Drzwi wewnętrzne kontra styl mieszkania – poznaj 6 pomysłów na modne wnętrze

Styl industrialny, skandynawski, nowoczesny czy klasyczny – każdy z nich ma zdefiniowaną listę kolorów, materiałów i kształtów, które jak najlepiej oddają jego charakter. Podążanie tymi regułami to prosta recepta na to, by osiągnąć pełną spójność we własnych czterech kątach. Te aranżacyjne decyzje dotyczą mebli, farb, paneli podłogowych, dekoracji, a także drzwi wewnętrznych. Dobór ostatnich to ważna sprawa! Są one zapowiedzią klimatu, muszą harmonizować z pozostałą częścią wystroju, a poza tym stanowią inwestycję na wiele lat. Czym więc kierować się podczas zakupu? Zobaczcie drzwi, które będą pasować do wielu kierunków aranżacyjnych. Inspirujemy razem z marką DRE!

minimalistyczna łazienka

1. Drzwi w stylu skandynawskim

Mieszkanie urządzone w stylu skandynawskim jest przestronne, jasne oraz rozświetlone. Po części jest to zasługa kolorów, takich jak beże, kremy, biele oraz szarości, ale w dużej mierze wiąże się to z obecnością drewna, instalacją odpowiedniego oświetlenia, a także... wyborem drzwi. Idealnym rozwiązaniem będą białe drzwi wewnętrzne, które odbiją światło, a co za tym idzie optycznie powiększą pokój. Efekt ten spotęgują szklane wstawki, które wpuszczą nieco dodatkowych promieni słonecznych docierających z sąsiednich pomieszczeń. Takie drobne przeszklenia z matowej szyby sprawdzą się szczególnie w niewielkiej łazience pozbawionej okna czy toalecie. Poza bielą warto też postawić na szare lub bielone drewno – najlepiej dębu, jesionu, sosny czy orzecha. Będzie ono korespondowało z naturalnymi dekoracjami z lnu, bawełny, juty czy kamienia.

Drzwi w stylu skandynawskim powinny być minimalistyczne i pozbawione finezyjnych detali, tak by współgrały z oszczędnym wystrojem. Egzamin zdadzą drzwi ramowe DRE AURI zbudowane z poziomo ułożonych paneli. Taki układ będzie nawiązywał do nordyckiej architektury i elewacji domów pokrytych podłużnymi deskami, a także będzie pasował do geometrycznych linii mebli oraz dodatków. Warto również zwrócić uwagę na detale, czyli okucia i klamki. Aby elementy te harmonijnie zwieńczyły całość, najlepiej sięgnąć po proste rozwiązania w kolorze matowego srebra, stali nierdzewnej lub czerni.

eklektyczna łazienka z wanną wolnostojącą

2. Drzwi w stylu nowoczesnym

W nowoczesnych wnętrzach przeważają prostota, geometria oraz przestronność. To pomieszczenia uporządkowane, schludne oraz dobrze oświetlone, bez bibelotów, puszystych poduszek czy mięsistych dywanów. Dominują w nich kolory bieli, czerni, barwy Ziemi, grafity oraz drewno. Tak bogata kolorystyka dotyczy również drzwi wewnętrznych, co tym samym pozwala na swobodę w zakresie urządzania – mogą kontrastować z odcieniem na ścianach albo całkowicie wtapiać się w tło i nie odwracać uwagi od oryginalnego wyposażenia w pozostałej części domu. Jak więc bawić się nowoczesną konwencją? Białe drzwi DRE AURI świetnie wypadną w towarzystwie egzotycznego drewna, nasyconych popieli czy granitu. Z kolei ciemne okleiny w kolorze hebanu czy wenge mogą być wyrazistym akcentem w aranżacji total white, a subtelne szarości niczym kameleon wkomponują się w wystrój przepełniony surową strukturą betonu. Ilość kombinacji jest nieograniczona!

nowoczesna sypialnia z betonem na ścianie

Wnętrze nowoczesne to przede wszystkim konstrukcyjny minimalizm w każdej postaci. Ta reguła dotyczy także stolarki. Przewaga prostokątnych oraz kwadratowych brył zastosowanych w pomieszczeniach wymaga wykorzystania gładkich drzwi bezprzylgowych albo rozwiązań, które wprowadzą do aranżacji nieco lekkości oraz świeżości, np. drzwi z przeszkleniami. Poziome szyby z wytrzymałego szkła rozproszą światło, a jednocześnie nieco urozmaicą wystrój zdominowany przez jednolite barwy i proste kształty.

3. Drzwi w stylu eklektycznym

Eklektyzm stawia na nieschematyczne połączenia – np. scandi z boho, loftu z rustykiem czy industrialu z eko. Integruje ze sobą elementy całkowicie do siebie niepasujące, które w rezultacie okazują się idealnym zestawieniem. To kierunek pełen artyzmu, niekiedy nawet twórczego bałaganu i choć wydaje się, że w urządzaniu pomieszczeń tego typu pierwsze skrzypce odgrywa nieskrępowana niczym fantazja, to kluczowe składniki, takie jak podłoga, ściany oraz drzwi muszą być ze sobą całkowicie spójne. W scenerii dobrze sprawdzą się faktury, zwłaszcza betonu czy drewna. Nieregularne sęki i rysunek dębu, wiązu czy jesionu –widoczne na drzwiach wewnętrznych DRE AURI – nie dość, że wprowadzą nieco przytulności, to też będą neutralnym tłem dla niebanalnych dodatków czy efektownych wzorów na podłodze. Taką bezpieczną bazą dla dalszych modnych interpretacji staną się jasne odcienie drzwi oraz posadzki. Ożywią ją zdecydowane barwy na ścianie: turkus, bordo, granat, butelkowa zieleń czy szarości.

wnętrze w stylu eklektycznym z niebieskimi ścianami

Drzwi wewnętrzne w stylu, w którym panuje miszmasz, nie mogą być niezauważone. Strzałem w dziesiątkę okażą się drzwi przylgowe, których charakterystyczne wykończenie krawędzi zachodzi na ościeżnice. Takie modele prezentują się lekko i w ciekawy sposób eksponują swoją urodę, nawet jeśli pozbawione są dodatkowych zdobień, takich jak szklane wstawki czy dekoracyjne gałki. Gdy jednak pokusimy się o matowe szyby, pokój zyska na przytulności, co będzie wskazane zwłaszcza w sypialni.

Zobacz drzwi wybierane przez architektów >>

4. Drzwi w stylu tradycyjnym

Przylgowe drzwi DRE AURI warto również wykorzystać do podkreślenia wystroju inspirowanego nurtem klasycznym. Wnętrza tego typu uchodzą za eleganckie i komfortowe, a podstawowymi zasadami podczas ich urządzania są umiar oraz symetria. W pomieszczeniach przeważają stonowane kolory, a więc szarości, beże oraz ciepłe kremy odpowiedzialne za wykreowanie domowej, przytulnej atmosfery. Ważne jest też drewno. Naturalny surowiec oraz jego imitacje wykorzystywane są zarówno na podłogach czy meblach, jak i drzwiach. Drzwi w dębowej lub orzechowej okleinie korespondują z parkietem, a także masywnymi komodami i stanowią świetne uzupełnienie dla tekstyliów czy tapicerki w odcieniach czekolady, kawowego brązu czy grafitu. Przejawem klasycznego podejścia będą również przeszklenia, które pełnią nie tylko funkcję dekoracyjną. Są też elementem doświetlającym pokój (np. małą łazienkę), a w salonie czy jadalni wprowadzają atmosferę otwartości i gościnności.

Drzwi klasyczne oprócz tego, że najczęściej bywają przeszklone, są też okazałe. W przypadku takiego wnętrza egzamin zdają modele płytowe lub ramowe, zbudowane z solidnej ramy wypełnionej poprzecznymi panelami. Ich znakiem rozpoznawczym powinny być też awangardowe gałki albo klamki wykończone w chromie, czarnym macie czy stali nierdzewnej.

tradycyjny salon

5. Drzwi w stylu minimalistycznym

Minimalizm także jest jednym z najchętniej wybieranych kierunków urządzania. Jego miłośnicy doceniają spokój wykreowany przez stonowane barwy i jednolite płaszczyzny, a także porządek, będący wynikiem oszczędności związanej z redukcją bibelotów „zbierających” kurz. Pomieszczenia inspirowane tym trendem są ascetyczne, a jednocześnie eleganckie i mimo że często kojarzą się z chłodem, to środków służących do ich wizualnego ocieplenia jest wiele. Służą ku temu drewno, czerwona cegła, aromatyczne świece czy umiejętnie dobrane tekstylia. W łazience mogą to być puszyste ręczniki, w salonie dywan, a w kuchni praktyczne ściereczki z ciekawym ornamentem. W takich aranżacjach funkcjonalność łączona jest z designem. Kryterium to nie omija też drzwi wewnętrznych, które powinny być bezpretensjonalne. Najlepsze okazują się drzwi bezprzylgowe z poziomymi płaskimi wstawkami, które wprowadzają do wnętrza rytm oraz nawiązują do innych regularnych linii i kątów prostych.

minimalistyczny salon

Drzwi wewnętrzne w stylu minimalistycznym powinny być wykończone w kolorze nawiązującym do pozostałej części stylizacji, co wcale nie oznacza nudy. Jeśli sąsiadującą ścianę pokrywa ciemna farba lub strukturalna tapeta, warto wyróżnić drzwi przy pomocy białej lub kontrastującej okleiny. Taki akcent przełamie monotonię aranżacji i doda całości wyrazistości. Gdy jednak jesteśmy zwolennikami ascetyzmu, najlepiej postawić na drzwi w kolorze ściany. Wówczas efekt spójności będzie celem łatwym do osiągnięcia.

6. Drzwi, które pasują do każdego stylu

A co z przybierającym na sile duchem vintage, romantycznym klimatem Prowansji czy miejskim stylem industrialnym? Tu sprawdzi się rozwiązanie ponadczasowe: biel! Drzwi w kolorze białym będą doskonałym zwieńczeniem każdej stylizacji, ponieważ dobrze komponują się ze wszystkimi dostępnymi materiałami wykończeniowymi oraz barwami. Harmonizują zarówno z jasną, jak i ciemną podłogą, betonem czy drewnem. Dodają pomieszczeniom wizualnej lekkości, często nawet odpowiadają za optyczne powiększenie przestrzeni. Są uniwersalne i będą pasować nawet wtedy, gdy wystrój z retro zmieni się w eklektyczny, a ściana zamiast magnetycznego błękitu przybierze odcień kawy z mlekiem.

białe drzwi z poziomymi przeszkleniami

W mieszkaniach pełnych harmonii żyje się lepiej! Nic nie zaburza całości, wszystko do siebie pasuje i wprawia w dobry nastrój. Ważne jest więc to, aby nawet najmniejszy element wyposażenia wnętrza był przemyślany i współgrał z pozostałą częścią mieszkania. Drzwi wewnętrze w tym rozrachunku odgrywają istotną rolę, bo to właśnie one zapowiadają, to co czeka za nimi. Proste, pozbawione zdobień portale będą preludium do minimalistycznej czy nowoczesnej scenerii, natomiast te ze wstawkami oraz dekoracyjnymi klamkami wprowadzą doniosłą atmosferę i podkreślą klasyczne inspiracje. Krótko mówiąc, stylowo dobrane skrzydła drzwiowe to składnik, bez którego nie da się osiągnąć całkowitej spójności.

>> DRE <<

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Porady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Porady
Komentarze