Budowa domu – od czego zacząć, o czym pamiętać? Odpowiadają architekci Kasia i Tomek Widawscy

Budowa wymarzonego domu to duże przedsięwzięcie w życiu każdego inwestora – czasami jedyne takie doświadczenie, które pamięta się już zawsze. Na drodze do posiadania własnego lokum stoi wiele przeszkód oraz dylematów, a decyzje podejmowane na każdym etapie inwestycji wpływają w konsekwencji na funkcjonalność i wygląd wnętrz, a tym samym – komfort i zadowolenie domowników. Od czego zacząć, o czym pamiętać i na jakich materiałach nie warto oszczędzać? Na te i inne pytania dotyczące budowy domu odpowiadają dziś architekci z Widawscy Studio Architektury oraz ambasadorzy marki DreKasia i Tomek Widawscy.

płytki patchworkowe w kuchni
Projekt: Widawscy Studio Architektury

Budujemy dom! Decyzja zapadła, ale co dalej?

Marzy nam się domek z ogródkiem, wygodny taras, słoneczna kuchnia i sypialnia na poddaszu… od planów do realizacji prowadzi długa i pełna zakrętów droga. Jeśli decyzja została podjęta i z niecierpliwością zacieramy ręce, by przystąpić do realizacji, czas wybrać odpowiednią działkę.

Kiedy już znajdziemy idealne miejsce pod budowę wymarzonego domu, czas na kolejne pytanie: stawiamy na gotowy projekt, czy indywidualne rozwiązanie?To pierwsze jest szybsze i w pewnym sensie wiemy, co dostaniemy. Obarczone jest jednak pewnymi kompromisami i w wielu przypadkach daje pozorne oszczędności (zasada: mało na początku, dużo na końcu). – podpowiadają państwo Widawscy – Jeżeli zdecydujemy się na projekt indywidualny, to poszukajmy pracowni, której projekty przypadły nam do gustu, a na pewno znajdziemy wspólny język. – dodają architekci.

Projekt: Widawscy Studio Architektury
Projekt: Widawscy Studio Architektury

Inwestor amator, czyli o czym zapominają osoby budujące swój pierwszy dom?

Mamy działkę i projekt, czas rozejrzeć się za odpowiednim wykonawcą i – co niezwykle istotne – dobrym kierownikiem budowy, który będzie czuwał nad jakością prowadzonych prac. Widawscy podkreślają ważną rolę takiej osoby i zaznaczają, że najlepiej znaleźć takiego kierownika, który będzie miał czas na częste wizyty na budowie – Kierownik razem z nami sprawdzi staranność wykonania prac, np. pokaże nam przy pomocy poziomicy, czy ściany trzymają pion, czy wymiary się zgadzają. – zaznaczają architekci i przytaczają żart budowlany o krzywych ścianach:

Murarz zwraca się do klienta: Panie, tynkarz to wyprowadzi. Tynkarz mówi: Panie, to przy płytkach się wyprowadzi. A kiedy przychodzi glazurnik, podsumowuje: Panie, tu się już nic nie da zrobić...

I choć brzmi to naprawdę komicznie to w momencie, kiedy taka sytuacja zdarzy się realnie, inwestorom zdecydowanie nie jest do śmiechu. Dlatego właśnie tak istotne jest, by zatrudnić odpowiedzialnego i zaufanego kierownika budowy.

Poszukiwanie oszczędności – co warto kupić taniej, a do czego dołożyć?

Nie warto oszczędzać na niczym, ale nie warto również przepłacać. – mówią państwo Widawscy – Niska cena materiałów zwykle oznacza niską jakość lub właściwości, a z kolei najwyższa cena nie daje nam gwarancji najwyższej jakości. Zawsze warto to wypośrodkować. – podkreślają. Czasami jednak poszukiwanie oszczędności staje się koniecznością – Wtedy szukajmy oszczędności w elementach, których zmiana jest możliwa. Architekci dodają również, że dużą częścią kosztów jest praca ludzka, dlatego pozorne oszczędności na materiale po doliczeniu kosztów montażu okazują się niewielkie i niewspółmierne do dużej utraty jakości.

Projekt: Widawscy Studio Architektury
Projekt: Widawscy Studio Architektury

Drzwi wewnętrzne – jakie modele sprawdzają się najlepiej?

Wybór drzwi wewnętrznych nie musi być trudny, jak podkreślają Widawscy obecne materiały i technologia sprawiają, że każdy rodzaj czy model drzwi jest odpowiedniej jakości – W przeważającej części wystarczy skupić się na stylistyce drzwi i zadbać, by pasowała ona do naszego wymarzonego wnętrza. – dodają. Wiele zależy od osobistych upodobań oraz gustu inwestora – Osobom lubiącym sterylność rozwiązań oraz minimalizm, polecamy drzwi gładkie, pełne. – podpowiadają architekci.

Różnorodne modele drzwi wewnętrznych znaleźć można w ofercie marki DRE, jednego z czołowych producentów drzwi w Polsce. Kasia i Tomek Widawscy zostali ambasadorami drzwi DRE SILIA oraz VETRO D2. Oba modele charakteryzują się prostą, ponadczasową formą i minimalistycznym wykończeniem, dzięki czemu są uniwersalnym wyborem do wnętrz urządzonych w różnych stylach.

>> Kliknij i znajdź idealne drzwi do swojego domu <<

Oczekiwania projektowe Polaków – na co stawiamy w naszych domach?

Trudno generalizować, jednak w wielu przypadkach Polacy stawiają na tradycję, choć czasami robią to nieświadomie. Funkcjonalność czy estetyka znane z dzieciństwa często jednak nie sprawdzają się we współczesnych projektach i w efekcie okazują się wadliwe. Dlatego, planując budowę domu, warto być otwartym na świeże pomysłyPozytywnym trendem jest to, że coraz więcej osób decyduje się na projekty indywidualne i nie boi nowych rozwiązań. – dodają architekci. Dzięki temu wnętrza są idealnie dopasowane do wymagań domowników.

Projekt: Widawscy Studio Architektury
Projekt: Widawscy Studio Architektury

Projekty, które zapadają w pamięć

Widawscy Studio Architektury to nieduża pracownia, która realizuje kilka projektów rocznie. Kasia i Tomek pamiętają wszystkie swoje realizacje – w końcu w każdą z nich wkładają „cząstkę siebie”. Szczególnie wspominają jednak jeden ze swoich pierwszych projektów: M08, dlaczego? – Inwestorzy zorganizowali swój wewnętrzny konkurs i, pomimo że na ten czas mieliśmy nieduże doświadczenie, a konkurencja była duża, udało nam się zdobyć zaufanie przyszłych mieszkańców. Realizacja, która powstała została doceniona przez 26 różnych magazynów z różnych krajów w tym nowojorskim Interior Design czy portugalskim Attitude. – podsumowują architekci. To ogromny sukces, a zarazem piękne wspomnienie, które z pewnością jest inspiracją zarówno dla projektantów wnętrz, jak i inwestorów poszukujących natchnienia.

Projekt: Widawscy Studio Architektury
>> Poznaj ambasadorów marki DRE <<

Doświadczeni architekci znają bolączki i wątpliwości inwestorów-amatorów. Jaką radę mają zatem dla osób, które planują budowę swojego wymarzonego domu? Przede wszystkim zapewnić sobie odpowiednią dawkę inspiracjiDużo oglądać, oglądać i oglądać, ale nie katalogów z domami gotowymi, tylko sprawdzone, dobre czasopisma, a najlepiej albumy. Można też zajrzeć do portali internetowych, najlepiej takich, gdzie prace są selekcjonowane.

Serdecznie dziękujemy Kasi oraz Tomkowi z pracowni Widawscy Studio Architektury za poświęcony czas i garść inspirujących porad.

Data publikacji:

Mogą Cię zainteresować
Inne artykuły w kategorii Wywiady
Zobacz więcej artykułów w kategorii Wywiady
Komentarze

Zobacz więcej produktów