem wyboru kuchennej zabudowy, zlewozmywaka, baterii czy okapu warto poznać dostępne możliwości i zdecydować się na te, które najlepiej pasują do charakteru wnętrza i naszych potrzeb. Odpowiednie wyposażenie to w końcu podstawa tego, co w kuchni najprzyjemniejsze: kulinarnych eksperymentów, doskonalenia przepisów czy porannych spotkań przy śniadaniu.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności