Meble z darmową dostawą do 48h!😍 Zrób zakupy za min. 500 zł!
Koniec za:
Homebook.pl
Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Welur – co to za materiał i jak wykorzystać welur we wnętrzach?

Welur – z jednej strony połyskujący i królewski, z drugiej miękki i otulający. Nic dziwnego, że od kilku sezonów welurowe tkaniny to prawdziwy hit, zarówno jeśli chodzi o tapicerki meblowe, jak i o dodatki. Prezentują się elegancko i luksusowo, ale jednocześnie wprowadzają do wnętrza poczucie komfortu i przytulności. Welur – jaki to materiał i czym różni się od swoich krewniaków: aksamitu i welwetu? W jakiej formie najlepiej wprowadzić go do aranżacji mieszkania?

welur we wnętrzach
Fot. K&BLondon

Welur – co to jest?

Zanim opowiemy o najmodniejszych welurowych meblach i akcesoriach, odpowiedzmy na pytanie, co to jest welur? Jak wygląda ten materiał i z czego jest właściwie zrobiony? Odpowiedź jest nieco złożona, bo istnieje kilka tkanin bardzo podobnych do weluru i często błędnie z nim utożsamianych.

Co to więc za tkanina – welur? Jest to materiał z grupy tkanin pluszowych, wyposażony w tzw. okrywę runową. W porównaniu do aksamitu jest dość cienki i elastyczny, ale mniej połyskujący. W dotyku jest miękki i delikatny, wyposażony w charakterystyczny meszek.

Welur – skąd pochodzi ta tkanina?

Tkanina welurowa po raz pierwszy pojawiła się w Indiach, a do Europy trafiła dopiero w XII wieku. Miękka, lśniąca i wykonywana z kosztownych włókien, szybko stała się symbolem luksusu i elegancji. Znajdowała zastosowanie w aranżacji wnętrz np. jako tkanina obiciowa na fotele czy materiał na zasłony. Z weluru szyto też oczywiście wytworne stroje dla arystokracji i władców, a także szaty liturgiczne.

Welur – właściwości materiału

Welur jako materiał posiada bardzo charakterystyczne cechy, które decydują o jego dużej rozpoznawalności:

  • miękkość
  • gładkość
  • elastyczność
  • połysk
  • delikatne zmienianie odcienia pod wpływem dotyku

Welur a aksamit, zamsz i welwet – czym się różnią?

Choć aksamit, welur i welwet należą do grupy tkanin pluszowych i są do siebie bardzo podobne, to używanie ich nazw wymiennie jest błędem. Te trzy materiały różnią się bowiem rodzajem włókien, z których są wykonywane, grubością i elastycznością materiału, a także sposobem uzyskania charakterystycznego meszku i jego długością.

Welur a aksamit

Aksamit to dość gruby i sztywny materiał bawełniany. Jego włoski mają maksymalnie długość 3 mm. Aksamit powstaje poprzez wprowadzenie między nitki osnowy i wątku dodatkowych nitek runowych – jedwabnych, bawełnianych, wełnianych lub poliestrowych. Łóżka, krzesła i fotele tapicerowane są wytrzymałym aksamitem z runem wełnianym lub bawełnianym.

Welur a welwet

Welwet cechuje się meszkiem o dość długich włoskach, mierzących ponad 3 mm. Tkanina może składać się z włókien bawełnianych lub bawełniano-jedwabnych. Powstaje w wyniku rozcięcia nitek osnowy wyciągniętych ponad wątek. Choć welwet połyskuje podobnie jak welur i aksamit, jest od nich zdecydowanie grubszy i sztywniejszy.

Welur a zamsz

Oprócz tkaniny welurowej istnieje także welurowa skóra, która jest odmianą zamszu. Posiada ona lekki meszek, a po przeciągnięciu palcami zmienia odcień.

Welur tapicerski – jakie ma zastosowanie we wnętrzach?

Welurowe krzesła i fotele

Mogą pełnić nie tylko funkcję praktyczną, ale i ozdobną – fotel z weluru to także świetny pomysł na accent piece, czyli wyrazisty element ozdobny, który zdefiniuje charakter wnętrza. Na topie wciąż pozostają kultowe fotele z PRL-u, czyli eleganckie modele klubowe (koktajlowe), zwiewne fotele muszelki, wygodne fotele Lisek i Zajączek czy ikoniczny fotel Chierowskiego. Obok oryginalnych egzemplarzy furorę robią meble inspirowane kultowymi modelami, pokryte welurowymi tapicerkami o nowoczesnym designie.

