Podłogi drewniane – jak je zabezpieczyć? Wszystko, co musisz wiedzieć o lakierowaniu posadzki drewnianej

Podłogi wykonane z naturalnego drewna potrafią diametralnie odmienić charakter każdego wnętrza. Uwielbiamy je, ponieważ ocieplają przestrzeń i sprawiają, że stanie się przytulna i stylowa. Drewniane podłogi są jednak wrażliwe na uszkodzenia oraz zarysowania, dlatego trzeba odpowiednio je zabezpieczyć, by mogły zachować swój piękny wygląd na lata. Najpopularniejszym sposobem wykańczania podłogi wykonanej z drewna jest lakierowanie.

Odpowiednio dobrany lakier zabezpieczy posadzkę zarówno przed uszkodzeniami mechanicznymi, jak i chemicznymi, a także sprawi, że powierzchnia będzie prezentowała się bardzo efektownie. Dziś razem z marką Sigma Coatings przedstawiamy linię profesjonalnych produktów Sigmavar przeznaczonych do podłóg drewnianych i podpowiadamy, jak zabezpieczyć drewniane podłogi za pomocą lakieru.

podłoga drewniana lakierowana

Lakierowanie podłóg drewnianych – co warto wiedzieć?

Bardzo ważnym czynnikiem, który zadecyduje o efektach naszej pracy, jest dobór właściwego preparatu, a także wcześniejsze przygotowanie podłogi i w końcu – sam proces lakierowania. Jak wybrać lakier do pokrycia podłogi drewnianej? Najlepiej postawić na linię produktów przeznaczonych dla podłóg drewnianych, która pozwoli nam w kompleksowy sposób zabezpieczyć powierzchnię posadzki. Linia Sigmavar to nowość marki Sigma Coatings. Te wysokiej jakości produkty do dekoracji, renowacji oraz ochrony podłóg drewnianych zastąpiły linię Domalux Professional – znaną i cenioną od lat linię lakierów dla profesjonalistów. Sigmavar to dwa rodzaje lakierów podkładowych, nawierzchniowych oraz dedykowana szpachla wodorozcieńczalna, które pozwolą nam na gruntowne odnowienie oraz zabezpieczenie podłogi.

Lakier nawierzchniowy do posadzki drewnianej – jaki wybrać?

Zanim zdecydujemy się na konkretny lakier, oceńmy stopień eksploatacji powierzchni, którą będziemy lakierować. Innego traktowania będzie wymagał domowy parkiet, a innego drewniana podłoga na sali gimnastycznej.

Lakier Sigmavar 1K PU to jednoskładnikowy wodorozcieńczalny lakier poliuretanowy do lakierowania drewna wewnątrz pomieszczeń, a w szczególności podłóg wykonanych z drewna, takich jak parkiety, mozaiki parkietowe, a także deski i podłogi przemysłowe. To rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku lakierowania w pomieszczeniach, które są średnio eksploatowane: lokale mieszkalne, a także przedszkola czy żłobki. Tak zabezpieczona podłoga będzie odporna na uszkodzenia mechaniczne, a sam lakier jest łatwy w zastosowaniu i tworzy powłokę, która nie żółknie. Co ważne – lakier ten jest hipoalergiczny, a więc bezpieczny w stosowaniu nawet w pokojach dziecięcych. Z jego pomogą możemy uzyskać powierzchnię o wykończeniu połysk lub półmat.

hipoalergiczny lakier do podłóg drewnianych

Sigmavar 2K PU to z kolei lakier wodorozcieńczalny poliuretanowy o dwóch składnikach, co zapewnia pokrytej nim powierzchni dodatkową odporność na działanie wody oraz czynników chemicznych takich jak alkohol czy roztwory środków myjących. Tak powstała powłoka jest elastyczna, a także odporna na ślady obuwia. Spełnia również normy w zakresie podatności na poślizg oraz reakcji na ogień, przez co jest doskonałym wyborem dla wymagających przestrzeni, takich jak narażone na intensywne użytkowanie posadzki sportowe. Sigmavar 2K PU dostępny jest w trzech rodzajach wykończenia: mat, półmat oraz połysk.

