Jak zasadzić awokado z pestki?

Każdy fan awokado, który w dodatku uwielbia kwiaty doniczkowe, na pewno zastanawiał się, czy można wyhodować tę roślinę w domowych warunkach. Oczywiście! Bez problemu można uzyskać soczyście zielone drzewko, sadząc w donicy pestkę awokado. Z właściwie pielęgnowanej sadzonki ma szansę wyrosnąć okazała roślina, którą da się przystrzyc do wybranego kształtu. Przedstawiamy krótki poradnik jak wyhodować awokado z pestki krok po kroku – absolutny must have wszystkich fanów zielonych roślin doniczkowych.

Jak wyhodować awokado z pestki?

Jeśli chcemy mieć pewność, że pestka zakiełkuje, wybierzmy owoc dobrej jakości, zdrowy i pozbawiony plam. Delikatnie miękkie awokado przekrawamy na pół, połówki przekręcamy w przeciwnych kierunkach i odrywamy. Pestkę, która została w jednej z połówek, podważamy nożem.

Potrzebne akcesoria:

  • pestka awokado;
  • słoik napełniony filtrowaną, miękką wodą;
  • cztery wykałaczki;
  • duża donica;
  • żwir/keramzyt;
  • ziemia kompostowa;
  • nawóz naturalny.
Uprawa roślin – zobacz produkty pomoce w pielęgnacji roślin

Krok 1. Przygotowanie pestki awokado

Pestkę awokado oczyszczamy z miąższu i pozostawiamy do lekkiego przeschnięcia. Dodatkowo przez dobę możemy namaczać ją w letniej wodzie – spowoduje to delikatne pęknięcie łupiny i ułatwi roślinie wykiełkowanie.

Krok 2. Umieszczenie pestki awokado w wodzie

W połowie pestki wbijamy wykałaczki pod kątem prostym tak, aby utworzyły krzyżak. Władamy pestkę do słoika w taki sposób, aby wykałaczki opierały się o jego krawędzie, a pestka była lekko zanurzona w wodzie. Wodę zmieniamy co kilka dni, gdy zauważymy, że traci przejrzystość.

Krok 3.Oczekiwanie na pierwsze pędy w wodzie

Od momentu umieszczenia pestki awokado w wodzie należy uzbroić się w cierpliwość i obserwować sadzonkę. Niektóre pestki wypuszczają pierwsze korzenie w wodzie już po miesiącu, najczęściej jednak pędy pojawiają się dopiero po upływie 6-8 tygodni.

Krok 4. Pojawienie się łodygi

Gdy w wodzie zaczną pojawiać się pierwsze korzenie, skórka pestki zacznie się złuszczać i odchodzić. Po pewnym czasie wierzch pestki pęknie, a w szczelinie pojawi się młody pęd. Cierpliwie obserwujemy, jak roślina się rozwija. Nie zapominajmy o regularnym wymienianiu wody w naczyniu. Pleśń, bakterie lub inne grzyby mogą doprowadzić do gnicia pestki.

Krok 5. Pierwsze listki

Pęd na szczycie pestki powinien kontynuować swój wzrost. Po pewnym czasie łodyga zacznie wypuszczać odnogi z zielonymi listkami. Pielęgnujemy w ten sam sposób roślinę i czekamy, aż łodyga osiągnie około 15 cm.

Krok 6. Przycięcie łodygi (opcjonalnie)

Kolejny krok to skrócenie łodygi o połowę. Taki zabieg pobudzi roślinę do dalszego wzrostu, która po krótkim czasie powinna wypuścić dużą ilość bocznych pędów i listków. Przycinanie łodygi można pominąć, pozwalając roślinie na dalszy rozwój.

Krok 7. Posadzenie pestki do doniczki

Mierząca 15 cm łodyga to sygnał, że roślinę możemy umieścić w ziemi. Jak sadzić awokado? W obszernej donicy układamy warstwę drenującą złożoną ze żwiru lub keramzytu, a na nią sypiemy ziemię kompostową wymieszaną z kilkoma łyżkami nawozu. Na samej górze usypujemy warstwę czystej gleby i umieszczamy w niej pestkę. Wierzch pestki powinien znajdować się lekko poza ziemią. Na koniec sadzonkę dokładnie podlewamy.

Awokado w doniczce – wymagania

Do odpowiedniego rozwoju awokado potrzebuje dużych ilości światła i ciepła, dlatego też donice z sadzonkami najlepiej umieszczać na wystawie południowej. Optymalna dla rośliny temperatura wynosi 24 stopnie Celsjusza. Zbyt małe ilości światła spowodują, że sadzonka będzie źle rosła, zacznie wypuszczać długie pędy, jej pień będzie się wyginał, a cały kształt ulegnie deformacji. Oprócz słońca awokado wymaga również solidnego podlewania – ziemia w donicy powinna być zawsze wilgotna. Wyjątkiem jest zima, podczas której roślina przechodzi przez okres odpoczynku. Wówczas nawadnianie drzewka powinno być zredukowane do minimum.

Dla **awokado hodowanego w domu** zima stanowi trudny czas. Jeśli posiadamy ogród zimowy lub przydomową szklarnię, możem ...

Dla awokado hodowanego w domu zima stanowi trudny czas. Jeśli posiadamy ogród zimowy lub przydomową szklarnię, możemy po prostu przenieść tam roślinę na czas jej odpoczynku. Trochę trudniej zadbać o sadzonkę, gdy nie dysponujemy tego typu budynkiem. W okresie zimowym awokado musi bowiem znajdować się w pomieszczeniu, które jest jasne i dość chłodne – temperatura otoczenia nie powinna przekraczać 8 stopni Celsjusza ani spadać poniżej 0. W mieszkaniu problemem może być centralne ogrzewanie, które wysusza powietrze, co w efekcie może doprowadzić do usychania liści. Aby temu zapobiec, zimą można zraszać roślinę wodą.

Awokado w doniczce – kwitnienie

Domowa hodowla awokado rzadko prowadzi do uzyskania owoców. Kwiaty pojawiają się u minimum 4-letnich roślin, głównie tych przechowywanych w wilgotnych i ciepłych szklarniach. Awokado w warunkach naturalnych kwitnie bardzo obficie – kwiaty rośliny są drobne, żółtozielone i lekko owłosione od wewnątrz. Znajdują się na szczytach pędów, zebrane w duże, wiechowate kwiatostany.

Dla plantatorów problemem jest obupłciowość kwiatów (kwiaty są jednocześnie żeńskie i męskie). Wyróżnia się rośliny typu A i typu B. W przypadku awokado typu A kwiaty jako żeńskie otwierają się rano, po kilku godzinach zamykają się, a jako męskie otwierają następnego dnia po południu. Kwiaty awokado typu B jako żeńskie otwierają się po południu, a jako męskie kolejnego dnia rano. Do zapylenia musi więc dojść krzyżowo – tzn. kwiat musi być zapylony pyłkiem z innej rośliny. Żeby istniała szansa na zapylenie awokado w warunkach domowych, musimy posiadać drzewek kilka kwitnących w tym samym czasie.

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii DIY - Zrób to sam
Zobacz więcej artykułów w kategorii DIY - Zrób to sam
Komentarze