Nowy trend: fluorescencyjne płytki i dodatki

Dawniej kojarzone nieco negatywnie, dziś designerskie, często utrzymane w futurystycznej, odrobinę kosmicznej estetyce. Czasem zaglądają do łazienek i kuchni, innym razem można spotkać je w przydomowych ogrodach. Fluorescencyjne dodatki i dekoracje, bo o nich mowa, coraz śmielej pojawiają się we współczesnych aranżacjach! Czasem są to płytki ścienne lub podłogowe, innym razem fugi wykończeniowe lub ozdobne akcenty. W jaki sposób czarować ich urokiem? W których wnętrzach prezentują się najciekawiej? Czy naprawdę nie szkodzą zdrowiu? O tym wszystkim możesz przeczytać w poniższych akapitach.

Płytki świecące w ciemności

Fluorescencja to nic innego jak jeden z rodzajów luminescencji, czyli zjawiska emisji fal świetlnych. Kiedyś uważano ją za szkodliwą dla zdrowia, jednak ostatnie badania jasno dowodzą, że jest to nieprawda. Nic zatem dziwnego, że obecnie coraz więcej projektantów sięga po rozwiązania dekoracyjne, które wykorzystują właśnie proces fluorescencji! Dawniej jarzące się w ciemności elementy kojarzono głównie z ozdobnymi figurkami, współcześnie są to zarówno stylowe bibeloty, jak i niebanalne elementy wykończeniowe. Prawdziwym bestsellerem w sektorze aranżcyjnym okazują się być zwłaszcza... płytki ścienne i podłogowe! Czasem są to kafle wielkoformatowe, innym razem drobna mozaika. Zróżnicowanie elementów oraz bogata oferta produktowa rozmaitych firm produkujących glazurę, sprawiają, że każdy może wybrać coś dla siebie – zarówno pod względem wielkości, jak i kolorystyki. Zazwyczaj jednak są to elementy szklane, których powierzchnia pozwala na swobodne przepuszczanie fal świetlnych.

Płytki fluorescencyjne, a zwykłe płytki
--
Za dnia płytki typu fluo prezentują się tak standardowe, nieświecące modele ...

Płytki fluorescencyjne, a zwykłe płytki

Za dnia płytki typu fluo prezentują się tak standardowe, nieświecące modele. Dopiero w całkowitej ciemności oddają blask "nagromadzony" dzięki światłu – sztucznemu bądź dziennemu. Tego rodzaju dekory można stosować zarówno w łazience, jak i w kuchni. Doskonale wypadną nie tylko na ścianach czy podłodze, jako całościowe wykończenie, ale i jako częściowe dekory – nad blatem kuchennym czy jako "obudowa" armatury np. okalając z zewnątrz wannę. Fluorescencyjne płytki można również "miksować" ze zwykłymi elementami i przeplatać nimi klasyczne płytkowe kompozycje.

<< Kliknij i wybierz najpiękniejsze płytki do swojej łazienki >>
Płytki fluorescencyjne w ogrodzie
--
**Płytki fluorescencyjne** można z powodzeniem traktować jako element wykończenio ...

Płytki fluorescencyjne w ogrodzie

Płytki fluorescencyjne można z powodzeniem traktować jako element wykończeniowy również na zewnątrz. Jeśli zatem masz w ogrodzie basen czy oczko wodne – śmiało wykorzystaj je jako niebanalną ozdobę! Tego rodzaju dekor przepięknie zaprezentuje się po zmroku. Płytki typu fluo położone na dnie zbiornika wodnego, będą subtelnie przebijać się przez lustro wody i tworzyć urokliwą kompozycję przypominającą nocne, migotliwe niebo. Elementami oddającymi światło można wyłożyć również przydomowy taras czy ogrodowy chodnik.

Fugi fluorescencyjne
--
Tuż obok płytek fluorescencyjnych coraz większą popularnością cieszą się **fugi oddające świat ...

Fugi fluorescencyjne

Tuż obok płytek fluorescencyjnych coraz większą popularnością cieszą się fugi oddające światło. W świetle dziennym tego typu spoiny mają klasyczną jasną barwę, jednak w ciemności emitują odcień jasnoniebieski. Gotowy produkt można kupić lub wykonać samodzielnie. Aby stworzyć fugę fluorescencyjną, wystarczy dodać do zwykłego produktu pigment typu fluo, który sprawi, że spoina zacznie oddawać światło po zmroku. Warto wiedzieć, że tego rodzaju pigmenty mają rozmaitą kolorystykę – poczynając od błękitu, idąc przez zieleń i żółć, na pomarańczu kończąc. Co ciekawe, niektóre firmy dodają do fug drobinki brokatu, które sprawiają, że łączenia pomiędzy płytkami nie tylko świecą w ciemności, ale również urokliwie się mienią. Tego rodzaju fuga nie różni się wytrzymałością od innych, standardowych produktów. Jest elastyczna, wodoszczelna, odporna promieniowanie UV, a także plamy i pęknięcia.

Dekoracyjne kamyki świecące w ciemności
--
**Świecące w ciemności płytki i fugi** to nie jedyne produkty fluorescencyj ...

Dekoracyjne kamyki świecące w ciemności

Świecące w ciemności płytki i fugi to nie jedyne produkty fluorescencyjne cieszące się wśród projektantów coraz większą popularnością. Oprócz nich, na rynku zaczęły brylować również kolorowe, oddające światło kamyki. Świecące elementy wykonane z żywicznych i fotoluminescencjach materiałów pigmentowych to doskonały sposób na nietypową dekorację ogrodu, podwórka, akwarium, przydomowego podjazdu czy doniczek z kwiatami pokojowymi. Dzięki innowacyjnemu zastosowaniu tworzywa absorbującego światło dzienne, kamyki w dzień nagromadzają potrzebną im energię słoneczną, aby w nocy rozbłysnąć w rozmaitych, intensywnych barwach, stwarzając tymsamym niezwykle malowniczy, dekoracyjny efekt.

Efekt fluorescencji bywa niezwykle malowniczy. To fantastyczna opcja dla osób, które preferują niebanalne wykończenia i nieco kosmiczną estetykę. Świecące elementy pomogą dodać przestrzeni pazura i sprawią, że aranżacje nabiorą intrygującego charakteru.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Trendy
Zobacz więcej artykułów w kategorii Trendy
Komentarze