W tym sezonie rosnącą popularnością cieszą się również tapicerowane welurem krzesła – można śmiało uznać, że wypierają tradycyjne drewniane modele. Delikatne sylwetki tych krzeseł wspaniale harmonizują z miękką tkaniną pokrycia, co czyni z nich doskonały wybór do jadalni w duchu glamour lub inspirowanych stylem awangardowym.

Moda na miękkie tapicerki nie ominęła też hokerów – welur w połączeniu ze złotym metalem i geometrycznymi kształtami tworzy stołki barowe idealne do wnętrz w stylu art déco.

Welurowe narożniki i sofy

Pokryte miękkim welurem narożniki, sofy i kanapy od kilku sezonów cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. W ostatnim czasie geometryczne, nieco kanciaste sylwetki tych mebli zaczynają tracić popularność na rzecz kanap o obłych kształtach. Odpowiada za to poszukiwanie przytulności, stanowiące ważny element w aktualnym designie.

Pokryta welurem sofa o łagodnej sylwetce jest jak zaproszenie do odpoczynku – duży model o smukłym, nieco wygiętym kształcie będzie znakomitą ozdobą eleganckiego salonu. Dobrym pomysłem jest dobranie do niego welurowego pufa, który w zależności od rozmiaru może posłużyć jako stylowy podnóżek lub ekstrawagancki stolik pomocniczy.

Sprawdź też: Jaka tkanina obiciowa jest najlepsza? Wybierz materiał obiciowy na kanapę i narożnik

Welur – jakie dekoracje do wnętrz się z niego wykonuje?

Welurowe zasłony

Zasłony to oprócz mebli jedne z najpopularniejszych elementów wystroju wnętrza wykonane z weluru. Ze względu na swój wyrazisty charakter pasują do wyrafinowanych aranżacji w stylu glamour, art déco lub eleganckiej odsłony stylu klasycznego.

Zasłony welurowe najlepiej sprawdzą się w dużych wnętrzach, które trzeba ochronić przed intensywnym działaniem promieni słonecznych. Welur na zasłony powinien być więc dobrej jakości, na tyle gruby, by nie przepuszczał światła, ale na tyle elastyczny, by ładnie się układał.

Welurowe dodatki

Zasłony z weluru to niejedyne pluszowe dodatki, które uatrakcyjnią wnętrze. Od długiego czasu popularnością cieszą się welurowe poduszki. Modne niegdyś gładkie poszewki zastąpiły powłoczki wzorzyste, nierzadko inspirowane dziełami sztuki lub projektowane przez najlepszych designerów. Modne stały się modele ozdobione frędzelkami lub pikowaniem.

Przy dobieraniu poduszek z weluru warto kierować się nie tylko wzorami, ale również kształtem. Aranżację na kanapie warto stworzyć nie tylko z poduszek kwadratowych i prostokątnych, ale również z okrągłych i z podłużnych wałków.

W sypialni oprócz poduszek sprawdzą się też welurowe narzuty i dekoracyjne zagłówki. Ciekawą propozycją są również pokryte welurem abażury lamp, ramki na zdjęcia i niewielkie rzeźby.

Welur – jakie kolory są modne?

Elegancka faktura weluru sprawia, że doskonale prezentuje się właściwie w każdym kolorze. Najpopularniejsze barwy welurowych pokryć i dodatków często posiadają jednak intensywne odcienie. Welur butelkowy i bordowy, a także żółty welur w odcieniu musztardy święcą triumfy popularności.

Dużym zainteresowaniem cieszy się także granatowy plusz, ale w nadchodzącym sezonie projektanci przewidują spadek jego znaczenia na rzecz weluru niebieskiego, błękitnego i w kolorze lazurowym.

Łagodne pastele to drugie oblicze modnych welurowych tkanin. Pudroworóżowy, waniliowy, miętowy czy szary welur to dobry wybór do pogodnych wnętrz urządzonych w jasnych barwach.

Welur – najczęściej zadawane pytania o pielęgnację weluru

Jak dbać o welur?

Choć welurowe meble i dodatki prezentują się po królewsku, ich znakomitemu wyglądowi może zagrozić niewielki, ale uciążliwy wróg, mianowicie kurz. Bardzo łatwo gromadzi się on w welurowym runie, tworząc nieestetyczny szarawy osad. Jak więc pielęgnować welur? Przede wszystkim należy go regularnie odkurzać przy użyciu miękkiej i czystej końcówki lub delikatnie wyczesywać za pomocą odpowiednich szczotek.

Jak impregnować welur i czy jest to w ogóle możliwe? Tak, jeśli mowa o skórze welurowej, czyli podgatunku zamszu. Do tego celu należy jednak używać specjalistycznych preparatów ochronnych.

Jak prasować welur?

Nie każdy zdaje sobie sprawę, że welur można również prasować – i to nie tylko ten, z którego szyte są ubrania, ale również tapicerski. Jak więc wyprasować welur? Mowa tu oczywiście nie o intensywnym prasowaniu rozgrzanym żelazkiem, ale o delikatnym wygładzaniu za pomocą parownicy. Za jej pomocą bezinwazyjnie zlikwidujesz zagniecenia na welurowych zasłonach, a z tapicerowanych mebli pozbędziesz się roztoczy i nieprzyjemnych zapachów.

Jak prać welur?

Odkurzanie i parowanie przydaje się od czasu do czasu, jako sposób na pył i roztocza, ale czasem zdarza się, że z tapicerki trzeba usunąć plamę. Jak czyścić welur, by go nie uszkodzić? Zawsze na początku należy osuszyć zabrudzone miejsce np. za pomocą papierowego ręcznika.

Jeśli plama jest wyraźna, można spróbować wyczyścić ją za pomoc specjalnego preparatu do weluru, łagodnego detergentu lub domowego środka sporządzonego z litra wody i 2 łyżek amoniaku. Czyszczenie zawsze rozpoczynaj od brzegów plamy i kieruj się do jej środka, dzięki czemu zapobiegniesz rozmazaniu zabrudzenia.

Dowiedz się więcej: Jak czyścić welurowe meble? Sposoby na czyszczenie weluru

Welur to jedna z najpopularniejszych obecnie tkanin tapicerskich i dekoracyjnych. Znajdzie zastosowanie w wielu aranżacjach, nie tylko tych luksusowych, w stylu glamour czy art déco, ale również w bardziej swojskich i przytulnych. Welurowe tkaniny obiciowe świetnie sprawdzą się zarówno jako pokrycia foteli i łóżek, jak i również modnych krzeseł do jadalni.


Inne artykuły w tej kategorii

Tkanina boucle – odkryj hit sezonu i kup meble zgodne z trendem

Tkanina boucle – odkryj hit sezonu i kup meble zgodne z trendem

Aksamit we wnętrzach – co warto wiedzieć o tej modnej tkaninie

Aksamit we wnętrzach – co warto wiedzieć o tej modnej tkaninie

Jaka tkanina obiciowa jest najlepsza? Wybierz materiał obiciowy na kanapę i narożnik

Jaka tkanina obiciowa jest najlepsza? Wybierz materiał obiciowy na kanapę i narożnik

Rolety wewnętrzne – nie tylko ozdoba

Rolety wewnętrzne – nie tylko ozdoba

Sponsorowane Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Świeżość produktów na dłużej - z lodówką marki Haier

Sponsorowane Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Wielkanocne dania z Candy Black Collection

Powiadomienie

Zapisz się do newslettera i nie przegap okazji

  • Informacje o promocjach
  • Rankingi produktów
  • Najnowsze trendy
  • Praktyczne porady
Administratorem danych, które wpiszesz, będzie Selsey sp. z o.o. z siedzibą przy ul. ul. Fabrycznej 6, 53-609 Wrocław. Twoje dane będą przetwarzane w celu wysyłania Ci naszych ofert handlowych i naszych partnerów. Masz prawo m.in do: wycofania zgody, żądania dostępu do danych, sprostowania, usunięcia danych, jak również do skorzystania z innych praw opisanych szczegółowo w Polityce Prywatności

Wysyłka

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

Ufamy tylko najlepszym! W Homebook dbamy o Twoje zamówienia jak nikt inny. Współpracujemy z renomowanymi firmami kurierskimi, transportowymi i lokalnymi specjalistami od dostaw.

10 lat na rynku

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Jesteśmy mistrzami inspiracji - przez 10 lat pokazujemy Polakom, jak mieszkać pięknie i komfortowo. Przekonaj się sam i stwórz swoje wymarzone wnętrze z Homebook.pl!

Raty 0%

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Nasza oferta to czysta magia: od 5 do 10 rat 0%! Wyjątkowa okazja, by cieszyć się wygodnymi płatnościami bez żadnych ukrytych kosztów. Nie trać czasu - skorzystaj z tej wyjątkowej szansy.

Zwrot do 60 dni

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.

Kupujesz w Homebook.pl? Bez obaw! Masz aż 14 dni na zwrot towaru. Ale wiesz co? Jeśli masz konto u nas, to wydłużamy ten czas do aż 60 dni! Wygoda i elastyczność na najwyższym poziomie.