Wybieramy drzwi do łazienki! O czym pamiętać podczas zakupów?

Łazienka jest miejscem, w którym design oraz funkcjonalność wybieranych rozwiązań muszą iść w parze. Dotyczy to nie tylko ceramiki czy armatury sanitarnej lub mebli. Tymi kryteriami należy też kierować się podczas poszukiwań idealnych drzwi wewnętrznych! Modne portale będą nie tylko strażnikami domowej intymności – w dużej mierze rzutują także na bezpieczeństwo oraz komfort domowników. Jakie modele wybrać? O czym warto wiedzieć? Przeczytajcie praktyczne porady marki DRE.

Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi do łazienki?

Drzwi łazienkowe to specyficzny rodzaj asortymentu. Ich rola nie ogranicza się wyłącznie do kwestii dekoracyjnych, tak jak jest to w przypadku skrzydeł stosowanych w pokoju dziennym, które niekiedy zastępują całkowicie otwarte przestrzenie czy drzwi szklane. W tym przypadku poza estetyką liczą się bezpieczeństwo oraz funkcjonalność obarczone szeregiem wymogów formalnych zapisanych w przepisach prawa budowlanego. Jednym z nich jest posiadanie otworów wentylacyjnych w celu zapewniania właściwej cyrkulacji powietrza.

Wywietrzniki w drzwiach przybierają różne formy. Mogą to być np. specjalnie wyprofilowane podcięcia wentylacyjne wykonywane na dolnej krawędzi skrzydeł, w wyniku których powstaje wąska szczelina umożliwiająca swobodną wymianę powietrza. Do innych sposobów gwarantujących zachowanie optymalnych warunków w przestrzeni łazienki zaliczane są kratki wentylacyjne albo tuleje, czyli okrągłe przepusty zlokalizowane w dolnej części drzwi.

Istotne jest również to, by drzwi do łazienki – zwłaszcza tej małej, o ograniczonym metrażu – otwierały się na zewnątrz i miały minimum 0,8 m szerokości. Wymóg ten regulowany jest przepisem prawnym i ma bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo domowników. Takie rozwiązanie znacząco ułatwi dotarcie do pomieszczenia, na wypadek, gdyby osoba znajdująca się wewnątrz zemdlała lub gorzej się poczuła. Pozwoli to też zyskać dodatkową przestrzeń oraz nie będzie blokowało dostępu do szafek czy półek znajdujących się w środku.

Drzwi z szybą czy bez?

Kolejnym dylematem związanym z wyborem drzwi wewnętrznych do łazienki jest to, czy wybrać skrzydła z przeszkleniem, czy bez? Jeśli deficyt światła nie jest żadnym problemem z uwagi na znajdujące się w pomieszczeniu okno, warto sięgnąć po modele w pełni zabudowane, takie jak DRE BERGE. Takie drzwi zapewnią poczucie prywatności i intymności. Jeśli z kolei wnętrze pozbawione jest okien, należy je rozświetlić, na przykład za pomocą wariantów DRE BERGE z częściowymi przeszkleniami z matowej szyby. Nieprzeźroczyste wstawki będą strażnikami intymności, a jednocześnie „wpuszczą” odrobinę światła, powodując, że łazienka będzie jaśniejsza i większa optycznie.

Alternatywą dla pionowych czy poziomych przeszkleń, przez które docierają wiązki światła, są drzwi z bulajem, dostępne w linii DRE UNI. Element z morskim rodowodem (tradycyjnie stosowany w burcie statku lub drzwiach do kajut) spełnia tę samą funkcję, co niewielkie wstawki ze szkła – doświetla ciemne pomieszczenia. Od tradycyjnych, szklanych klinów różni go to, że jest znacznie bardziej oryginalny i niebanalny. Ciekawy walor dekoracyjny, czyli bulaj, doda całości charakteru, zamieniając się w ozdobę przestrzeni, natomiast uniwersalne wzornictwo modelu DRE UNI świetnie wkomponuje się w wystrój mieszkania zaaranżowanego w zgodzie z niemal każdym nurtem aranżacyjnym – począwszy od marynistycznego, nowoczesnego i klasycznego, a skończywszy na industrialnym lub loftowym.

Jak dopasować drzwi do wnętrza łazienki?

Praktyczność praktycznością, jednak poza nią liczy się również estetyka, bo przecież drzwi łazienkowe to zapowiedź tego, co czeka domowników w środku. Skrzydła nie dość, że muszą harmonijnie wkomponować się w wystrój, dając spójność z pozostałymi elementami wyposażenia, to też często scalają dwa obszary o całkowicie innym przeznaczeniu (np. łazienkę oraz przedpokój, sypialnię lub salon). Ważnym czynnikiem będzie więc ich kolorystyka. Na jaką barwę się zdecydować?

Efekt rozświetlenia aranżacji oraz eleganckiego klimatu zagwarantują drzwi białe z kolekcji DRE AURI. Ich ponadczasowy design zdecydowanie sprawdzi się w stylizacjach scandi, nowoczesnych, angielskich, rustykalnych oraz klasycznych, tworząc atrakcyjne zestawienia z różnymi tonacjami; z pastelami przesądzi o lekkim i romantycznym charakterze, a z grafitami, granatem i czernią skutecznie wyróżni się na ciemnym tle. Uniwersalnością dorównują im również drzwi szare lub kremowe, które także pasują do gamy rozmaitych motywów i tonacji.

Dużą popularnością cieszą się też propozycje z widoczną strukturą drewna. Jasne drzwi DRE RIM – szczególnie te w wersji dąb bielony ryfla czy jesion – ciekawie będą prezentować się zarówno w rozświetlonych, pełnych stonowanych kolorów wnętrzach, jak i tych, gdzie dominują mocne odcienie. W pierwszych spotęgują efekt przestronności i będą doskonale współgrać z podłogą o podobnym wykończeniu, natomiast w drugich będą odpowiedzialne za oryginalny kontrast, dzięki czemu pomieszczenie nabierze dynamiki. Z kolei ciemne warianty modelu DRE RIM, naśladujące rysunek wenge, orzecha czy wiązu tabac, wyraźnie podkreślą awangardowy sznyt scenerii. Żeby jednak jej nie zdominowały i nie przytłoczyły, najlepiej skonfrontować je z jaśniejszymi ścianami oraz meblami. Takie połączenia znakomicie wypadną w towarzystwie klasycystycznych, rustykalnych, nowoczesnych lub eklektycznych kombinacji.

Drzwi to nie tylko skuteczna bariera strzegąca prywatności i ogradzająca od domowych hałasów. To też gwarancja bezpieczeństwa, prawidłowej wentylacji oraz ozdoba wystroju. Wybrane modele odpowiadają za właściwe odprowadzanie wilgoci, wpuszczają światło we wnętrzach pozbawionych okien oraz stanowią harmonijny spójnik między pomieszczeniami. Warto więc rozsądnie zastanowić się nad zakupem i dopasować je jeszcze na etapie tworzenia projektu.

>> DRE <<

Data publikacji: ostatnia modyfikacja:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze