Jak zabezpieczyć powierzchnie metalowe przed korozją? Dekoracja, renowacja i ochrona metalu

Powierzchnie wykonane z metalu są wytrzymałe, odporne i trwałe. Jednak tak, jak każdy inny materiał, wymagają zabezpieczenia oraz pielęgnacji – szczególnie jeśli znajdują się na zewnątrz. Metal należy odpowiednio zabezpieczyć przed korozją oraz działaniem warunków atmosferycznych. Nie bez znaczenia pozostają również względy estetyczne, elementy metalowe często uzupełniają przecież reprezentacyjne otoczenie domu i stanowią integralną część aranżacji wnętrz, w szczególności bardzo popularnych w ostatnim czasie aranżacji industrialnych. Czym kierować się, wybierając produkty do renowacji powierzchni metalowych? Podpowiadamy!

ochrona powierzani metalowych

Co zrobić, aby metal nie rdzewiał?

By skutecznie zabezpieczyć metalowe powierzchnie, warto korzystać z wysokiej jakości produktów, stworzonych z myślą o tym wymagającym materiale. Preparaty te tworzą twardą i elastyczną powłokę, która zapobiega powstawaniu rdzy, a także podkreślają urok metalowych elementów. Marka Sigma Coatings stworzyła Sigmetal, czyli kompleksową linię profesjonalnych produktów do ochrony powierzchni stalowych, ocynkowanych oraz blach powlekanych metodą coil coatingu.

Wybór konkretnego produktu powinien być wypadkową potrzeb konkretnej powierzchni, a także naszych wymagań estetycznych i tego, jaki efekt chcemy uzyskać. W linii Sigmetal znajdziemy produkty tworzące powłoki ochronne w różnych rodzajach wykończenia, nadające się zarówno do stosowania na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Możemy więc z powodzeniem zabezpieczyć ogrodzenie, parapet, czy elementy architektury ogrodowej, jak i zmienić wygląd metalowych elementów znajdujących się w naszych domach. Metalowe nogi stołu, grzejniki czy nieestetyczne rury mogą stać się loftowym akcentem w nowoczesnym wnętrzu, jeśli tylko zmienimy ich kolor.

metalowe schody

Ochrona metalu – jakie produkty wybrać?

W linii Sigmetal znajdziemy Multiprimer Aqua, czyli antykorozyjną, szybkoschnącą farbę podkładową, służącą do malowania powierzchni ocynkowanych, aluminiowych, stalowych oraz blach pokrytych metodą coil coatingu. Ten multizadaniowy primer zabezpiecza metal przed korozją, nadaje się do stosowania zarówno we wnętrzach, jak i na zewnątrz. Matowe wykończenie tej powierzchni zapewnia dobrą przyczepność dla powłoki nawierzchniowej, którą uzyskamy przy pomocy Sigmetal Cladding – zestaw tych dwóch produktów tworzy profesjonalny system wodorozcieńczalny.

Szybkoschnąca farba akrylowa Sigmetal Cladding służy do zabezpieczania oraz renowacji powierzchni metalowych – chroni przed starzeniem wynikającym z działania promieni UV oraz innymi czynnikami zewnętrznymi. Satynowe wykończenie, a także szeroka gama kolorystyczna (kolory dostępne w komputerowym systemie kolorowania Color Pro) wpływają na wysoką estetykę powstałej powłoki. Warto pamiętać, że jeśli na zabezpieczanej powierzchni nie ma rdzy, ani nie występują na niej ogniska korozji, nie musimy stosować podkładu.

Innym sposobem na zabezpieczenie powierzchni metalowych jest użycie systemu rozcieńczalnikowego. W tym wypadku podkład antykorozyjny oraz powłoka nawierzchniowa znalazły się w jednym produkcie – Sigmetal Direct. Ten preparat 3w1 to bezpokładowa emalia antykorozyjna służąca do zabezpieczania powierzchni stalowych i żeliwnych oraz do renowacji istniejących już powłok. Jest bardzo łatwa w użyciu. Ponieważ zawiera już podkład, nakładamy ją bezpośrednio na rdzę. Produkt sprawia, że metalowe powierzchnie są odporne na działanie warunków zewnętrznych, w tym promieniowanie UV oraz mgłę solną. Z pomocą Sigmetal Direct uzyskamy wykończenie w pół-połysku, w wybranym kolorze dostępnym w systemie Color Pro.

ochrona powierzani metalowych
Tutaj znajdziesz wszystkie produkty z linii Sigmetal >>

Jak zabezpieczyć powierzchnie metalowe przed korozją?

Przed nałożeniem jakiegokolwiek produktu, zawsze należy starannie przygotować podłoże. Powinno być ono nośne i suche, a także czyste – pozbawione kurzu i innych zanieczyszczeń. By uzyskać jak najlepsze efekty, należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, które będą różniły się dla każdego produktu, a także dla rodzaju podłoża.

System wodorozcieńczalny Sigmetal

Jeśli wybraliśmy system wodorozcieńczalny, zwróćmy uwagę, czy na powierzchni widoczne są ślady rdzy. Jeśli zauważymy ogniska korozji, należy zastosować podkład Sigmetal Multiprimer. Jak przygotować powierzchnię do nałożenia podkładu?

  • Stal surowa wymaga oczyszczenia strumieniowo-ściernego w stopniu Sa 2 ½ zgodnie z normą ISO 8501-1.
  • Stal galwanizowana powinna zostać starannie odtłuszczona, odrdzewiona i spłukana.
  • Aluminium potrzebuje odtłuszczenia oraz odrdzewienia chemicznego i spłukania.
  • Stal nierdzewną najlepiej oczyścić strumieniowo-ściernie.

Jeśli chcemy nałożyć podkład na starą powłokę, upewnijmy się, że jest ona nieuszkodzona i czysta, a także nie jest pokryta tłuszczem, dobrze przylega i nie utlenia się. Następnie wyczyśćmy podłoże myjką wysokociśnieniową.

Produkt nakładamy pędzlem, wałkiem lub natryskiem hydrodynamicznym. Czas schnięcia warstwy podkładowej to około 8 godzin. Następnie nakładamy powłokę nawierzchniową Sigmetal Cladding – preparat należy dokładnie wymieszać, a w razie konieczności rozcieńczyć czystą wodą (max. 5% obj.). Kolejną, finalną warstwę możemy nałożyć po minimum 6 godzinach. Zanim przystąpimy do pracy, przekalkulujmy, ile czasu będziemy potrzebować, a także sprawdźmy prognozy pogody – przedwczesne działanie deszczu lub pary wodnej może wpłynąć na zmianę odcienia, lub połysku powłoki, a nawet spowodować problemy z jej wysychaniem.

ochrona powierzani metalowych

System rozcieńczalnikowy Sigmetal

Sigmetal Direct możemy stosować bezpośrednio na rdzę, należy jednak wcześniej oczyścić podłoże ze wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli stosujemy preparat na stal surową, konieczne będzie oczyszczenie strumieniowo-ścierne. Gładkie powierzchnie powinny zostać zmatowione, a stalowe i żeliwne oczyszczone z olejów, smarów i pyłów, a także łuszczących się i spękanych farb czy luźno przylegającej rdzy. Takie powłoki trzeba usunąć za pomocą drucianej szczotki, zmatowić papierem ściernym oraz odpylić.

Produkt należy wymieszać, a w razie konieczności rozcieńczyć preparatem dedykowanym dla wyrobów ftalowych (max. 3% obj.). Jeśli dodamy zbyt dużo rozcieńczalnika, mogą powstawać zacieki, a także wydłuży się czas schnięcia. Malujemy za pomocą pędzla 2-3 warstwy, każdą kolejną po upływie 2 godzin – powłoka schnie około 24 godziny.

Każda powierzchnia metalowa wymaga odpowiedniego zabezpieczenia – szczególnie jeśli jest narażona na działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Dobrze dobrany preparat nie tylko zabezpieczy metal przed korozją, ale również sprawi, że będzie prezentował się dobrze przez lata. Niezależnie od tego, czy planujemy zabezpieczenie nowej bramy, chcemy przeprowadzić renowację starego ogrodzenia czy metalowych elementów mebli, w linii Sigmetal znajdziemy produkty, które pomogą nam szybko uporać się z każdym zadaniem.

>> SIGMA COATINGS <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze