Co szukasz?
Zobacz także

Ekologiczna kuchnia – jak wyposażyć kuchnię przyjazną środowisku i zdrowiu?

Dbanie o środowisko i zdrowie zaczyna się w… naszych domach, a czasem na pozór drobne zmiany, prowadzą do tych wielkich. Wspólnie z marką Tefal podpowiemy Wam jak wyposażyć kuchnię, by była ona ekologiczna i bezpieczna dla zdrowia.

biała kuchnia w stylu skandynawskim

Troska o środowisko i własne zdrowie zawitała w naszych kuchniach już dawno. Zwracamy uwagę na to, co i jak jemy oraz z czego składają się produkty, którymi zapełniamy lodówkę. Rzadko kiedy łączymy ze zdrowiem sposób przygotowania i podania posiłków. Tymczasem naczynia kuchenne i pojemniki, których do tego używamy, mają ogromny wpływ zarówno na środowisko, jak i nasze zdrowie.

Ekologiczna kuchnia a szkodliwy plastik 
--
Opakowania na żywność, folia spożywcza, worki na śmieci czy butelki typu P ...

Ekologiczna kuchnia a szkodliwy plastik

Opakowania na żywność, folia spożywcza, worki na śmieci czy butelki typu PET – nasze kuchnie wręcz toną w jednorazowych produktach wykonanych z plastiku. Przede wszystkim są one bardzo szkodliwe dla środowiska. Zwykła reklamówka potrafi rozkładać się nawet przez 300, a butelka przez 1000 lat.

Plastik ma jednak nie tylko negatywny wpływ na naturę, ale także na nasze zdrowie. Zawarty w nim bisfenol A przyczynia się do zaburzeń gospodarki hormonalnej w ludzkim ciele, a to natomiast prowadzi do wielu chorób.

Pierwszym krokiem do stworzenia ekologicznej i zdrowej kuchni jest więc pozbycie się z niej jak największej ilości plastiku. Jak to zrobić? Plastikowe opakowania można zastąpić drewnianymi skrzynkami, a plastikowe butelki tymi szklanymi. Plastikowe deseczki do krojenia i łyżki do mieszania wymieńmy na drewniane, a foliowe woreczki na te papierowe. Jednorazowe reklamówki niech też pójdą w niepamięć, na rzecz materiałowej torby wielokrotnego użytku.

>> Bądź EKO i weź udział w akcji Tefal #SKUTECZNIEPOSPRZĄTANE <<

Innowacyjny recykling w kuchni

Idei recyklingu nie trzeba nikomu przedstawiać. Segregowanie śmieci ma niezaprzeczalnie pozytywny wpływ na czystość środowiska. Marka Tefal poszła jeszcze o krok dalej i stworzyła ekologiczne patelnie, które całkowicie zmienią pojęcie „ekologii w kuchni”. Naczynia z serii Resource oraz Ingenio Resource nie tylko zostały stworzone w 100% z odzyskanych materiałów, ale i całkowicie nadają się do ponownego recyklingu. Podczas gdy zwykła patelnia będzie rozkładać się nawet przez kilkaset lat, materiał z patelni Tefal będzie można wykorzystać do stworzenia nowych naczyń lub innych przedmiotów codziennego użytku.

Tefal Resource

Jednocześnie przyjazność środowisku w żaden sposób nie wpływa na ich jakość. Patelnie Tefal wykonane są z bardzo wytrzymałych tworzyw, można je myć w zmywarce i mogą być używane na każdym rodzaju kuchenki, a przygotowywanie na nich posiłków jest szybkie i przyjemne. Dzięki używaniu takich naczyń można mieć swój własny wkład w ochronę środowiska, bez rezygnowania z tego, co najlepsze.

Czym są zdrowe garnki?

Wiele osób, chcąc dbać o swoje zdrowie, stara się kupować najzdrowsze jedzenie – warzywa, owoce i produkty „bio”. Paradoksalnie jednak najwięcej trującej chemii może znajdować się tam, gdzie najmniej się jej spodziewamy. Dobrym na to przykładem są, chociażby przybory kuchenne, które często wykonane są ze szkodliwych dla zdrowia materiałów, pełnych toksycznych substancji i metali ciężkich.

minimalistyczna biała kuchnia

Naczynia kuchenne należy więc wybierać ostrożnie i zwracać uwagę na tworzywa, z jakich zostały wykonane. Zdrowe garnki czyste są od szkodliwych substancji oraz posiadają specjalną powłokę, która chroni żywność przed przedostaniem się do niej jakichkolwiek materii.

Wszystkie naczynia Tefal są bezpieczne dla człowieka i środowiska. Ponadto wybrane patelnie i garnki posiadają powłokę Titanium, wzmocnioną cząsteczkami tytanu, co czyni ją odporną na zarysowania i zadrapania, dzięki czemu można jej używać dłużej. Naczynia Tefal są zaprojektowane zgodnie z najsurowszymi standardami w zakresie zdrowia publicznego i zdobyły pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka. Bez obaw można więc przygotować na nich zdrowy posiłek nawet dla najmłodszych lub najbardziej wrażliwych łasuchów.

Tefal Expertise

Zmiana nawyków na lepsze

Ekologię do kuchni wprowadzić można także, zmieniając własne, nawet najmniejsze nawyki. Jest to łatwiejsze, niż może się wydawać! Najprostszą rzeczą będzie rezygnacja z napojów w plastikowych butelkach. Przeciętna rodzina, pijąca z butelek PET, wytwarza dziennie o kilka kilogramów więcej śmieci niż rodzina unikająca plastikowych opakowań. Zastąpić je można specjalnym dzbankiem filtrującym wodę lub filtrem montowanym na kranie. Co, gdy od wody wolimy słodkie soki i napoje? Postawmy na te naturalne, trzymane w szklanych słoiczkach i butelkach.

kuchnia w stylu skandynawskim

Dbać o środowisko możemy także zmieniając wyposażenie kuchni. Idealnym wyborem jest zakup patelni i garnków Ingenio, które są najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem kuchennym – nadają się do gotowania na klasycznej kuchence, jak i na płycie indukcyjnej. Do tego można z nich korzystać przy pieczeniu w piekarniku lub podawać w nich potrawy bezpośrednio na stół. A to co zostanie możemy przechować w lodówce.

Zarówno patelnia jak i garnki mają odpinaną rączkę, którą można wymiennie stosować z każdym naczyniem z serii Ingenio. Do montażu wystarczy jedno kliknięcie. Co umożliwia taki system? Garnki i patelnie można wkładać jedno w drugie, oszczędzając miejsce w szafkach. Ich wszechstronność sprawia, że odpowiedzą na wszystkie Twoje kuchenne potrzeby. Masz wszystko, czego potrzebujesz w jednej szafce, na jednej półce.

Żeby zmieniać świat na lepsze, musimy zacząć od zmian w sobie i w naszym najbliższym otoczeniu. Kuchnia natomiast wydaje się nam najlepszym miejscem do rozpoczęcia tej małej ekologicznej rewolucji!

>> TEFAL <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze
Test
  • Dodano 10 miesiący temu
Test
  • Dodano 10 miesiący temu