Jak urządzić domową pralnię? Praktyczne wskazówki

Bywa, że domowa pralnia to wydzielony kącik w łazience lub pralka umieszczona w kuchennej zabudowie. Jeśli jednak mieszkamy w domu, a metraż pozwala nam na zaaranżowanie pralni w osobnym pomieszczeniu – skorzystajmy z tej możliwości. Nie potrzebujemy wiele miejsca, a taka pralnia w domu znacząco poprawi nasz komfort i usprawni wykonywanie codziennych obowiązków. Co więcej, uwolni również łazienkę od czynności gospodarczych, dzięki czemu zyskamy więcej miejsca na relaks. Co jednak, poza pralką, powinno się w niej znaleźć i jak ją urządzić? Podpowiadamy!

pralnia w domu

Pralnia w domu – od czego zacząć urządzanie?

Dobrze rozplanowana przestrzeń to klucz do późniejszej, udanej aranżacji. Warto zastanowić się nad tym, czego potrzebujemy. W pierwszej kolejności zdecydujmy, jakie sprzęty najlepiej sprawdzą się w naszym domu – korzystamy jedynie z pralki, czy może jednak przyda nam się również suszarka automatyczna? A może zainwestujemy w pralko-suszarkę? Wybór odpowiedniego sprzętu zależy w dużej mierze od potrzeb naszej rodziny oraz liczby domowników.

Przemyślmy przy tym kwestię suszenia prania – jeśli nie mamy miejsca na rozwieszenie wypranych ubrań lub nie lubimy czekać, aż wyschną one naturalnie, wtedy najlepiej zainwestować w suszarkę automatyczną. Przed takim dylematem stają często lokatorzy mieszkań czy niewielkich kawalerek. W przypadku mieszkańców domów jednorodzinnych sprawa jest zazwyczaj prostsza, a metraż pralni pozwala na wygospodarowanie w niej miejsca na praktyczną suszarnię. W tej sytuacji czasami decydujemy się również na rozwieszanie prania na strychu lub na zewnątrz.

suszenie ubrań w domowej pralni

Co powinno znaleźć się w domowej pralni?

By domowa pralnia była funkcjonalna, należy pomyśleć nad systemami organizacji, które pomogą nam utrzymać w niej porządek i ułatwią wykonywanie codziennych obowiązków. Często naszym najgorszym wrogiem bywa brak miejsca na sortowanie brudnych ubrań, a także na późniejsze złożenie czystego prania. Jeśli zdecydujemy się suszyć pranie w pralni, niezbędnym elementem wyposażenia staną się linki, drążki i wszelkiego rodzaju wieszaki i suszarki przeznaczone do suszenia mokrych ubrań.

Pamiętajmy również, że pod ręką powinny znaleźć się takie rzeczy jak proszek do prania, ulubione płyny do płukania czy zmiękczania tkanin, a także detergenty niezbędne do pielęgnacji pralki. Jeśli metraż na to pozwala, w pralni warto zaaranżować również kącik do prasowania, w którym wygodnie rozłożymy deskę oraz wygospodarować miejsce do przechowywania żelazka, parownicy i innych gadżetów.

Kliknij, a dowiesz się jak dobrze zaplanować aranżację pralni >>

Przechowywanie w pralni – zalety systemów wieszanych

Trzeba przyznać, że jak na tak małe pomieszczenie, potrzebne jest w nim dość sporo miejsca na przechowywanie przedmiotów różniących się przeznaczeniem oraz gabarytami – niezbędna jest więc ich odpowiednia segregacja. Świetnym rozwiązaniem może stać się montowany na ścianie system przechowywania. Dlaczego?