>> Tutaj znajdziesz wszystkie produkty z linii Sigmavar

Lakier podkładowy oraz szpachla – duet dla pięknej podłogi drewnianej

Lakier nawierzchniowy to jednak nie wszystko, niezbędny jest również lakier podkładowy. Kompatybilne produkty znajdziemy w ofercie Sigma Coatings, są to lakiery: SigmavarPrimer (wodorozcieńczalny) oraz SigmavarPrimer EX (poliwinylowy, przeznaczony głównie do drewna egzotycznego oraz renowacji). Jeśli posadzka jest uszkodzona lub posiada widoczne szczeliny, należy uzupełnić je przed lakierowaniem za pomocą specjalistycznej szpachli. W tej roli świetnie sprawdzi się Sigmavar Filler – nowoczesna, wodorozcieńczalna szpachla, którą stosuje się po uprzednim wymieszaniu z pyłem drzewnym.

podłoga drewniana lakierowana

Lakierowanie podłóg drewnianych krok po kroku

Krok 1. Przygotowanie narzędzi

Jeśli wybraliśmy już odpowiednie produkty do lakierowania, czas na narzędzia. Co będzie niezbędne przy lakierowaniu podłogi? W warunkach mieszkalnych sprawdzą się wałki lub pędzle. Warto pamiętać, by je wyczesać lub odkurzyć z luźnych elementów, które mogłyby przykleić się do powierzchni podłogi. Narzędzia powinny być dobrej jakości, tak by nie gubiły włókien ani włosia.

Krok 2. Wypełnianie ubytków

Rysy i szczeliny wypełniamy szpachlą Sigmavar Filler wymieszaną z drobnym pyłem drzewnym.

Krok 3. Przygotowanie podłogi oraz pomieszczeń

Podłoga powinna być przede wszystkim czysta i sucha, a także dokładnie przeszlifowana oraz zaszpachlowana. Najlepiej wycyklinować posadzkę, by pozbawić ją wszelkich nierówności, plam czy pozostałości poprzednich środków impregnujących. Całe pomieszczenie powinniśmy również odkurzyć, tak, by unoszący się pył nie opadał na świeży lakier, pozostawiając po sobie nieestetyczne grudki. Nałożenie kilku warstw lakieru nie zamaskuje ewentualnych zabrudzeń. Zwróćmy na to szczególną uwagę nie tylko przed rozpoczęciem pracy, ale również pomiędzy nakładaniem kolejnych warstw lakieru.

Krok 4. Nałożenie lakieru podkładowego i nawierzchniowego

Jako pierwszą powłokę zaleca się nałożenie za pomocą wałka lakieru podkładowego, w zależności od potrzeb: SigmavarPrimer EX lub SigmavarPrimer. Po zastosowaniu oraz wyschnięciu podkładu możemy położyć lakier nawierzchniowy Sigmavar 1K PU lub Sigmavar 2K PU. Lakier Sigmavar K1 PU wystarczy dokładnie wymieszać poprzez kilkakrotne wytrząsanie zamkniętego opakowania, natomiast w przypadku użycia lakieru dwuskładnikowego Sigmavar 2K PU konieczne będzie wcześniejsze wymieszanie go z utwardzaczem.

Lakier rozprowadzamy po posadzce za pomocą dedykowanego przez producenta wałka. Wykonujemy płynne ruchy na przemian w poprzek a później wzdłuż usłojenia drewna, nie tworząc kałuż. By uniknąć nieestetycznego efektu zakładek, kolejne fragmenty należy łączyć na mokro. Czas schnięcia lakieru to około 4-8 godzin (niska temperatura, a także wysoka wilgotność powietrza wydłużają czas schnięcia powłoki), po takim czasie należy nałożyć drugą warstwę. Czas schnięcia kolejnej warstwy będzie nieco dłuższy.

Po nałożeniu drugiej warstwy lakieru nawierzchniowego oraz odczekaniu 24 godzin można nałożyć 3, finalną warstwę lakieru. W tym celu należy wykonać matowienie międzywarstwowe za pomocą siatki lub papieru ściernego (P180-220). Po tym zabiegu należy dokładnie odkurzyć podłogę i usunąć z niej resztki pyłu, a następnie nałożyć ostatnią warstwę lakieru. Po upływie 3 dni można korzystać z polakierowanej powierzchni, pamiętając jednak, że pełną wytrzymałość mechaniczną uzyskuje ona po 7 dniach.

Podłogi drewniane wymagają wyjątkowej pielęgnacji. Odpowiednio zabezpieczone prezentują się pięknie przez lata i są zdecydowanie odporniejsze na uszkodzenia. Warto więc zadbać o parkiet przy użyciu wysokojakościowych produktów Sigmavar, które są łatwe w użyciu i tworzą trwałe powłoki odpowiednie zarówno do użytku domowego, jak i profesjonalnego.

>> SIGMA COATINGS <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze
Zabezpieczenie drewnianej podłogi to ważna sprawa, gdyż pomaga ją chronić i konserwować na długie lata. Zlecam to zadanie firmie Parkietlux, która układała mi parkiet, wolę zapłacić profesjonalistom i mieć to porządnie zrobione
  • Dodano 2 miesiące temu

Zobacz więcej produktów