Wyposażenie łazienki – jak wybrać armaturę do strefy umywalki, prysznica i WC?

Urządzanie łazienki to nie tylko właściwe rozplanowanie małej przestrzeni. Sekret udanej aranżacji jak zwykle tkwi w szczegółach, które w tym przypadku przyjmują postać armatury łazienkowej. Wyposażenie najważniejszych stref w łazience: strefy umywalki, prysznica lub wanny i WC to klucz do funkcjonalności tego wnętrza. Spójna armatura o odpowiednim kształcie może być jednocześnie miłą dla oka ozdobą. Jak zatem wybrać wyposażenie łazienki, by było wygodne, trwałe i piękne? Czym się kierować przy wyborach zakupowych? Podpowiadamy wspólnie z architektką Kasią Orwat.

wyposażenie łazienki

Strefa umywalki: jaką umywalkę wybrać?

Strefa umywalki to najważniejsza część łazienki, bo to z niej najczęściej korzystamy. Jaką umywalkę wybrać, by codzienna toaleta przebiegała wygodnie? W małej łazience najlepiej sprawdzi się umywalka o ok. 40 cm szerokości. W większej możesz sobie pozwolić nawet na 120 cm szerokości lub na dwie umywalki. To bardzo praktyczne rozwiązanie, kiedy w porannym pośpiechu wszyscy domownicy chcą skorzystać z umywalki. Będzie się prezentować modnie, jeśli zdecydujesz się na opcję nablatową. Najpopularniejszym materiałem na umywalkę jest biała ceramika i właśnie ten najbardziej polecamy, choć i inne mają swoje zalety (szkło, marmur, konglomerat – trwałe i piękne, ale kosztowne, drewno – efektowne, ale trudne w utrzymaniu). Na jakiej wysokości zamontować umywalkę? Optymalna wysokość to 85-90 cm. A jaką baterię do niej dobrać?

wyposażenie łazienki w strefie umywalki

Jak wybrać baterię umywalkową?

Baterie umywalkowe różnią się sposobem montażu, obsługi czy rodzajem głowicy. Podstawowy wybór rozgrywa się między baterią stojącą, montowaną na umywalce a ścienną – podtynkową lub natynkową. Modne, łatwiejsze do utrzymania w czystości i efektownie minimalistyczne są dziś baterie ścienne. Jeśli chodzi o sposób obsługi, zdecydowanie polecamy baterie jednouchwytowe lub bezdotykowe, które są wygodniejsze, a przy tym zużywają mniej wody. Tradycyjne baterie dwuuchwytowe z kurkami nie bez powodu odeszły do lamusa. Koniecznie wybierz też baterię z głowicą ceramiczną, która pozwoli na precyzyjną regulację strumienia wody. Ustawienie pożądanej temperatury umożliwią Ci zaś baterie termostatyczne.

dwie baterie umywalkowe ścienne
Wybierz wyposażenie łazienki z katalogu Projekt Łazienka 2019 >>

Strefa prysznica: brodzik, odpływ, deszczownica

W artykule, w którym doradzaliśmy, jak urządzić łazienkę, wspomnieliśmy o przewadze prysznica nad wanną. Jak jednak zaaranżować strefę prysznica, by spełniała wszystkie swoje zadania? Najbardziej praktyczne, a przy tym atrakcyjne wizualnie, są rozwiązania minimalistyczne. Kabina typu walk-in bez brodzika wtopi się w przestrzeń małej łazienki, nie przytłaczając jej. Podobny efekt zapewni brodzik wpuszczany w podłogę. Płaski brodzik z akrylu lub tworzywa mineralnego umożliwi łatwe wchodzenie i wychodzenie z kabiny prysznicowej, a jego antypoślizgowa powierzchnia będzie zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom. Zaletą brodzika jest też zintegrowany z nim odpływ. Decydując się na kabinę walk-in, musisz o niego zadbać osobno.

kabina prysznicowa w łazience

Najlepiej sprawdzi się nowoczesny odpływ liniowy, który pozostanie właściwie niewidoczny, a doskonale spełni swoją funkcję. Jeśli jednak nie chcesz ingerować w posadzkę (a zwłaszcza, jeśli jest w niej zamontowane ogrzewanie podłogowe), wybierz odpływ ścienny. A co z samym prysznicem? Dla nas najbardziej komfortowy jest zestaw prysznicowy z deszczownicą i rączką natrysku. Deszczownica zapewni chwile przyjemności pod płynącym z góry strumieniem wody, a jeśli nie będziesz chciał moczyć całego ciała, możesz skorzystać z wygodnej rączki natrysku.

A może jednak wanna?

Jeśli jednak jesteś amatorem długich kąpieli i marzy Ci się domowe spa, nie rezygnuj z wanny. Przed zakupem zwróć tylko uwagę na kształt i materiał, z jakiego została wykonana. Jaką wannę wybrać? Najbardziej uniwersalna jest wanna akrylowa – lekka, ciepła w dotyku i niedroga. Jeśli dysponujesz większym budżetem, możesz się zdecydować na elegancką i trwałą wannę marmurową. W dużej łazience możesz też sobie pozwolić na modną wannę wolnostojącą, którą pięknie wyeksponujesz na środku wnętrza. W małej łazience zdecyduj się na tradycyjny, prostokątny model, który umieścisz pod ścianą lub przeznaczysz pod zabudowę.

wanna zabudowana w łazience

Strefa WC: miska, przycisk i wysokość stelaża

Ostatnią, choć nie najmniej ważną częścią łazienki, jest strefa WC. Podstawowym wyposażeniem jest tu miska ustępowa, która nie musi przybierać tradycyjnej formy miski stojącej. Modne i praktyczne są dziś miski wiszące, które ułatwiają utrzymanie czystości wokół toalety. Wolna podłoga wizualnie powiększa też przestrzeń, dlatego miska zawieszana świetnie sprawdzi się w małej łazience. Pamiętaj tylko o właściwym montażu stelaża podtynkowego. Wysokość stelaża powinna mieścić się w granicach 80-120 cm. Zadbaj też o to, by do wybranego stelaża pasował przycisk spłukujący. Najlepiej zatem wybrać wszystkie elementy od jednego producenta. Jeśli nie ogranicza Cię budżet, zdecyduj się na nowoczesną toaletę myjącą, która zdecydowanie ułatwi Ci utrzymanie czystości w łazience.

Wybierając wyposażenie łazienki, pamiętaj o zaplanowanym budżecie, ale od czasu do czasu pozwól sobie też spełnić swoje marzenia lub choćby kaprysy. Na idealną armaturę do łazienki składa się przecież jej odpowiedni kształt, jakość zastosowanych materiałów, ale i dopasowanie do Twoich potrzeb i gustów. Strefa umywalki, WC oraz prysznica lub wanny zaaranżowana zgodnie z tymi zasadami pozwoli Ci się cieszyć pełnym komfortem i pięknym wystrojem.

Tu wybierzesz kompletne wyposażenie do swojej łazienki >>

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Łazienka
Zobacz więcej artykułów w kategorii Łazienka
Komentarze