  • Zajmuje stosunkowo niewiele miejsca, sprawdzi się więc w każdym, nawet niewielkim pomieszczeniu.
  • Nie ma pełnych półek ani narożników, dzięki czemu nie zbiera się tam kurz, a wisząca konstrukcja sprawia, podłogę łatwo utrzymać w czystości.
  • Jego funkcjonalność znacznie przewyższa klasyczne regały czy kosze, ponieważ pozwala na nieograniczoną swobodę planowania i doboru konkretnych akcesoriów (półek, wysuwnych koszy, drążków, haczyków i wieszaków). Dzięki temu możemy stworzyć dokładnie takie miejsce do przechowywania, jakie jest nam potrzebne, a nie dostosowywać gotowy produkt do naszych preferencji, co często bywa kłopotliwe lub po prostu niemożliwe.
pralnia w domu

By zamontować taki system, wystarczy przykręcić do ściany poziomą szynę. Na niej zawieszamy wybrane akcesoria. Dzięki takiej elastycznej konstrukcji możemy w razie potrzeby zmienić ustawienie poszczególnych elementów, by dopasować je do zmieniających się potrzeb.

Domowa pralnia – jakie akcesoria do przechowywania wybrać?

W pralni dobrze sprawdzą się przestronne ażurowe półki, które pomieszczą np. złożone ręczniki czy ubrania przeznaczone do prasowania, a zawieszone na wysokości blatu mogą pełnić funkcję przestrzeni roboczej, gdzie będziemy wygodnie składać pranie. Na wyższych półkach możemy przechowywać chemię domową, która powinna znajdować się poza zasięgiem dzieci.

Przydatne mogą również okazać się stojaki wyposażone w zestaw koszy mesh, które mogą stać się idealnym miejscem do przechowywania odzieży. Konstrukcja koszy zapewnia doskonałą wentylację, a zarówno czyste, jak i brudne pranie warto zawsze chować w przewiewnym miejscu. Z tego też powodu warto dołączyć do systemu torby mesh, w których będziemy mogli segregować brudne pranie. W zależności od potrzeb naszej rodziny zawieśmy na szynie kilka takich toreb – np. na jasne i ciemniejsze ubrania oraz tkaniny delikatne. Dzięki temu domownicy wyrobią sobie nawyk umieszczania odzieży w odpowiednim miejscu. Tego typu torby można bez problemu odczepiać i przenosić, a jeśli przez przypadek czerwona skarpetka trafi do białego prania, możemy bez problemu ją znaleźć, otwierając całą przednią część torby, a nie – jak dawniej – „nurkując” w głębokim, wypełnionym po brzegi koszu.

Wybierając system Elfa, możemy zamienić w pralnio-suszarnię nawet niewielkie pomieszczenie. Pomogą nam w tym akcesoria, na których szybko rozwiesimy wyjęte z pralki ubrania. Przydatny może okazać się wysuwany drążek na ubrania, który nie dość, że gwarantuje sporą oszczędność przestrzeni, to jeszcze pozwala na rozwieszenie ubrań od razu na wieszakach, dzięki czemu po wyschnięciu będą mniej pogniecione.

Dobrym rozwiązaniem są również składanie wieszaki do suszenia, na których wywiesimy pranie jak na klasycznej, rozkładanej suszarce. Taki wieszak możemy bez problemu zamontować w systemie na szynach pionowych, a kiedy go nie używamy – po prostu go złożyć. Tego typu niewielkie suszarki przydadzą się nawet w pralni, która wyposażona została w suszarkę automatyczną. Posłużą nam do suszenia tkanin delikatnych lub wypranych ręcznie. Wiele możliwości stwarzają także haczyki, na których można powiesić nie tylko elementy garderoby, ale również inne przedmioty, które często znajdują się w pralni np. odkurzacz czy mop.

suszarka na pranie

Funkcjonalność to najważniejsza cecha dobrze urządzonej pralni. Pomieszczenie to powinno zapewniać nam komfort codziennego użytkowania, wygodną przestrzeń roboczą, a także odpowiednią ilość miejsca do przechowywania oraz suszenia odzieży. Szeroka gama produktów Elfa pomoże nam zaaranżować pralnię na każdym metrażu, a także znacząco poprawić użyteczność tego wyjątkowego wnętrza.

>> ELFA <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze