Czego szukasz?
Zobacz także
Homebook.pl Homebook.pl
Opublikowany:   Zmodyfikowany:  

Mieszkanie 25 m² – minimalistyczny loft z grafiką

Kiedy konkurs MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności dobiegł końca, obiecaliśmy, że sukcesywnie będziemy przedstawiać wyróżnione przez jury projekty. Przypomnijmy, że zadaniem uczestników konkursu było zaprojektowanie jak najbardziej funkcjonalnego mikromieszkania o powierzchni 25 m² + antresola. W dzisiejszym artykule przedstawimy zwycięski projekt, którego autorem jest Piotr Skorupski Studio Architektury. Jakie rozwiązania wykorzystał projektant i dlaczego jury uznało prezentowany projekt za najbardziej obiecujący?

Rzut projektu pierwszego poziomu

mieszkanie z antersolą, styl loftowy

Mikromieszkanie w stylu industrialnym

Wizja mikromieszkania według architekta Piotra Skorupskiego była bardzo spójna. Projektantowi zależało nie tylko na maksymalnym wykorzystaniu powierzchni kameralnego apartamentu, ale również na stworzeniu przestrzeni spójnej stylistycznie. Dzięki temu, że w aranżacji została zastosowana subtelna, monochromatyczna paleta barw, całość prezentuje się niezwykle harmonijnie. Oprócz tego warto pamiętać, że kolory takie jak szarość i biel powiększają przestrzeń wizualnie i dodają jej przyjemnej lekkości. Dużą zaletą prezentowanego projektu, na którą również zwróciła uwagę komisja konkursowa, jest neutralna stylistka wnętrza, dzięki czemu przyszli właściciele mikromieszkania mogą z łatwością dopasować jego przestrzeń do własnych potrzeb i gustu.

Piotr Skorupski Studio Architektury

Piotr Skorupski Studio Architektury

W każdym wnętrzu nadrzędną wartością jest funkcjonalność i takie rozplanowanie, które powoduje, że jest ono porostu wygodne. Pod względem estetycznym warto postawić na naturalne materiały i stonowane zestawienia kolorystyczne. Drewno, kamień, beton – będą „starzały się” w sposób szlachetny. Kolor powinno wprowadzać się poprzez dodatki i elementy wnętrza, które łatwo wymienić. Istotnym elementem są też meble – te o prostych formach, trwałe, dobrych producentów mają szansę lepiej sprostać próbie czasu zarówno pod względem trwałości, jak i wzornictwa. Polecam również dekoracje w postaci obrazów, grafik, fotografii – jeżeli będą to obiekty o wartości artystycznej, zawsze sprawdzą się jako atrakcyjny element wnętrza.

W zamyśle architekta mikromieszkanie miało nawiązywać estetyką do nowoczesnych loftów. Industrialny sznyt wnoszą tu zatem zarówno proste formy, jak i charakterystyczne dla tego typu stylu wykończenia, m.in. tynk dekoracyjny firmy Magnat, do złudzenia przypominający surowy beton.

Kameralna przestrzeń z funkcjonalnymi strefami

Niewielkie mieszkanie zostało podzielone na umowne strefy. Na dole mieści się zatem kuchenna zabudowa w formie liniowej, a także mały kącik jadalniany oraz strefa wypoczynku. Bardzo ważnym elementem są tu również schody prowadzące na antresolę, wykonane w formie funkcjonalnej zabudowy meblowej. Podobne rozwiązanie ma w swoich założeniach maksymalnie zwiększyć ilość przestrzeni do przechowywania i równocześnie zoptymalizować koszt wykonania schodów. Co ciekawe, stopnie płynnie łączą się z okazałą szafą w formie garderoby, ukrytą pod antresolą. Warto również zwrócić uwagę, że projektant postawił na spójne wykończenie podłogi i zaproponował wyłożenie jej materiałem w kolorze bielonego dębu, Dąb Bolero – Swiss Krono. Taki zabieg zawsze powiększa przestrzeń optycznie i sprawia, że przejścia pomiędzy konkretnymi strefami stają się harmonijne.

Aleksander Czaplicki, menedżer produktu firmy SWISS KRONO

Aleksander Czaplicki, menedżer produktu firmy SWISS KRONO

Podłoga i elementy ścienne wykonane z paneli Dąb Bolero z kolekcji Aurum Senso stanowią uniwersalną ramę aranżacji i jej solidną podstawę. Subtelne, białe panele podłogowe z szarym wybarwieniem sęków ożywiają gładkie nowoczesne przestrzenie, wprowadzając naturalny akcent. Odwzorowanie oryginalnej powierzchni drewna jest bardzo staranne. Trójwymiarowa struktura Stratochrome pogłębia efekt drewna szczotkowanego, dzięki umiejętnemu rozmieszczeniu fragmentów matowych, półmatowych i z połyskiem. V-fuga na 4 krawędziach tworzy efekt autentycznych dębowych desek. W ten sposób udaje się odtworzyć klasyczny, ponadczasowy wzór drewna dębowego.

BETON

BETON

D3487 Dąb Bolero

D3487 Dąb Bolero

Płyta indukcyjna PI6544NSU X-TYPE

Płyta indukcyjna PI6544NSU X-TYPE

Piekarnik kompaktowy z funkcją kuchenki mikrofalowej AMMB44E2GCI X-TYPE

Piekarnik kompaktowy z funkcją kuchenki mikrofalowej AMMB44E2GCI X-TYPE

antresola powiększona o podwieszany pomost

Antresola powiększona o stalowy pomost

Projektantowi szczególnie zależało na tym, aby w mieszkaniu znalazło się wystarczająco dużo miejsca do przechowywania. Sprytnym zabiegiem było zatem połączenie zabudowy kuchennej z pojemnym ciągiem szafek znajdujących się tuż pod telewizorem. Kuchenne meble, choć proste w formie, pomieściły wewnątrz m.in. kompaktowy piekarnik, płytę indukcyjną ze sliderem Amica 23621 oraz lodówkę podblatową Amica UM130.3. Oprócz tego architekt zrezygnował z klasycznego stołu jadalnianego i zdecydował się na ruchomy blat chowany w zabudowie meblowej. Jak zaznacza sam projektant, takie rozwiązanie daje możliwość swobodnej rearanżacji przestrzeni w zależności od potrzeb mieszkańców. Wysuwany stół może być również wykorzystywany jako miejsce do pracy biurowej lub dodatkowy blat roboczy. Kluczowym elementem projektu było jednak powiększenie istniejącej antresoli o podwieszany pomost umożliwiający dostęp do dodatkowych szafek mocowanych na ścianie. Projektant przewidział zatem wykonanie stalowej konstrukcji kotwionej do ściany międzylokalowej oraz stropu.

Sypialnia na antresoli

Strefa sypialniana to ukłon w stronę stylowego minimalizmu z wielkomiejskim rysem. W roli głównej występuje tu obszerne, wygodne łóżko z miękkim zagłówkiem. Oprócz tego architekt zmieścił nieopodal niewielkie biurko tworzące wygodne miejsce do pracy. Warto podkreślić, że dzięki powiększeniu antresoli o stalowy pomost, przestrzeń użytkowa stała się znacznie bardziej obszerna, przez co pojawiła się możliwość zainstalowania dodatkowych szafek służących przechowywaniu. Na małym metrażu podobne rozwiązanie sprawdza się znakomicie, i, jak przyznało jury konkursowe, w dużej mierze zadecydowało o przyznaniu projektantowi głównej nagrody. Warto również zwrócić uwagę na ogrom światła dziennego we wnętrzu – dzięki temu, że antresola została oddzielona od dołu lekką stalową konstrukcją, dopływ promieni słonecznych nie jest utrudniony.

Rzut projektu antresoli

Niewielka łazienka z geometrycznym wykończeniem

Niewielka łazienka z geometrycznym wykończeniem

Co ciekawe, najbardziej ekstrawaganckim wnętrzem w całym mieszkaniu okazuje się być łazienka. W łazienkowym wnętrzu podstawowym zabiegiem było bowiem wprowadzenie czarno-białej graficznej płytki na wszystkich płaszczyznach, z sufitem włącznie. Płytka Paradyż – wzór Modern Motyw C jest niezwykle oryginalna i daje ciekawy, nieco kalejdoskopowy efekt. Zastosowanie wykończeń o tak silnym geometrycznym wzorze wraz z lustrami i lustrzaną zabudową szafy wnękowej ma powiększyć optycznie niewielkie wnętrze i dać niebanalny efekt nieskończoności przestrzeni. Oprócz tego architekt wybrał modną, zgrabną armaturę, która fantastycznie wpisuje się w nowoczesny klimat wnętrza. Prostokątna umywalka Koło seria twins 50 – L51150000 pięknie współgra z baterią umywalkową KLUDI KLUDI BALANCE WHITE 520269175, zaś przestronna, przeszklona kabina prysznicowa dodaje wnętrzu lekkości i dodatkowo powiększa je optycznie.

Nagrodzony projekt to kwintesencja ergonomii i przemyślanego, ponadczasowego stylu. Biuro architektoniczne Piotr Skorupski Studio Architektury okazało się zatem być pracownią, która doskonale rozumie rynek mikromieszkań i w pełni dostosowuje postępowe, funkcjonalne rozwiązania do jego potrzeb.


Inne artykuły w tej kategorii