Końcówka wyprzedaży ⏰ Weekend promocji do -75%
Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:  

Wysokość umywalki: jaka będzie optymalna?

W łazience – podobnie jak w kuchni – ważna jest ergonomia. Poszczególne urządzenia sanitarne muszą znajdować się na odpowiedniej wysokości, tak by zapewniały komfortowe i bezpieczne warunki do codziennej higieny. Szczególną uwagę należy poświęcić umywalce, z której korzystamy co najmniej kilka razy w ciągu dnia. Na jakiej wysokości powinno znajdować się urządzenie? Jaka jest zalecana wysokość montażu umywalek nablatowych, wpuszczanych w blat i wiszących? Czy kwestia montażu jest regulowana jakimikolwiek przepisami? Dowiesz się tego z poniższych akapitów.

Wysokość umywalki – przepisy

W polskim prawie nie ma przepisu, który określałby jednoznacznie, na jakiej wysokości należy montować umywalki w pomieszczeniach higieniczno-sanitarnych. Projektując łazienkę prywatną lub publiczną trzeba kierować się ogólnie przyjętymi normami oraz własną intuicją.

Poprzednie pokolenia Polaków przestrzegały wytycznych z publikacji “Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych: Instalacje sanitarne i przemysłowe” (wyd. 1974 r.), zgodnie z którymi umywalki powinny znajdować się na wysokości 75-80 cm. Dzisiaj zamieszczone w książce dane są nieaktualne, bo na przestrzeni ostatnich stu lat średnia wzrostu dla kobiet i mężczyzn w Polsce wzrosła kolejno o 14 i 13,6 cm.

Standardowa wysokość umywalki dopasowana do wzrostu

Aktualna standardowa wysokość montażu umywalki wynosi 85-90 cm, licząc od podłogi do górnej krawędzi urządzenia do posadzki. Takie umiejscowienie misy umywalkowej jest komfortowe dla większości osób, więc zda egzamin w budynkach użytku publicznego, a także w domach i mieszkaniach pod wynajem.

Urządzając prywatną łazienkę lub toaletę, należy wziąć pod uwagę nie tylko ogólne zalecenia, ale i wzrost domowników. Najlepiej zamontować umywalkę na takiej wysokości, aby dorośli użytkownicy mogli umyć ręce w pozycji wyprostowanej – bez konieczności pochylania się nad misą. Równocześnie umywalka nie może wisieć zbyt wysoko. W przeciwnym razie każde mycie rąk lub twarzy będzie wiązać się z dyskomfortem: zachlapaną łazienką, zamoczonym ubraniem i spływającą po ramionach wodą.

Dobierając wysokość umywalki do wzrostu, warto wziąć pod uwagę poniższe wytyczne:

Najłatwiej dokonać wyboru, jeśli wszyscy domownicy są podobnego wzrostu. Co jednak w sytuacji, gdy pod jednym dachem mieszkają osoby bardzo wysokie i bardzo niskie, które mają skrajnie różne potrzeby? Najlepszym rozwiązaniem jest pójście na kompromis. Umywalka powinna zawisnąć na standardowej wysokości 85-90 cm, tak by umożliwić bezproblemowe użytkowanie każdemu z dorosłych członków rodziny.

Wysokość umywalki nablatowej

Podane wyżej parametry dotyczą wszystkich rodzajów umywalek. W przypadku modeli podwieszanych, podblatowych oraz wpuszczanych w blat montaż przebiega bezproblemowo. Sytuacja może okazać się nieco bardziej skomplikowana, jeśli w grę wchodzi umywalka nablatowa.

Umywalki stawiane na blacie mają przecież skrajnie różne wysokości. Im wyższe ścianki urządzenia, tym większe ryzyko, że – przy standardowej wysokości montażu – blat pod umywalką zostanie umiejscowiony zbyt nisko. Jeśli chcesz go traktować jako powierzchnię roboczą, a pod spodem umieścić pojemne szuflady, rozważ “podniesienie” umywalki o kilka centymetrów.

Wysokość odpływu umywalki i przyłączy wodnych

Na jakiej wysokości umiejscowić odpływ od umywalki? Wysokość umywalki wymusza określone rozplanowanie przyłączy ciepłej i zimnej wody oraz otworu kanalizacyjnego. Zakładając, że umywalka zostanie zamontowane na standardowej wysokości 85-90 cm, odpływ powinien znaleźć się ok. 55 cm nad posadzką. Przyłącza wody z zaworami należy umieścić nieco wyżej – na wysokości ok. 55-65 cm. Takie rozmieszczenie elementów pozwoli na swobodne podpięcie wężyków baterii do zaworów oraz połączenie odpływu umywalki z otworem kanalizacyjnym za pomocą syfonu.

VELDMAN UMYWALKA CERAMICZNA GRACJA

VELDMAN UMYWALKA CERAMICZNA GRACJA

149 zł 259 zł
VELDMAN UMYWALKA KONGLOMERAT ARON - ROZMIAR DO WYBORU

VELDMAN UMYWALKA KONGLOMERAT ARON - ROZMIAR DO WYBORU

629 zł
VELDMAN UMYWALKA CERAMICZNA ANNA 48X35, 59X42

VELDMAN UMYWALKA CERAMICZNA ANNA 48X35, 59X42

179 zł 279 zł
Umywalka ceramiczna 60 cm CFP9060

Umywalka ceramiczna 60 cm CFP9060

289 zł

Wysokość umywalki dla dzieci

Ze względu na zawrotne tempo, w jakim rosną dzieci, projektowanie łazienki z myślą o najmłodszych zdecydowanie mija się z celem. Zamiast montować umywalkę tuż nad podłogą, lepiej umieścić urządzenie na standardowej wysokości i zakupić specjalny antypoślizgowy podest, który ułatwia maluchom samodzielne dbanie o higienę.

Sytuacja wygląda zgoła inaczej w przypadku żłobków, przedszkoli oraz szkół podstawowych. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i placówkach publicznych każda placówka oświatowa musi zapewnić podopiecznym dostęp do odpowiednich warunków higieniczno-sanitarnych. Zawarte w dokumencie wytyczne nie określają jednak, na jakiej wysokości powinny zostać zamontowane sanitaria dla poszczególnych grup wiekowych. W przypadku umywalek przyjęło się stosować poniższe normy:

Wysokość umywalki dla niepełnosprawnych

Łazienka dla osób niepełnosprawnych musi być urządzona zgodnie z przepisami zamieszczonymi w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dokument zawiera bardzo ogólne wytyczne na temat doboru i sposobu rozmieszczenia sanitariów. W kwestii umywalek ogranicza się wyłącznie do stwierdzenia, że urządzenie musi być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Szczegółowe wytyczne na temat wysokości umywalki dla osób niepełnosprawnych podaje europejska norma DIN 18024-2. Zgodnie z jej zaleceniami górna krawędź urządzenia powinna znajdować się maks. 80 cm nad podłogą. Równocześnie pod umywalką musi być zachowana wolna przestrzeń o minimalnej głębokości 30 cm i wysokości 67 cm, która pomieści wózek. W praktyce oznacza to, że projektując strefę umywalkową należy zrezygnować z montażu postumentów, cokołów i szafek łazienkowych.


Inne artykuły w tej kategorii


Salon z zieloną kanapą

Zapisz się do newslettera i daj się zaskoczyć 🎉

  • proste triki na wielkie zmiany
  • sprytne sposoby na urządzanie wnętrz
  • rankingi produktów i inspiracji
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Homebook sp. z o.o. z siedzibą przy ul. Jaworskiej 13, 53-612 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności