Czym pomalować elewację, by była piękna i trwała na lata?

Malowanie ścian wewnętrznych jest zadaniem mało skomplikowanym i nieobarczonym dużym ryzykiem. Jeśli wybrany kolor – nawet po krótkim czasie – się znudzi, wystarczy sięgnąć po wałek i puszkę farby, a pomieszczenie nabierze innego klimatu. Z elewacją jest inaczej. Niezależnie od tego, czy odnawiamy fasadę, czy wykańczamy ją pierwszy raz, warto wybrać produkt, który nie tylko będzie stylistycznym zwieńczeniem budynku przez lata. Ważne będą również jego trwałość, jakość i właściwości użytkowe. Deszcz, mróz, oddziaływanie promieni słonecznych i czynników biologicznych mogą powodować, że obiekt zamiast wizytówki mieszkańców, stanie się ich utrapieniem. Jak więc ustrzec się problemów z wykwitami czy utratą koloru? Podpowiadamy z Sigma Coatings.

Jakie są rodzaje farb fasadowych i ich właściwości?

Katalog farb elewacyjnych jest bardzo obszerny, co nie znaczy, że decyzję dotyczącą wyboru konkretnego rozwiązania można pozostawić przypadkowi. Mimo, że wspólnym mianownikiem wszystkich alternatyw jest to, że mają chronić fasadę przed działaniem czynników zewnętrznych, to produkty te różnią się od siebie zarówno parametrami technicznymi, jak i możliwościami zastosowania. Po jakie propozycje więc sięgnąć? Na rynku dostępne są m.in.: farby cementowe, wapienne, silikatowe, a także – najczęściej wybierane – akrylowe, silikonowe oraz akrylowo-silikonowe.

Farby silikatowe (określane też jako krzemianowe) są wytrzymałe na kaprysy aury za oknem, z powodzeniem podołają wilgoci oraz negatywnemu działaniu wody. Wykazują jednak mniejszą odporność na rozwój glonów, a także pleśni. Nie można ich stosować na podłożach organicznych, a ich umiarkowana gama odcieni skutecznie ogranicza inwestorską swobodę dotyczącą wymarzonej realizacji. Rozwiązaniom cementowym lub wapiennym również daleko do ideału. Mimo, że wyróżnia je optymalna paroprzepuszczalność, to do ich wad zaliczane są wyższa nasiąkliwość oraz trudności z utrzymaniem czystości.

Zdecydowanie największą popularnością cieszą się farby akrylowe, silikonowe oraz te, które łączą ich cechy, jak Sigma Indurin, czyli silikonowana farba fasadowa przygotowana na bazie kopolimerów akrylowych. Produkt wzbogacony jest o specjalne środki silikonowe, które ulepszają jego właściwości. Sigma Indurin tworzy matową, gładką powłokę o niskiej podatności na zabrudzenia oraz chłonności wody. Dzięki temu ściany zewnętrzne, nawet podczas silnych opadów deszczu i gwałtownych ulew, zachowują swoją estetykę i nie tracą na jakości. Nie są im straszne niekorzystne warunki pogodowe, związane z wahaniami temperatury, a także silne promieniowanie UV. Produkt zabezpiecza beton przed korozją (w połączeniu z Sigmafix Universal), a także gwarantuje dobre krycie, co wpływa na wydajność podczas malowania oraz wiąże się z eliminacją mikropęknięć, zapewniając znakomity stan fasady przez wiele lat.

>> Zobacz wszystkie produkty SIGMA COATINGS <<

Jak dobrać farbę do rodzaju elewacji?

Aby elewacja cieszyła oko przez długi czas, a farba dobrze przylegała do ścian zewnętrznych, ważne jest, by dobrać produkt odpowiedni dla materiału, z którego wykonano budynek. W przypadku zastosowania farb Sigma Indurin wachlarz możliwości jest zróżnicowany i nie ogranicza się wyłącznie do jednego rodzaju powierzchni. Rozwiązanie zalecane jest do tynków mineralnych (cementowych, cementowo-wapiennych i wapiennych) oraz tych wykonanych na bazie żywic syntetycznych. Sprawdzi się zarówno w przypadku nowych, jak i starych inwestycji z cegieł lub betonu.

Na wszechstronne przeznaczenie farby Sigma Indurin wpływ ma również dostępność bogatej palety systemu kolorowania Color PRO, która odwzorować może indywidualne wymagania inwestora. To zaś oznacza brak jakichkolwiek ograniczeń, możliwość odświeżenia fasady nadszarpniętej zębem czasu poprzez wybór spójnych tonacji, a także sposób na dodanie charakteru nowopowstałym budynkom i wyróżnienie ich spośród okolicznej architektury. Dzięki dużej ilości kolorów opartych na pigmentach nieorganicznych, nasycenie wybranej barwy nie ulega zmianie, a więc odcień nie wyblaknie nawet na skutek intensywnego promieniowania UV.

Jak przygotować powierzchnię do malowania?

Bez względu na to, z czego wykonane jest podłoże oraz po jaką farbę sięgniemy, warto zadbać o przygotowanie powierzchni. Powinna być ona solidnie oczyszczona, pozbawiona ewentualnych rys, plam i wykwitów oraz prawidłowo zagruntowana. W przypadku, gdy fasada pokrywana była już wcześniej farbami emulsyjnymi, należy odtłuścić ją przy użyciu detergentów oraz wody. Wszystkie te czynności zwiększą pewność dotyczącą trwałości i estetyki pokrycia, a także wyeliminują możliwość pojawienia się problemów w przyszłości związanych m.in. z wystąpieniem pęknięć czy odpryśnięć.

Piękno i trwałość elewacji tkwią w korzystnych parametrach materiału użytego do pokrycia ścian zewnętrznych budynku. Aby zapewnić te właściwości na długie lata, warto zdecydować się na Sigma Indurin. Silikonowana farba fasadowa – opracowana na bazie kopolimerów akrylowych – pozwoli na harmonijne wkomponowanie budynku w kolorystyczny krajobraz okolicznej architektury, zapewni oryginalne nasycenie barwy przez cały czas użytkowania, a także zagwarantuje idealny stan powierzchni – bez względu na warunki pogodowe, działanie mikroorganizmów, wilgoć czy zanieczyszczenia.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Budowa i remont
Zobacz więcej artykułów w kategorii Budowa i remont
Komentarze